Fotó: Pixabay.com
A Romániai Biztosítók és Viszontbiztosítók Országos Szövetsége (UNSAR) szerint egyes szervizek és autókölcsönzők túlzottan magas árakat alkalmaznak, amit a biztosítással rendelkező 10 millió járművezető biztosítási díjaiból fizettetnek meg.
2024. május 28., 14:202024. május 28., 14:20
„Minél magasabbak a javítási és kölcsönzési költségek, annál nagyobb terhet kell viselniük a járművezetőknek” – állapították meg az Agerpres áltla idézett közleményben az UNSAR képviselői.
A szervezet a Romániai Fuvarozók Szövetségének (COTAR) a kötelező gépjármű-felelősségbiztosításról (kgfb/RCA) szóló törvényt módosító tervezettel kapcsolatos hétfői állásfoglalására reagált.
A COTAR többek között kifogásolta, hogy a jogszabályjavaslat szerint a károsult autós köteles elfogadni a biztosító által meghatározott kártérítési összeget, vagy csak a biztosító által megjelölt szervizben javíttathatja meg a járművét. Ez a fuvarozók szerint azokat a szervizeket jelenti, amelyek kénytelenek rosszabb minőségű alkatrészeket és anyagokat használni, és amelyek alkalmazottjait alulfizetik a biztosítók által előírt alacsony óradíjak miatt.
Közleményük szerint a független szervizek esetében a káreseményenként kifizetett átlagos kártérítés körülbelül 30 százalékkal magasabb, mint a márkakereskedések szervizeinek fizetett kártérítés (9604 lej a 7580 lejjel szemben), és kétszer magasabb, mint biztosítókkal szerződésben álló, a márkakereskedésekétől eltérő szervizeknek fizetett összeg (4921 lej).
A romániai biztosítók által tavaly a kötelező gépjármű-felelősségbiztosítási (kgfb/RCA) szerződések alapján kifizetett legnagyobb kártérítés meghaladta a 7,1 millió lejt, az összeget egy közúti baleset okozta súlyos sérülés után kellett lepengetni.
Az UNSAR szerint a COTAR igazságtalanul és látatlanban vádolja a biztosítókkal szerződésben álló szervizeket azzal, hogy rossz munkát végeznek, annál is inkább, mert a tevékenységüket folyamatosan ellenőrzik az illetékes hatóságok. A szervezet ugyanakkor cáfolta, hogy a törvénymódosító tervezet szerint a károsultak kötelesek a biztosítók által megjelölt szervizekben megjavíttatni az autójukat. „Viszont a romániai gépjárművezetők túlnyomó többsége egy felmérés szerint hasznosnak tartja, hogy a biztosítótól tájékoztatásul megkapja azoknak a szervizeknek a listáját, ahol baleset esetén megjavíttathatja autóját” – olvasható a közleményben.
A romániai lakosságnak csupán 16 százaléka gondolja úgy, hogy a biztosítótársaságok foglalkoznak a kártérítés kifizetésével, ha megtörténik a baj – derül ki a romániai fuvarozók szövetsége megbízásából készült közvélemény-kutatásból.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!