Nem enged. Trump szerint a vámok megoldást jelentenek az Egyesült Államok gazdasági problémáira
Fotó: X / The White House
Donald Trump amerikai elnök vasárnap azt mondta, hogy a külföldi kormányoknak „sok pénzt” kellene fizetniük az általa „gyógyszerként” jellemzett átfogó vámok feloldásáért, ami további esést váltott ki a globális pénzügyi piacokon.
2025. április 07., 08:302025. április 07., 08:30
Az ázsiai részvények meredek veszteségeket könyvelhettek el a hétfői korai kereskedésben, az amerikai tőzsdei határidős ügyletek pedig meredeken alacsonyabban nyitottak, mivel a befektetők aggódnak, hogy Trump vámjai magasabb árakhoz, gyengébb kereslethez, alacsonyabb bizalomhoz és potenciálisan globális recesszióhoz vezethetnek.
Az Air Force One fedélzetén újságíróknak nyilatkozva Trump jelezte, hogy nem aggódik a veszteségek miatt, amelyek már eddig is több trillió dollárnyi értéket töröltek el a részvénypiacokról világszerte.
– mondta, miközben visszatért egy floridai golfhétvégéről.
Felfüggeszti az Egyesült Államokba irányuló exportját a Jaguar Land Rover (JLR) brit autóipari csoport az amerikai vámemelések miatt.
Trump elmondta, hogy a hétvégén beszélt európai és ázsiai vezetőkkel, akik remélik, hogy meg tudják győzni őt a héten életbe lépő, akár 50 százalékos vámok csökkentéséről.
„Az asztalhoz ülnek. Beszélni akarnak, de nincs beszélgetés, hacsak nem fizetnek nekünk sok pénzt éves szinten” – mondta Trump.
Trump múlt heti vámbejelentése világszerte megrázta a gazdaságokat, megtorló vámokat váltott ki Kína részéről, és globális kereskedelmi háborútól és recessziótól való félelmet keltett.
A vasárnap reggeli talkshow-kban Trump vezető gazdasági tanácsadói igyekeztek úgy beállítani a vámokat, mint az Egyesült Államok globális kereskedelmi rendben való okos újrapozícionálását.
Howard Lutnick kereskedelmi miniszter kijelentette:
Howard Lutnick a CBS televízió politikai magazinműsorának a Donald Trump által bejelentett viszonossági vámokkal kapcsolatban elmondta, hogy azok életben maradnak, mert az elnök célja a globális kereskedelem újraalakítása.
A kereskedelmi miniszter nemzetbiztonsági kérdésnek nevezte a belföldi termelési bázis visszaépítését az Egyesült Államokban.
„Nem gyártunk már gyógyszert ebben az országban, nem gyártunk hajókat, nem rendelkezünk elegendő acéllal és alumíniummal egy háború megvívásához. Félvezetőinket a tengerentúlon gyártják” – érvelt Howard Lutnick. Egyben elismerte, hogy az amerikai munkaerő drágább, de azt jobb minőségűnek nevezte.
Peter Navarro, az elnök kereskedelempolitikai főtanácsadója a Fox News hírtelevízió heti politikai magazinjának adott interjúban a vámok bejelentése nyomán kialakult tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatban nyugalomra intette a részvénytulajdonosokat, valamint
Kifejtette, hogy a Donald Trump által április 2-án bejelentett, új vámokra épülő kereskedelmi modell annak a helyzetnek vet véget, hogy az Egyesült Államokat kereskedelmi partnerei kihasználják.
„A nemzetközi kereskedelmi rendszer intézményesen úgy van kialakítva, hogy minket becsapjon. Rendszerszintű, hogy ránk magasabb vámok érvényesek, ugyanakkor sokkal lényegesebbek a nem vám jellegű csalások” – fogalmazott az elnöki tanácsadó.
Donald Trump elnök „gazdasági forradalomnak” nevezte a héten bejelentett új amerikai vámrendszert szombaton.
A vámok melletti, külkereskedelmet nehezítő tényezők között említette az általános forgalmi adót, az árfolyam-manipulációt, az exporttámogatásokat, a dömpingárukat, valamint a különböző, mezőgazdasági termékekre vonatkozó előírásokat.
Hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok nyitott a tárgyalásokra, de ezeknek a nem vámjellegű terhekről is szólniuk kell.
Peter Navarro rámutatott, hogy
A hivatalos amerikai kormányzati adatok szerint 2024-ben a kereskedelmi hiány Kínával szemben 295, az Európai Unióval 235, Vietnámmal 123, Tajvannal 73, Japánnal 68, Dél-Koreával 66, Indiával és Thaifölddel pedig egyenként 45 milliárd dollár volt.
Peter Navarro reagált Elon Musk szavaira, aki teljes vámmentességen alapuló kereskedelmi övezetet javasolt Európa és az Egyesült Államok között.
Az elnöki kereskedelmi tanácsadó szavai szerint Elon Musk olyan üzletemberként nyilatkozott, aki autókat gyárt, és védelmezi üzleti érdekeit, ahogy bármely cégtulajdonos tenné.
Hozzátette, nem alakult ki törés az adminisztráción belül, és Elon Musk fehér házi munkáját a kormányzati hatékonyság megteremtése érdekében elismeri. Elon Musk még szombaton az olaszországi Liga pártkongresszusán videón keresztül tartott beszédében
Kevin Hassett, a Fehér Ház gazdasági tanácsának igazgatója az ABC televíziónak adott vasárnapi interjúban kijelentette, hogy már több mint 50 ország fordult tárgyalási szándékkal az amerikai adminisztráció felé. Hozzátette, ez annak jele, hogy az érintett államok értik azt, hogy van felelősségük a vámok ügyében.
Scott Bessent pénzügyminiszter a tőzsdei mélyrepüléssel kapcsolatos aggodalmakat igyekezett oszlatni az NBC televíziónak adott interjúban.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A korábban befektetési céget vezető kormánytag a 2020. márciusa óta nem látott árfolyamzuhanással kapcsolatban kifejtette, hogy a tőzsdei reakciók kiszámíthatatlanok, és nem lehet előre jelezni, hogy a következő napon, és héten milyen irányba indulnak az árfolyamok.
„A piacok élőlények” – fogalmazott, és hangsúlyozta, hogy
Brooke Rollins mezőgazdasági miniszter a CNN hírtelevízió vasárnapi politikai magazinjában kilátásba helyezte, hogy a vámok által az amerikai agrárvállalkozásokra gyakorolt negatív hatásokat különböző intézkedésekkel ellensúlyozzák, és közölte, hogy az ehhez szükséges jogszabály megalkotása érdekében együttműködik a kongresszussal.
A kormánytag a Donald Trump által bejelentett vámokat „új amerikai gazdasági tervként” jellemezte, ami pozitív kimenetelű lesz már rövid távon is.
Az Európai Számvevőszék új jelentése szerint az Unió (saját hatáskörén belül) nem támogatta eredményesen az állami nyugdíjakat kiegészítő és az uniós polgárok megfelelő nyugdíjjövedelméhez hozzájáruló kiegészítő nyugdíjak kifejlesztését.
Románia nem küldte meg az Európai Bizottságnak (EB) a költségvetési hiány csökkentéséről szóló éves előrehaladási jelentést, amelyet április 30-ig kellett volna megküldenie a hétéves költségvetési terv végrehajtásának részeként.
Donald Trump amerikai elnök pénteken közölte, hogy javasolni fogja kabinetjének: június 1-jétől 50 százalékos vámot vezessenek be az Európai Unióból származó árukra, mert az uniós blokk „nehézkes” volt a kereskedelmi tárgyalások során.
A Környezetvédelmi Alap (AFM) a nap folyamán több száz pályázatot hagyta jóvá a villanypásztorprogramban, amelyet még 2023-ban hirdettek meg Tánczos Barna akkori környezetvédelmi miniszter kezdeményezésére – tájékoztatott csütörtökön az RMDSZ.
Szóba sem jöhet a kedvezményes áfakulcsok kivezetése a következő időszakban – jelentette ki pénteken Nicușor Dan megválasztott államfő.
Megvalósíthatónak tartja az európai beruházások és projektek minisztere Nicușor Dan megválasztott elnöknek azt a javaslatát, hogy az állami kiadásokat az áfa (TVA) emelése nélkül csökkentse a kormány.
Mintegy 463 000 nyugdíjas már hónapok óta várja nyugdíjának újraszámítását, amely a bónuszok és a nem állandó jövedelmek figyelembevételével magasabb jövedelmet hozna számukra.
Kedvezményes gazdahitelt hirdet meg a bukaresti mezőgazdasági minisztérium, egy agrárvállalkozás legfeljebb 50 000 eurónak megfelelő lej kölcsönt igényelhet. Az állam a 3 hónapos ROBOR-ral egyenértékű kamatrészt vállalja át a gazdahitelből.
Bár tavaly nagy garral jelentették be, hogy a helyi Sinteza gyár az amerikai Lockheed Martinnal közösen egy fenntartható és stabil energia előállítását támogató, szén-dioxid-kibocsátásmentes akkumulátorgyárat épít Nagyváradon, a terv végül meghiúsult.
Négy repülőtér – köztük három erdélyi – felújítási munkálatára biztosítanak a tartalékalapból 484 millió lejt – döntött csütörtökön a kormány.
szóljon hozzá!