Tovább nőtt Románia költségvetési hiánya
Fotó: Pixabay
Az Eurostat szerdán közzétett adatai szerint a tavalyi harmadik negyedévben az Európai Unióban és az euróövezetben egyaránt csökkent a GDP-arányos költségvetési hiány az előző negyedévhez képest, Romániában azonban 1,3 százalékponttal (7,3 százalékról 8,6 százalékra) nőtt a deficit.
2025. január 22., 15:002025. január 22., 15:00
Az Eurostat előzetes adatai szerint Bulgáriában volt a legnagyobb az költségvetési hiány, 8,7 százalékos, majd Románia következett 8,6 százalékkal és Lengyelország 6,7 százalékkal.
Ezzel szemben a tavalyi harmadik negyedévet Írország 14,5 százalékos költségvetési többlettel zárta, ami 11,7 százalékos növekedést jelent az előző negyedévhez képest.
Elfogadta az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsa (Ecofin Tanács) az ország középtávú költségvetési-strukturális tervére és a túlzottdeficit-eljárásra vonatkozó ajánlásokat.
Az Eurostat szerdán közzétette a tagállamok harmadik negyedévi GDP-arányos államadósságára vonatkozó adatokat is. Ezek szerint az euróövezetben 88,2 százalékon, az EU-ban pedig 81,6 százalékon stagnált az államadósság.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett adatsorok szerint tavalyi harmadik negyedév végén az uniós tagállamok közül Észtországban (24 százalék), Bulgáriában (24,6 százalék) és Luxemburgban (26,6) volt a legalacsonyabb, illetve Görögországban (158,2 százalék), Olaszországban (136,3 százalék) és Franciaországban (113,8 százalék) a legmagasabb a GDP-arányos államadósság.
Romániában a GDP-arányos államadósság 2024 harmadik negyedévének végére 53,1 százalékra (916,4 milliárd lejre) nőtt a második negyedévi 51,1 százalékról (860,3 milliárd lejről).
Dagadó államadósság, mélyülő költségvetési hiány – két megkerülhetetlen kihívás, amellyel az alakuló román kormánynak szembe kell néznie, és – bármennyire fájdalmasnak is ígérkezik – megoldásokkal kell előrukkolnia.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter pénteken bejelentette, hogy körülbelül két hónap múlva indul új beruházási program az állattenyésztők számára.
Rossz év volt 2024 az elektromos autók számára, de a hibridek nagyon jól zártak, és a közeljövő is szépen csenghet főleg a teljesen hibrid, részben pedig a konnektoros kategóriának.
Április 1-jétől emeli a bukaresti pénzügyminisztérium a cigaretta jövedéki adóját.
Büszkék lehetünk az erdélyi gazdaságfejlesztési program eredményeire, mert meghaladja a 300 milliárd forintot azoknak a fejlesztéseknek az összértéke, amelyek Romániában, zömében Erdélyben valósultak meg az utóbbi években – jelentette ki Magyar Levente.
A kormány 440 millió eurót különít el a Start-Up Nation program negyedik kiírására – jelentette be a csütörtöki kormányülésen Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A BYD idén hivatalosan is belép a romániai piacra, a legnagyobb kínai autógyártó célja pedig nem kevesebb, mint hogy öt éven belül túlszárnyalja a Daciát – adta hírül a ProMotor.
2024-ben a romániai kereskedelmi szálláshelyek összesen 2,178 millió külföldi turistát fogadtak, akik összesen 6,588 milliárd lejt – fejenként 3024,1 lejt – költöttek el – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A bukaresti értéktőzsdén (BVB) jegyzett vállalati kötvényeket bocsáthat ki forrásbevonási céllal a kolozsvári nemzetközi repülőtér, hogy meg tudja valósítani azokat a beruházásokat, amelyekkel évi 20 millió utasra növelhető a forgalma.
Állami garanciavállalás mellett támogatott kamatú agrárhiteleket ígér a következő hónapokra Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Florin Barbu szerint idéntől húszéves futamú beruházási agrárhiteleket is kínálnak a bankok.
Közel 45 százalékkal többet fizettek tavaly a szülők gyermekeik taníttatására 2021-hez viszonyítva, 2018-hoz képest pedig ez az összeg megháromszorozódott – derül ki a Mentsük meg a Gyermekeket romániai szervezetének kedden közzétett felméréséből.
szóljon hozzá!