Fotó: Haáz Vince
Maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen – ami abból a szempontból nem volt túl nehéz, hogy egyedüliként jelentkezett.
2023. december 18., 20:152023. december 18., 20:15
Mint arról beszámoltunk, a megyeszékhely és a megye önkormányzata azt követően döntött egy saját légitársaság megalapításáról, hogy a Ryanair kivonulása után állandó menetrend szerinti külföldi járatok nélkül maradt a nagyváradi légikikötő. Ugyanakkor annyiban a saját légitársaság sem váltotta be a várakozásokat, hogy nem tudott kedvező áron repülőgépeket bérelni.
A pályázat értelmében olyan légitársaságot kerestek, amely heti öt bukaresti és három londoni járatot üzemeltet, illetve emellett charter járatokat is. A pályázatra egyedüliként a HiSky jelentkezett, és az Air Oradea közlése szerint meg is kapta a maximális pontszámot.
Ezt azzal sikerült elérnie, hogy
Emellett az elvárt 5 helyett 8 repülővel rendelkezik, az elmúlt három évben az elvárt egymillióhoz képest 1,8 millió utasa volt, és a szerződés tervezett ötéves időtartamára 750 000 eurós hozzájárulást kér a járatok üzemeltetésére az Air Oradeától, ami abból a szempontból kedvezőnek számít, hogy összesen hárommillió euró áll rendelkezésre erre a célra.
A nagyváradi légitársaság ennek nyomán további adatokat kért a HiSky-tól a bevételeire és az üzemeltetési költségekre vonatkozóan, az adatokat pedig a PwC tanácsadó cég elemzi majd ki, hogy kidolgozzák a részletes üzleti tervet. Ez januárra készülhet el, majd elkezdik a tárgyalásokat a szerződés megkötésére.
Az üzleti terv fő célja annak bizonyítása, hogy az Air Oradea hozzájárulása nem minősül tiltott állami támogatásnak, illetve annak is, hogy a tevékenység fenntarthatóan folytatható öt éven keresztül.
A Bihar megyei önkormányzat egyébként arra is üzemeltetőt keres, hogy a varsói repülőtérre járatokat indítson – az indoklás szerint azért, mert a közép-európai térségben a varsói légikikötő biztosítja az egyik legtöbb átszállási lehetőséget. (Budapest a közelsége miatt ebből a szempontból nem opció).
A korábban Londonba, Barcelonába, Memmingenbe, Düsseldorfba és Milánóba is járatokat üzemeltető Ryanair kivonulása óta a nagyváradi repülőtérről jelenleg csupán a Tarom román állami légitársaság üzemeltet bukaresti járatokat, illetve nyáron charterjáratok közlekednek a kedvelt külföldi üdülőparadicsomokba.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!