Trump vámos vasökle Romániának is betalál

Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra

Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra

Fotó: Pexels.com

A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is. Mint ismeretes, Washington 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra, amely Trump kivétel nélkül minden kereskedelmi partnerre kivetett.

Krónika

2025. március 13., 21:402025. március 13., 21:40

Az intézkedés annak nyomán született, hogy az amerikai ipari szektor által felhasznált acél mintegy negyedét importálják, az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék. Éppen ezért a védővámok amellett, hogy felerősítik a globális kereskedelmi konfliktust, szakemberek szerint számos amerikai ipari vállalat termelési költségeit is növelni fogják a magasabb importköltségek miatt, ezért a vásárlók valószínűleg áremelkedéssel szembesülnek, és csökkenhet a cégek versenyképessége külföldön.

De persze a megvámolást a kereskedelmi partnerek is megsínylik, amelyek nem ülnek tétlenül: ellenintézkedéseket foganatosítanak.

Az Európai Bizottság szerdán bejelentette, mivel az Egyesült Államok 28 milliárd dollár értékű vámot alkalmaz, az Európai Unió 26 milliárd euró értékű ellenintézkedéssel válaszol.

Az ellenintézkedéseket az EU két lépésben vezeti be április 1-től kezdődően, majd április 13-tól teljes mértékben érvénybe lépnek.

„Addig is nyitottak maradunk a tárgyalásokra. Szilárd meggyőződésünk ugyanis, hogy a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságokkal teli világban nem közös érdek a gazdaságaink megterhelése a vámokkal. Készek vagyunk az értelmes párbeszédre” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.

Egyébként 2024-ben az EU összesen 77,8 milliárd euró értékben exportált vasat, acélt és kapcsolódó termékeket, és 73,1 milliárd euró értékben importált, ami 4,7 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett. Az elmúlt 5 évben az Eurostat adatai szerint az export 15,2 (+10,3 milliárd euró), az import pedig 23,7 százalékkal (+14,0 milliárd euró) nőtt.

A vas- és acéltermékek esetében 2024-ben Törökország volt a fő partner mind az export, mind az import tekintetében: az első helyen állt a 6,2 milliárd eurós exportban, a harmadikon pedig a 3,5 milliárd eurós importban. Az Egyesült Államok volt a második legnagyobb exportpartner a vas- és acéltermékek 5,4 milliárd eurós értékével, amelyet az Egyesült Királyság (4,0 milliárd euró), Svájc (2,1 milliárd euró) és Mexikó (1,7 milliárd euró) követett.

Eközben az Egyesült Államokba irányuló román vas- és acélexport, valamint az ezekből készült termékek kivitele az USA-ba irányuló teljes export 13,79%-át teszik ki

– derül ki a BRD elemzéséből. Mivel a teljes román–amerikai export tavaly 3,8 milliárdot tett ki, ebből következik, hogy a vas- és acélkereskedelem valamivel több, mint 500 millió amerikai dollárt jelentett.

Az Egyesült Államok a 14. legfőbb vásárlója a romániai termékeknek, az Amerikába irányuló export értéke a Moldovai Köztársaságéhoz hasonló, azaz 2023-ban több mint kétmilliárd euró – derül ki a Hotnews által megvizsgált statisztikai adatokból. Így

az amerikai elnök által bevezetett vagy tervezett vámokat megsínyli Románia Amerikával folytatott kereskedelme is.

Olyan körülmények között, hogy 2024-re a tengerentúlra irányuló román áruexport a becslések szerint az ország GDP-jének 0,7%-át, azaz 2,4 milliárd eurót tesz ki.

Ugyanakkor Románia kereskedelmére közvetetten is negatív hatást gyakorolhat a szigorú washingtoni vámpolitika. „Trump vámjai leginkább Németországot, fő európai kereskedelmi partnerünket sújtják. Amikor Németország tüsszent, Románia influenzás lesz, ahogy mondani szokták. A német jegybank elnöke szerint Trump vámjai mintegy 1,4 százalékpontot vágnak le a német gazdasági növekedésből. Ez pedig a külkereslet gyengülését jelenti, amelynek egy részét Románia adná” – olvasható a Hotnews elemzésében.

korábban írtuk

Egyelőre visszakozott a Kanadával kirobbantott vámháború ügyében Trump
Egyelőre visszakozott a Kanadával kirobbantott vámháború ügyében Trump

Donald Trump amerikai elnök visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita.

korábban írtuk

Kínai autók Erdélyben: védővámoktól a személygépkocsi újragondolásáig
Kínai autók Erdélyben: védővámoktól a személygépkocsi újragondolásáig

Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, de az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc elfajult.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. május 06., kedd

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt

Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.

Átlagbérek Európában: Luxemburg és Svájc a jövedelmi lista élén, Románia az uniós átlag alatt
2025. május 06., kedd

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója

Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.

Nagyváradra is „besiklott” a világ egyik vezető sportszergyártója
2025. május 06., kedd

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós

A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.

Magyarországon volt a legolcsóbb a földgáz, Románia is dobogós
2025. május 06., kedd

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság

Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.

5 lejt meghaladó euró, elszálló kamatok: sokba fáj a polgároknak Simion első fordulós győzelme és a kormányválság
2025. május 05., hétfő

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe

A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.

Beleremegett a Bukaresti Értéktőzsde az elnökválasztás első fordulójának eredményébe
2025. május 04., vasárnap

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját

Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.

A bukaresti aggályok miatt az MVM kitolta az E.ON romániai üzletága megvásárlásának becsült időpontját
2025. május 01., csütörtök

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére

Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.

Késlekedő kisajátítások miatt kell várni az észak-erdélyi autópálya problémás szakaszának építésére
2025. április 30., szerda

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak

Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.

Zárulgat a bérolló, de az egyenlőtlenségek továbbra is társadalmi feszültségeket generálnak
2025. április 30., szerda

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).

Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok
2025. április 30., szerda

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői

Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.

A romániai életszínvonal jelentős javulására számítanak az ING elemzői