Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra
Fotó: Pexels.com
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is. Mint ismeretes, Washington 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra, amely Trump kivétel nélkül minden kereskedelmi partnerre kivetett.
2025. március 13., 21:402025. március 13., 21:40
Az intézkedés annak nyomán született, hogy az amerikai ipari szektor által felhasznált acél mintegy negyedét importálják, az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék. Éppen ezért a védővámok amellett, hogy felerősítik a globális kereskedelmi konfliktust, szakemberek szerint számos amerikai ipari vállalat termelési költségeit is növelni fogják a magasabb importköltségek miatt, ezért a vásárlók valószínűleg áremelkedéssel szembesülnek, és csökkenhet a cégek versenyképessége külföldön.
De persze a megvámolást a kereskedelmi partnerek is megsínylik, amelyek nem ülnek tétlenül: ellenintézkedéseket foganatosítanak.
Az ellenintézkedéseket az EU két lépésben vezeti be április 1-től kezdődően, majd április 13-tól teljes mértékben érvénybe lépnek.
„Addig is nyitottak maradunk a tárgyalásokra. Szilárd meggyőződésünk ugyanis, hogy a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságokkal teli világban nem közös érdek a gazdaságaink megterhelése a vámokkal. Készek vagyunk az értelmes párbeszédre” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Egyébként 2024-ben az EU összesen 77,8 milliárd euró értékben exportált vasat, acélt és kapcsolódó termékeket, és 73,1 milliárd euró értékben importált, ami 4,7 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett. Az elmúlt 5 évben az Eurostat adatai szerint az export 15,2 (+10,3 milliárd euró), az import pedig 23,7 százalékkal (+14,0 milliárd euró) nőtt.
A vas- és acéltermékek esetében 2024-ben Törökország volt a fő partner mind az export, mind az import tekintetében: az első helyen állt a 6,2 milliárd eurós exportban, a harmadikon pedig a 3,5 milliárd eurós importban. Az Egyesült Államok volt a második legnagyobb exportpartner a vas- és acéltermékek 5,4 milliárd eurós értékével, amelyet az Egyesült Királyság (4,0 milliárd euró), Svájc (2,1 milliárd euró) és Mexikó (1,7 milliárd euró) követett.
– derül ki a BRD elemzéséből. Mivel a teljes román–amerikai export tavaly 3,8 milliárdot tett ki, ebből következik, hogy a vas- és acélkereskedelem valamivel több, mint 500 millió amerikai dollárt jelentett.
Az Egyesült Államok a 14. legfőbb vásárlója a romániai termékeknek, az Amerikába irányuló export értéke a Moldovai Köztársaságéhoz hasonló, azaz 2023-ban több mint kétmilliárd euró – derül ki a Hotnews által megvizsgált statisztikai adatokból. Így
Olyan körülmények között, hogy 2024-re a tengerentúlra irányuló román áruexport a becslések szerint az ország GDP-jének 0,7%-át, azaz 2,4 milliárd eurót tesz ki.
Ugyanakkor Románia kereskedelmére közvetetten is negatív hatást gyakorolhat a szigorú washingtoni vámpolitika. „Trump vámjai leginkább Németországot, fő európai kereskedelmi partnerünket sújtják. Amikor Németország tüsszent, Románia influenzás lesz, ahogy mondani szokták. A német jegybank elnöke szerint Trump vámjai mintegy 1,4 százalékpontot vágnak le a német gazdasági növekedésből. Ez pedig a külkereslet gyengülését jelenti, amelynek egy részét Románia adná” – olvasható a Hotnews elemzésében.
Donald Trump amerikai elnök visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita.
Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, de az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc elfajult.
A romániai juhtenyésztők felháborodtak amiatt, hogy a juhpestis-riadó következtében az év legfontosabb időszakában nem tudják majd értékesíteni húsvéti bárányaikat a jobban fizető európai piacon, miután az Európai Bizottság korlátozásokat vezetett be.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy körülbelül két hónap múlva indul új beruházási program az állattenyésztők számára.
Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának.
Április 1-jétől emeli a bukaresti pénzügyminisztérium a cigaretta jövedéki adóját.
Büszkék lehetünk az erdélyi gazdaságfejlesztési program eredményeire, mert meghaladja a 300 milliárd forintot azoknak a fejlesztéseknek az összértéke, amelyek Romániában, zömében Erdélyben valósultak meg az utóbbi években – jelentette ki Magyar Levente.
A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
szóljon hozzá!