Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra
Fotó: Pexels.com
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is. Mint ismeretes, Washington 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra, amely Trump kivétel nélkül minden kereskedelmi partnerre kivetett.
2025. március 13., 21:402025. március 13., 21:40
Az intézkedés annak nyomán született, hogy az amerikai ipari szektor által felhasznált acél mintegy negyedét importálják, az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék. Éppen ezért a védővámok amellett, hogy felerősítik a globális kereskedelmi konfliktust, szakemberek szerint számos amerikai ipari vállalat termelési költségeit is növelni fogják a magasabb importköltségek miatt, ezért a vásárlók valószínűleg áremelkedéssel szembesülnek, és csökkenhet a cégek versenyképessége külföldön.
De persze a megvámolást a kereskedelmi partnerek is megsínylik, amelyek nem ülnek tétlenül: ellenintézkedéseket foganatosítanak.
Az ellenintézkedéseket az EU két lépésben vezeti be április 1-től kezdődően, majd április 13-tól teljes mértékben érvénybe lépnek.
„Addig is nyitottak maradunk a tárgyalásokra. Szilárd meggyőződésünk ugyanis, hogy a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságokkal teli világban nem közös érdek a gazdaságaink megterhelése a vámokkal. Készek vagyunk az értelmes párbeszédre” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Egyébként 2024-ben az EU összesen 77,8 milliárd euró értékben exportált vasat, acélt és kapcsolódó termékeket, és 73,1 milliárd euró értékben importált, ami 4,7 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett. Az elmúlt 5 évben az Eurostat adatai szerint az export 15,2 (+10,3 milliárd euró), az import pedig 23,7 százalékkal (+14,0 milliárd euró) nőtt.
A vas- és acéltermékek esetében 2024-ben Törökország volt a fő partner mind az export, mind az import tekintetében: az első helyen állt a 6,2 milliárd eurós exportban, a harmadikon pedig a 3,5 milliárd eurós importban. Az Egyesült Államok volt a második legnagyobb exportpartner a vas- és acéltermékek 5,4 milliárd eurós értékével, amelyet az Egyesült Királyság (4,0 milliárd euró), Svájc (2,1 milliárd euró) és Mexikó (1,7 milliárd euró) követett.
– derül ki a BRD elemzéséből. Mivel a teljes román–amerikai export tavaly 3,8 milliárdot tett ki, ebből következik, hogy a vas- és acélkereskedelem valamivel több, mint 500 millió amerikai dollárt jelentett.
Az Egyesült Államok a 14. legfőbb vásárlója a romániai termékeknek, az Amerikába irányuló export értéke a Moldovai Köztársaságéhoz hasonló, azaz 2023-ban több mint kétmilliárd euró – derül ki a Hotnews által megvizsgált statisztikai adatokból. Így
Olyan körülmények között, hogy 2024-re a tengerentúlra irányuló román áruexport a becslések szerint az ország GDP-jének 0,7%-át, azaz 2,4 milliárd eurót tesz ki.
Ugyanakkor Románia kereskedelmére közvetetten is negatív hatást gyakorolhat a szigorú washingtoni vámpolitika. „Trump vámjai leginkább Németországot, fő európai kereskedelmi partnerünket sújtják. Amikor Németország tüsszent, Románia influenzás lesz, ahogy mondani szokták. A német jegybank elnöke szerint Trump vámjai mintegy 1,4 százalékpontot vágnak le a német gazdasági növekedésből. Ez pedig a külkereslet gyengülését jelenti, amelynek egy részét Románia adná” – olvasható a Hotnews elemzésében.
Donald Trump amerikai elnök visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita.
Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, de az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc elfajult.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
szóljon hozzá!