Trump-hatás a román és magyar gazdaságban

Trump

Trump amerikai elnökké választása az egész világra, így az erdélyi magyarokra is kihat

Fotó: Agerpres/Xinhua/Wu Xiaoling

Donald Trump magabiztos győzelme az amerikai elnökválasztáson új „arcot” ad nemcsak az Egyesült Államoknak, hanem az egész világnak. A republikánus politikus újbóli megválasztása értelemszerűen kihatással lesz az Európai Unió, Románia és Magyarország gazdaságára, az erdélyi magyarok „zsebére” is. Cikkünkben összefoglaljuk, román és magyar gazdasági szempontból mi várható térségünkben Donald Trump visszatérése után, optimista és pesszimista véleményeket is idézve.

Páva Adorján

2024. november 08., 14:122024. november 08., 14:12

2024. november 08., 14:212024. november 08., 14:21

Attól függ, honnan nézzük: a bölcs megállapítás akkor is megállja a helyét, ha Donald Trump választási győzelmének az erdélyi magyarok számára kiemelten fontos térség, Románia és Magyarország gazdaságára gyakorolt várható hatásairól olvasunk a két ország médiumaiban megjelent elemzésekben. A politikai-ideológiai hovatartozás, szimpátia ugyanis – főleg az anyaországi médiában – alaposan rányomja bélyegét a várható forgatókönyvek felvázolására, amelyeket természetesen eleve rengeteg kérdőjel nehezít meg.

Hiszen például hiába ismertek Trump választási kampányban meghirdetett céljai, ígéretei, nem tudni, ezek mennyire alku- és kompromisszumképesek, mi élvez valódi prioritást, mi rendelkezik azonnali cselekvési tervvel, egyáltalán mit lehet gyakorlatilag is megvalósítani.

Mint ismeretes, a 78 éves, a Fehér Házba 2021 után 2025 januárjában visszatérő milliárdos legfőbb gazdaságpolitikai kampányígéretei között

  • az amerikai ipar védelme érdekében importtermékekre kivetett vámok
  • adó- és inflációcsökkentés
  • a gazdaságra is nagy hatást gyakorló bevándorláspolitika szigorítása
  • a globális kihatású nemzetközi fegyveres konfliktusok, így a közel-keleti és az ukrajnai háború kezelése, lezárása szerepelt.

korábban írtuk

Amerika választott: Trump visszatér a Fehér Házba, előnyben a republikánusok a kongresszusban
Amerika választott: Trump visszatér a Fehér Házba, előnyben a republikánusok a kongresszusban

Amerika választott, eldől, hogy Donald Trumpnak vagy Kamala Harrisnek hívják az Egyesült Államok következő elnökét. Zajlik a szavazatszámlálás, cikkünk folyamatosan frissül.

Trump Romániáig érő „keze”

Számos ígéret első hallásra nemcsak az Egyesült Államok, hanem a nyugati világ, Európa, így a stratégiai partner Románia számára is kedvezően csenghet. Mint ismeretes, Bukarest közel áll az amerikai vízummentességi programba történő felvételhez, a Visa Waiverhez való csatlakozás pedig nagy pozitívumot jelenthet az amerikai befektetők szemében, akik nagyobb figyelmet fordíthatnak az országra – hangoztatják romániai elemzők.

Mindez azonban nem Trumpnak köszönhető, sőt a leendő elnök bevándorláspolitikai szigorítása éppen hogy keresztbe tehet a befogadásnak, hiszen a szigorú bevándorláspolitika nehezen egyeztethető össze „vízumosztogatással”.

Éppen ezért egyes híradások szerint Romániának az lenne az érdeke, ha még Trump januári beiktatása előtt megtörténne a felvétel, főleg annak ismeretében, hogy Marcel Ciolacu román kormányfő kampányígéretei között is szerepel az amerikai vízummentesség 2025-ös életbe lépése.

Egyes bizakodó hangok azonban az elnökválasztás eredménye ismeretében is növekedő amerikai tőkebeáramlást, kereskedelmi forgalmat jósolnak. Utóbbira rá is férne a bővülés, hiszen tavaly a két ország közötti import-export 5,5 milliárd dollárt tett ki, ami bár 10 százalékos növekedést jelent 2022-höz képest, még mindig csupán alig több, mint fele a feleakkora lakossággal rendelkező Magyarország és az USA közötti kereskedelmi forgalomnak. Tehát van még hová nőni – ismertette nemrég Dan-Andrei Muraru, Románia amerikai nagykövete.

A kereskedelmi kapcsolatok „virágba borulásának” azonban szintén keresztbe tehet Trump másik fontos kampányígérete, a „vámháború”, azaz a külföldről érkező termékekre kivetett pluszadó.

A milliárdos üzletember-államfő ugyanis az Egyesült Államok partnereit is meg akarja sarcolni legalább 10 százalékos pluszvámteher kivetésével (az általános importadók így 20 százalékosra nőhetnek), míg az olyan kereskedelmi „ellenségek”, mint Kína áruit 60-100 százalékos védővámmal sújtaná.

Az amerikai ipart védeni hivatott hazafias intézkedés bármennyire is jól hangzik, bármennyire is nyerő ígéretnek bizonyult, kétélű fegyver, hiszen a pluszköltségek kisebb-nagyobb drágulást eredményeznek, amit egyrészt éppen a „védelembe vett” amerikai polgárok zsebe bánhat. Másrészt inflációt okoz, szembemenve egy másik fontos kampányígérettel, az infláció csökkentésével. Az amerikai pénzromlás pedig globális hullámokat vethet, így az Európai Unióban és Romániában is megéreznék az emberek, például a nem csökkenő vagy éppenséggel növekvő kamatok révén.

Trump és Iohannis Galéria

Klaus Iohannis leköszönő román elnök a jövőben nem fog együtt dolgozni Donald Trumppal

Fotó: Klaus Johannis/Facebook

Ugyanakkor Románia geopolitikai tekintetben továbbra is stratégiai fontosságú, megingathatatlan partnere marad az Egyesült Államoknak,

amely a Mihail Kogălniceanu-támaszponton a NATO egyik legnagyobb katonai bázisának fejlesztéséhez járul hozzá hathatósan. Donald Trump „kedvére való” a tagországok védelmi erejének fejlesztése nagyobb önrész bevetésével, ami felpörgetheti a helyi hadiipart – olvasható az Economedia.ro portál elemzésében. Amely szerint egy esetleges, biztonsági garanciákkal megkötött orosz–ukrán fegyverszünet után – mely Kijev semlegességét is maga után vonja – elkezdődhet Ukrajna újjáépítése, ennek pedig több szempontból is haszonélvezője lehet a régió, kiemelten Románia is.

Utóbbi szintén nyerhet a Trump-kampány során hangoztatott innovációs fejlesztésekből, hiszen az itteni IT-szektor erősen kötődik az amerikai ágazathoz,

utóbbi felpörgetése pedig itt is kedvező eredményekkel járna.

Egyébként Trump megítélése romlott a romániai lakosság körében korábbi mandátuma óta. A mostani választás előtt végzett egyik felmérés szerint a PNL, a PSD és az USR szavazói szerint a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris jobb barátja lett volna Romániának, míg George Simion és az AUR szavazótábora a republikánusok jelöltjét, Donald Trumpot preferálta. A megkérdezettek 43,4 százaléka Kamala Harrist, 38,4 százalék Donald Trumpot jelölte meg válaszként.

Trump és a magyar gazdaság

Eközben a budapesti kormány „ünnepel”, hiszen Orbán Viktor jó ideje Trump mellett tette le a garast, a régi–új elnökkel ápolt jó kapcsolata pedig minden bizonnyal felolvasztja a demokrata államvezetés alatt fagyossá vált politikai-gazdasági viszonyt. Mint ismeretes, a magyar kormányfő már júliusban úgy fogalmazott Tusnádfürdőn, „Trump ante portas” (Trump a kapuk előtt). Szavai szerint ha az amerikai elnökválasztásig Európa nem vált át békepolitikára, akkor Donald Trump választási győzelme után már csak a vereségét beismerve, szégyenszemre és a politikai felelősséget egyedül vállalva kell majd ezt megtennie.

A miniszterelnök magyar szempontból is kiemelten fontosnak tartotta a 2025-ös „békeköltségvetés” elfogadását, melyet Trump visszatérésétől tett függővé.

Trump és Orbán Galéria

Orbán Viktor jó kapcsolatot ápol Donald Trumppal

Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán

Isépy Tamás, a Századvég Konjunktúrakutató Zrt. makrogazdasági üzletágának vezetője ennek kapcsán a Világgazdaságnak úgy értékelt, mivel Magyarország gazdaságpolitikája külpolitikai térben mozog, a politikai változás szerencsés alakulása lényegesen kedvezőbb geopolitikai környezetet teremt.

Az elemző szerint az erőviszonyok az EU külső erőterében jelentősen megváltoztak azzal, hogy

az Európai Bizottság és a föderalista erők, valamint a magyar nemzeti kormány szembenállásában immár nem előbbiek, hanem Magyarország számíthat a Fehér Ház rokonszenvére, ami erősíti Budapest tárgyalási pozícióját gazdaságpolitikai vitákban is.

De hasonlóan fontos a béke esélyének erősödése, mivel a magyar gazdaság problémáinak okai között lényeges szerepet játszik a háború. A béke Isépy szerint, ha nem is azonnal, de utat nyithat a térség konszolidációjához.

Óvatosabb véleményt fogalmazott meg a Vg.hu portálnak Regős Gábor, a Gránit Alapkezelő vezető közgazdásza.

„Hogy Trump a sok ígéretből, mint például az általános 20 százalékos vámból, végül mit tart be, azt nehéz előre megmondani. Látni kell azonban, hogy a vámok kétélű fegyvert jelentenek: válaszul az EU is kivethet vámokat, illetve a vámok az Egyesült Államokban inflációt okoznának, ezért a tényleges bevezetésüket tekintve óvatosan kell állást foglalni. A vámnak a német autógyártásra és ezen keresztül Magyarországra is negatív hatása lenne”, vélekedett az elemző. Aki szerint ugyanakkor ha Trump „alatt” tényleg lezárnák az orosz–ukrán háborút, az szerinte segítené a magyar gazdaságot.

A magyarországi ellenzéki médiában főleg az EU-ra, ezen belül a német autóiparra kivetni tervezett vámok súlyos anyaországi következményeit ecsetelik.

Móró Tamás, a Concorde Értékpapír Zrt. vezető stratégája a Telexnek úgy fogalmazott, Németország – amely Magyarország fő exportpartnere – sok autót ad el az USA-ba (2023-ban csaknem 158 milliárd dollár értékben vittek ki termékeket), ha pedig ez a szám csökken, akkor a magyar ipari termékek iránt is lanyhul a kereslet.

„Ha a kínai és német gazdaságot gyomorszájon vágják az új Trump-vámok, az a német és kínai cégek összeszerelő üzemeként funkcionáló magyar iparnak sem lesz kellemes” – összegzett Móró Tamás. Aki szerint az is a magyar modell számára súlyos csapást jelentő fejlemény lehet, ha a német cégek úgy döntenek, azzal fogják elkerülni az Európát érintő vámokat, hogy az amerikai kontinensre visznek több gyártási folyamatot.

Móró is úgy véli, az amerikai gazdaságban emelkedhet az inflációs nyomás 2025-től, tartósan magasabb szinten maradhat a kamat, ez pedig megint csak olyan tényező, ami Magyarországra is (negatív) hatással van.

Ugyanakkor a Telex által megszólaltatott elemző is úgy véli, ha megtörténne az ukrán–orosz háború gyors befejezése, vagy legalábbis a tűzszünet, az valóban pozitívan hatna a magyar gazdaságra: a forint gyengeségét részben a háborús helyzet okozza, illetve a tőkepiaci befektetők számára az egész régió kevésbé vonzó emiatt, amely nehezíti az ország finanszírozását. De mindent összevetve az elemző úgy látja, „nem az esik ki az egyenletből, hogy Orbán Viktor kormányának gazdasági értelemben sok oka lenne örülni a második Trump-ciklusnak”.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra
2025. március 28., péntek

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből

A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.

„Kigurulnak” az első gumiabroncsok a Nokian Tyres Körös-parti üzeméből
2025. március 28., péntek

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében

Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.

Tisztelettudóan nőtt az átlagnyugdíj, a fiatalok is megirigyelhetik az éllovas erdélyi megyében
2025. március 27., csütörtök

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma

Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.

Nekik máshogy süt: meghaladta a 200 ezret a prosumerek száma
2025. március 27., csütörtök

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság

A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.

Rákapott az arany „ízére” a romániai lakosság
2025. március 27., csütörtök

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás

A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.

Kisboltokra és a szupermarketekre fókuszál a romániai sörfogyasztás
2025. március 27., csütörtök

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját

Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.

Trump még nagyobb vámokkal fenyegeti az EU-t, miután drasztikusan megemelte az autóimport vámját
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.

Megkezdte működését az új román állami bank
Megkezdte működését az új román állami bank
2025. március 27., csütörtök

Megkezdte működését az új román állami bank

2025. március 27., csütörtök

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap

Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.

Úgy viszik vissza az italcsomagolást, mintha nem lenne holnap
2025. március 26., szerda

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint

Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.

A politikai instabilitás mélyítheti a deficitet a Fitch szerint