Fotó: Haáz Vince
Maximális pontszámot ért el a moldovai HiSky légitársaság a nagyváradi és a Bihar megyei önkormányzat közös légitársasága, az Air Oradea által kiírt tenderen – ami abból a szempontból nem volt túl nehéz, hogy egyedüliként jelentkezett.
2023. december 18., 20:152023. december 18., 20:15
Mint arról beszámoltunk, a megyeszékhely és a megye önkormányzata azt követően döntött egy saját légitársaság megalapításáról, hogy a Ryanair kivonulása után állandó menetrend szerinti külföldi járatok nélkül maradt a nagyváradi légikikötő. Ugyanakkor annyiban a saját légitársaság sem váltotta be a várakozásokat, hogy nem tudott kedvező áron repülőgépeket bérelni.
A pályázat értelmében olyan légitársaságot kerestek, amely heti öt bukaresti és három londoni járatot üzemeltet, illetve emellett charter járatokat is. A pályázatra egyedüliként a HiSky jelentkezett, és az Air Oradea közlése szerint meg is kapta a maximális pontszámot.
Ezt azzal sikerült elérnie, hogy
Emellett az elvárt 5 helyett 8 repülővel rendelkezik, az elmúlt három évben az elvárt egymillióhoz képest 1,8 millió utasa volt, és a szerződés tervezett ötéves időtartamára 750 000 eurós hozzájárulást kér a járatok üzemeltetésére az Air Oradeától, ami abból a szempontból kedvezőnek számít, hogy összesen hárommillió euró áll rendelkezésre erre a célra.
A nagyváradi légitársaság ennek nyomán további adatokat kért a HiSky-tól a bevételeire és az üzemeltetési költségekre vonatkozóan, az adatokat pedig a PwC tanácsadó cég elemzi majd ki, hogy kidolgozzák a részletes üzleti tervet. Ez januárra készülhet el, majd elkezdik a tárgyalásokat a szerződés megkötésére.
Az üzleti terv fő célja annak bizonyítása, hogy az Air Oradea hozzájárulása nem minősül tiltott állami támogatásnak, illetve annak is, hogy a tevékenység fenntarthatóan folytatható öt éven keresztül.
A Bihar megyei önkormányzat egyébként arra is üzemeltetőt keres, hogy a varsói repülőtérre járatokat indítson – az indoklás szerint azért, mert a közép-európai térségben a varsói légikikötő biztosítja az egyik legtöbb átszállási lehetőséget. (Budapest a közelsége miatt ebből a szempontból nem opció).
A korábban Londonba, Barcelonába, Memmingenbe, Düsseldorfba és Milánóba is járatokat üzemeltető Ryanair kivonulása óta a nagyváradi repülőtérről jelenleg csupán a Tarom román állami légitársaság üzemeltet bukaresti járatokat, illetve nyáron charterjáratok közlekednek a kedvelt külföldi üdülőparadicsomokba.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
Költségvetési válság van Romániában Ilie Bolojan ügyvivő elnök szerint, mert a mindenkori kormány évek óta többet költ, mint amennyit megengedhet magának. Olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy adóemelésre kényszerülünk – kongatta meg egyúttal a vészharangot.
szóljon hozzá!