2007. április 27., 00:002007. április 27., 00:00
A kolozsvári Edil ingatlanügynökség által Bukarestben, Kolozsváron és Besztercén készített vizsgálatból kiderül: a lakásvásárlási ügyletek 80 százalékát az új ingatlanok adásvétele képezi. Így a lakásépítés jelenleg a leggyorsabban fejlõdõ, egyben a legbiztosabb befektetés az ingatlanok területén.
A felmérés szerint Bukarestben folytatódott az elsõ negyedévre jellemzõ gyors bõvülés. A fõvárosban tavaly felépített lakások szinte kivétel nélkül az átlagosnál módosabb, illetve a nagyjövedelmû személyeket célozták meg. Hasonló a helyzet Kolozsváron is. Mindkét nagyvárosban fõként új villákat kínálnak eladásra, amelyek ára 1200–1500 euró között mozog négyzetméterenként. Új tömbházlakások négyzetméteréért 2000–2500 eurót kérnek. A piac egyik legfõbb tendenciája, hogy jelentõsen növekedett a lakóparkokban épülõ ingatlanok iránti kereslet. Az elsõ negyedévben a négyzetméterenkénti árak 1500 és 2500 euró között mozogtak ezen lakások esetében. A közepes jövedelmûeknek szánt ingatlanok – amelyek nem az új lakóparkokban kapnak helyet – négyzetméterenkénti ára 850 eurónál kezdõdik, és elérheti az 1500 eurót.
KERET
Életnagyságú „makettek”
Jövendõ lakásuk életnagyságú modelljét is megtekinthetik azon ügyfelek, akik az Asmita Group ingatlanfejlesztõtõl kívánják új otthonukat megvásárolni. Az indiai székhelyû cég által Bukarestben kialakított Asmita Gardens nevû bemutatóteremben egyszobás, kétszobás és háromszobás lakásbelsõt építettek meg, amelyeket be is bútoroztak. A cég egyébként a fõvárosban kezdett 110 millió eurós összértékû ingatlanbefektetésbe.
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.