Tovább nőtt Románia költségvetési hiánya
Fotó: Pixabay
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint a tavalyi harmadik negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző negyedévhez képest, Romániában azonban 1,3 százalékponttal (7,3 százalékról 8,6 százalékra) nőtt a deficit.
2025. január 22., 15:002025. január 22., 15:00
Az Eurostat előzetes adatai szerint Bulgáriában volt a legnagyobb az költségvetési hiány, 8,7 százalékos, majd Románia következett 8,6 százalékkal és Lengyelország 6,7 százalékkal.
Ezzel szemben a tavalyi harmadik negyedévet Írország 14,5 százalékos költségvetési többlettel zárta, ami 11,7 százalékos növekedést jelent az előző negyedévhez képest.
Elfogadta az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa (Ecofin Tanács) az ország középtávú költségvetési-strukturális tervére és a túlzottdeficit-eljárásra vonatkozó ajánlásokat.
Az Eurostat szerdán közzétette a tagállamok harmadik negyedévi GDP-arányos államadósságára vonatkozó adatokat is. Ezek szerint az euróövezetben 88,2 százalékon, az EU-ban pedig 81,6 százalékon stagnált az államadósság.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint tavalyi harmadik negyedév végén az uniós tagállamok közül Észtországban (24 százalék), Bulgáriában (24,6 százalék) és Luxemburgban (26,6) volt a legalacsonyabb, illetve Görögországban (158,2 százalék), Olaszországban (136,3 százalék) és Franciaországban (113,8 százalék) a legmagasabb a GDP-arányos államadósság.
Romániában a GDP-arányos államadósság 2024 harmadik negyedévének végére 53,1 százalékra (916,4 milliárd lejre) nőtt a második negyedévi 51,1 százalékról (860,3 milliárd lejről).
Dagadó államadósság, mélyülő költségvetési hiány – két megkerülhetetlen kihívás, amellyel az alakuló román kormánynak szembe kell néznie, és – bármennyire fájdalmasnak is ígérkezik – megoldásokkal kell előrukkolnia.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
szóljon hozzá!