Fotó: Gábos Albin
Romániában az alkalmazottak kevesebb mint harmada részesült idén béremelésben, amelynek mértéke többnyire nem fedezte a 15 százalék körüli éves inflációt – derült ki egy friss felmérésből, amelynek eredményeit a Mediafax hírügynökség ismertette hétfőn.
2022. november 21., 12:592022. november 21., 12:59
A CEC Bank és FinZoom.ro pénzügyi összehasonlító portál által 1250 internetfelhasználó bevonásával októberben végzett felmérés szerint a romániai alkalmazottak 61,6 százaléka nem részesült idén béremelésben. A megkérdezettek 27,7 százaléka számolt be arról, hogy emelkedett a fizetése: 47,1 százalékuknak 5 százalék alatti, 36,8 százalékuknak 5 és 10 százalék közötti, 10,9 százalékuknak 10 és 20 százalék közötti mértékben növekedett a bére, míg 5,1 százalékuk 20 százalékot meghaladó béremelést kapott. A megkérdezettek 10,6 százaléka nem árulta el, hogy nőtt-e idén a fizetése.
A havi 10 ezer lejnél magasabb jövedelműek 45,2 százaléka kapott béremelést, míg a 2500 lej alatti jövedelműek alig 20,7 százaléka. A főiskolai, egyetemi vagy posztgraduális végzettséggel rendelkezők 67 százalékának nőtt idén a fizetése Romániában.
A megkérdezett alkalmazottak 24,6 százaléka tud rendszeresen félretenni havi jövedelméből. A rendszeresen takarékoskodók aránya magasabb (35,6 százalékos) azok körében, akik béremelésben részesültek idén.
Az országos nettó átlagbér szeptemberben 4003 volt, 70 lejjel (1,8 százalékkal) nagyobb, mint augusztusban, a bruttó átlagbér pedig 6457 lej volt, 109 lejjel (1,7 százalékkal) nagyobb, mint az előző hónapban.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!