Alig nőtt a romániai szálláshelyeket felkereső turisták száma
Fotó: Haáz Vince
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adataiból.
2025. május 08., 14:592025. május 08., 14:59
Az idén januárban, februárban és márciusban a kereskedelmi szálláshelyeken bejelentkezett turisták 82,5 százaléka belföldön utazó, 17,5 százaléka külföldi volt.
Az év első két hónapjában 1,6 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), 3 százalékkal többet a 2024 januárjában és februárjában jegyzettnél – küzölte az Országos Statisztikai Intézet.
Az Agerpres hírügynökség által ismertetett idegenforgalmi statisztikák szerint az idei első három hónapban a romániai turisták 1,9, míg a külföldiek 2,2 éjszakát töltöttek el a szálláshelyeken. Ezek nettó kihasználtsági mutatója 23,3 százalékos volt a jelzett időszakban, 0,3 százalékponttal nagyobb, mint tavaly ilyenkor.
A vendégéjszakák számának tekintetében szintén Bukarest (890 300), Brassó megye (634 400) és Prahova megye (264 300) állt az élen.
A legtöbb külföldi látogató Olaszországból (50 600 személy), Németországból (36 300) és az Egyesült Királyságból (34 500) érkezett Romániába 2025 első negyedévében.
Brassó megye továbbra is Románia egyik legnépszerűbb turisztikai célpontja, megelőzve a tengerparti Konstanca megyét – derül ki a román Országos Statisztikai Intézet (INS) friss adataiból.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
Nincs pozitív szcenárió, gazdasági szempontból az idei egy sötét év lesz – vetítette elő derűlátásra nem túl sok okot adóan a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Magyarországon és Horvátországban terjeszkedik a román fogászati vállalat, a Dental Holding – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Indoklással ellátott véleményt küldött az Európai Bizottság (EB) Romániának, amiért korlátozza a gáztermelők szabadságát a földgáz nagykereskedelmi árának megállapításában.
Miután kétévnyi viszonylagos stabilitás után az elmúlt 5 évben tapasztalt legnagyobb, 2,5 százalékos ugrással kedden az árfolyam átlépte az 5 lej/eurós lélektani határt, szerdán is tovább gyengült a román deviza az európai fizetőeszközzel szemben.
Bár Románia továbbra is az Európai Unió alacsonyabb átlagbéreket kínáló országai közé tartozik, a vásárlóerő-paritás (PPS) alapján már nem szerepel a sereghajtók között – derül ki az Euronews elemzéséből.
Nagyváradon nyitott üzemet a finn Amer Sports – írja az economica.net a vállalat közleménye alapján.
A 2022-es energiaválságot követő csökkenés óta a tavalyi második félévben nőtt először a földgáz lakossági ára az Európai Unióban (EU); a legalacsonyabb árakat Magyarországon, Horvátországban és Romániában jegyezték.
Alaposan megrengeti Románia és ezáltal a polgárok pénzügyeit az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
szóljon hozzá!