Donald Trump 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra
Fotó: Pexels.com
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is. Mint ismeretes, Washington 25 százalékos vámot vezetett be az acél- és alumíniumimportra, amely Trump kivétel nélkül minden kereskedelmi partnerre kivetett.
2025. március 13., 21:402025. március 13., 21:40
Az intézkedés annak nyomán született, hogy az amerikai ipari szektor által felhasznált acél mintegy negyedét importálják, az alumínium esetében ez az arány több mint 40 százalék. Éppen ezért a védővámok amellett, hogy felerősítik a globális kereskedelmi konfliktust, szakemberek szerint számos amerikai ipari vállalat termelési költségeit is növelni fogják a magasabb importköltségek miatt, ezért a vásárlók valószínűleg áremelkedéssel szembesülnek, és csökkenhet a cégek versenyképessége külföldön.
De persze a megvámolást a kereskedelmi partnerek is megsínylik, amelyek nem ülnek tétlenül: ellenintézkedéseket foganatosítanak.
Az ellenintézkedéseket az EU két lépésben vezeti be április 1-től kezdődően, majd április 13-tól teljes mértékben érvénybe lépnek.
„Addig is nyitottak maradunk a tárgyalásokra. Szilárd meggyőződésünk ugyanis, hogy a geopolitikai és gazdasági bizonytalanságokkal teli világban nem közös érdek a gazdaságaink megterhelése a vámokkal. Készek vagyunk az értelmes párbeszédre” – hangsúlyozta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke.
Egyébként 2024-ben az EU összesen 77,8 milliárd euró értékben exportált vasat, acélt és kapcsolódó termékeket, és 73,1 milliárd euró értékben importált, ami 4,7 milliárd eurós kereskedelmi többletet eredményezett. Az elmúlt 5 évben az Eurostat adatai szerint az export 15,2 (+10,3 milliárd euró), az import pedig 23,7 százalékkal (+14,0 milliárd euró) nőtt.
A vas- és acéltermékek esetében 2024-ben Törökország volt a fő partner mind az export, mind az import tekintetében: az első helyen állt a 6,2 milliárd eurós exportban, a harmadikon pedig a 3,5 milliárd eurós importban. Az Egyesült Államok volt a második legnagyobb exportpartner a vas- és acéltermékek 5,4 milliárd eurós értékével, amelyet az Egyesült Királyság (4,0 milliárd euró), Svájc (2,1 milliárd euró) és Mexikó (1,7 milliárd euró) követett.
– derül ki a BRD elemzéséből. Mivel a teljes román–amerikai export tavaly 3,8 milliárdot tett ki, ebből következik, hogy a vas- és acélkereskedelem valamivel több, mint 500 millió amerikai dollárt jelentett.
Az Egyesült Államok a 14. legfőbb vásárlója a romániai termékeknek, az Amerikába irányuló export értéke a Moldovai Köztársaságéhoz hasonló, azaz 2023-ban több mint kétmilliárd euró – derül ki a Hotnews által megvizsgált statisztikai adatokból. Így
Olyan körülmények között, hogy 2024-re a tengerentúlra irányuló román áruexport a becslések szerint az ország GDP-jének 0,7%-át, azaz 2,4 milliárd eurót tesz ki.
Ugyanakkor Románia kereskedelmére közvetetten is negatív hatást gyakorolhat a szigorú washingtoni vámpolitika. „Trump vámjai leginkább Németországot, fő európai kereskedelmi partnerünket sújtják. Amikor Németország tüsszent, Románia influenzás lesz, ahogy mondani szokták. A német jegybank elnöke szerint Trump vámjai mintegy 1,4 százalékpontot vágnak le a német gazdasági növekedésből. Ez pedig a külkereslet gyengülését jelenti, amelynek egy részét Románia adná” – olvasható a Hotnews elemzésében.
Donald Trump amerikai elnök visszavonta a kanadai acélra és alumíniumra kivetett vámok megduplázásával kapcsolatos fenyegetését, miután rendeződött a kanadai Ontario tartomány és az Egyesült Államok közötti kereskedelmi vita.
Erdélybe is elértek a világhódító körútra indult modern kínai autók, és lassan nálunk is repedezni kezdtek az előítéletek, de az Európai Unió és az ázsiai nagyhatalom között dúló gazdasági harc elfajult.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!