Raluca Turcan munkaügyi miniszter a legkisebb és a legnagyobb nyugdíjak közötti különbség csökkentését ígéri
Fotó: Haáz Vince
Azért nem méltányos a nyugdíjrendszer, mert az időskori juttatásra politikai eszközként tekintettek Romániában – vallja Raluca Turcan munkaügyi miniszter, aki szerint a készülő nyugdíjtörvény a méltánytalanságok felszámolására és a rendszer kiszámíthatóságára törekszik.
2021. június 08., 12:122021. június 08., 12:12
2021. június 08., 12:212021. június 08., 12:21
„A nyugdíjak kiszámításánál egy olyan képletet akarunk azonosítani, amely figyelembe veszi a szolgálati idő idejére az összes hozzájárulást. Így
– magyarázta az elképzelést a B1 Tv hétfő esti műsorában a munkaügyi tárca vezetője, jelezve egyúttal, cél emellett a nyugdíjrendszer fenntarthatósága.
Ami pedig a kiszámíthatóságot illeti, ennek elmondása szerint szintén a nyugdíjak összegének kiszámításakor alkalmazott képlet a kulcsa.
– húzta alá Raluca Turcan. Leszögezte: kiszámíthatóságra van szükség.
A nyugdíjkorhatár fokozatos kiegyenlítését helyezte kilátásba Raluca Turcan munkaügyi miniszter, elmondása szerint a kormány tervei szerint a jövőben a nőknek és a férfiaknak is 65 éves korukig kellene dolgozniuk.
„Miért van az, hogy valamennyi európai uniós tagállamban minimum 20–30 évre, de akár 50 évre kiszámíthatóság van a nyugdíjak terén? Nálunk, mint mondtam, a nyugdíjakra sajnos politikai eszközként tekintettek. A politikusok, főként választások előtt, azon törték a fejüket, hogyan lehetne több voksot szerezni az ország egyik vagy másik sarkában, és akkor még a különleges nyugdíjazási feltételekkel is előrukkoltak, így vannak az országnak olyan vidékei, ahol más feltételek mellett lehet nyugdíjba menni” – fogalmazott a munkaügyi miniszter.
Ludovic Orban, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnöke szintén egy hétfő esti televíziós interjúban beszélt arról, hogy még nem született egyezség a kormánykoalícióban a nyugdíjakat illetően.
– jelentette ki a nagyobbik kormánypárt elnöke a koalíció ülése után. Kérdésre válaszolva Orban kifejtette, hogy a polgármesterek különleges nyugdíjáról sem esett szó, amelyek jelenleg amúgy sem kerülnek kifizetésre.
2022-ben fogadja el a kormány és a parlament az új nyugdíjtörvényt, amely 2023-tól lép majd hatályba – jelentette ki csütörtökön Florin Cîţu kormányfő, hozzátéve, hogy az állami fizetés és a nyugdíj halmozását tiltó jogszabálytervezetet már jövő héten szeretnék jóváhagyatni.
„Meg kell vizsgálni figyelmesen az eddig kiadott alkotmánybírósági határozatokat a különböző kategóriák különleges nyugdíjára vonatkozóan, és úgy kell módosítani a törvényeket, hogy azok alkotmányossági szempontból ne legyenek megtámadhatók” – idézte a PNL elnökét az Agerpres hírügynökség.
Legalább az inflációs rátával kiigazítják jövőre a nyugdíjak összegét – ígéri Raluca Turcan munkaügyi miniszter. Mint mondta, 2022-ben még a jelenlegi nyugdíjtörvény lesz hatályban, az új jogszabályi keretet jövő év végére fogadhatják el.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!