Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra
Fotó: Pexels.com
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is. Mint ismeretes, Washington 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra, amely Trump kivétel nélkül minden kereskedelmi partnerre kivetett.
2025. március 13., 21:402025. március 13., 21:40
Az intézkedés annak nyomán született, hogy az amerikai ipari szektor által felhasznált acél mintegy negyedét importálják, az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék. Éppen ezért a védővámok amellett, hogy felerősítik a globális kereskedelmi konfliktust, szakemberek szerint számos amerikai ipari vállalat termelési költségeit is növelni fogják a magasabb importköltségek miatt, ezért a vásárlók valószínűleg áremelkedéssel szembesülnek, és csökkenhet a cégek versenyképessége külföldön.
De persze a megvámolást a kereskedelmi partnerek is megsínylik, amelyek nem ülnek tétlenül: ellenintézkedéseket foganatosítanak.
Az ellenintézkedéseket az EU két lépésben vezeti be április 1-től kezdődően, majd április 13-tól teljes mértékben érvénybe lépnek.
„Addig is nyitottak maradunk a tárgyalásokra. Szilárd meggyőződésünk ugyanis, hogy a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságokkal teli világban nem közös érdek a gazdaságaink megterhelése a vámokkal. Készek vagyunk az értelmes párbeszédre” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Egyébként 2024-ben az EU összesen 77,8 milliárd euró értékben exportált vasat, acélt és kapcsolódó termékeket, és 73,1 milliárd euró értékben importált, ami 4,7 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett. Az elmúlt 5 évben az Eurostat adatai szerint az export 15,2 (+10,3 milliárd euró), az import pedig 23,7 százalékkal (+14,0 milliárd euró) nőtt.
A vas- és acéltermékek esetében 2024-ben Törökország volt a fő partner mind az export, mind az import tekintetében: az első helyen állt a 6,2 milliárd eurós exportban, a harmadikon pedig a 3,5 milliárd eurós importban. Az Egyesült Államok volt a második legnagyobb exportpartner a vas- és acéltermékek 5,4 milliárd eurós értékével, amelyet az Egyesült Királyság (4,0 milliárd euró), Svájc (2,1 milliárd euró) és Mexikó (1,7 milliárd euró) követett.
– derül ki a BRD elemzéséből. Mivel a teljes román–amerikai export tavaly 3,8 milliárdot tett ki, ebből következik, hogy a vas- és acélkereskedelem valamivel több, mint 500 millió amerikai dollárt jelentett.
Az Egyesült Államok a 14. legfőbb vásárlója a romániai termékeknek, az Amerikába irányuló export értéke a Moldovai Köztársaságéhoz hasonló, azaz 2023-ban több mint kétmilliárd euró – derül ki a Hotnews által megvizsgált statisztikai adatokból. Így
Olyan körülmények között, hogy 2024-re a tengerentúlra irányuló román áruexport a becslések szerint az ország GDP-jének 0,7%-át, azaz 2,4 milliárd eurót tesz ki.
Ugyanakkor Románia kereskedelmére közvetetten is negatív hatást gyakorolhat a szigorú washingtoni vámpolitika. „Trump vámjai leginkább Németországot, fő európai kereskedelmi partnerünket sújtják. Amikor Németország tüsszent, Románia influenzás lesz, ahogy mondani szokták. A német jegybank elnöke szerint Trump vámjai mintegy 1,4 százalékpontot vágnak le a német gazdasági növekedésből. Ez pedig a külkereslet gyengülését jelenti, amelynek egy részét Románia adná” – olvasható a Hotnews elemzésében.
Donald Trump amerikai elnök visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita.
Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, de az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc elfajult.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.
A fenntarthatatlan ikerdeficit miatt a román gazdaság számára a legfőbb rövid távú kockázatot az jelenti, hogy leminősítik a bóvli (angolul junk, vagyis szemét) kategóriába – kongatta meg a vészharangot Adrian Codirlașu, a CFA Románia elnöke.
Legyártották a nyolcmilliomodik Dacia gépkocsit Romániában – írja az Economedia.ro az Automobile Dacia közleménye alapján. A Mioveni-ben található gyárban összeszerelt nyolcmilliomodik autó egy Indigo Blue színű Bigster Journey volt.
szóljon hozzá!