Archív felvétel
Fotó: Gov.ro
A koalíció vezetői, Marcel Ciolacu miniszterelnök és Nicolae Ciucă szenátusi elnök kedden tárgyaltak a Victoria-palotában Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről.
2023. szeptember 26., 15:052023. szeptember 26., 15:05
2023. szeptember 26., 15:322023. szeptember 26., 15:32
A találkozót a törvényhozók módosító javaslatait elemző kormányülés előtt tartották, és részt vett rajta Alfred Simonis, a képviselőház ügyvivő elnöke, illetve Lucian Bode, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) főtitkára is – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
A tervezet szerint államosították volna a második pillérben található összeget. Mindez nem lett volna kötelező: a számlatulajdonosoknak március végéig írásban kellett volna nyilatkozniuk arról, hogy a magánnyugdíj-rendszerben kívánnak maradni. Az írásos nyilatkozat elmaradása azt jelentette volna, hogy az érintett automatikusan átkerül az állami nyugdíjrendszerbe.
Egy másik módosító szerint a bankok nem 1, hanem 2 százalékos adót fizetnének két éves időtartamra a pénzügyi forgalmuk után.
Emellett 0,5 százalékos adót vetnének ki az évi 50 millió eurót meghaladó forgalmú kőolaj- és földgázcégekre.
Az egyeztetések ugyanakkor az utolsó pillanatokban is zajlanak.
A kormányülés jelen állás szerint 15 órakor kezdődik. Ezután 18 órától a parlament két háza együttes ülést tart, amelyen a Ciolacu-kabinet felelősséget vállal a törvénytervezetért.
Az USR a Digi24 hírtelevízió szerint jelezte, letettek a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítvány beterjesztéséről. Mint ismeretes, az, hogy Ciolacu-kabinet parlamenti felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány visszaszorítását célzó intézkedéscsomagot, azt jelenti, amennyiben a parlament megszavazna egy esetleges ellenzéki bizalmatlansági indítványt, akkor megbukik a kormány. Ha viszont nem szavazza meg, a kabinet a helyén marad, a felelősségvállalással beterjesztett törvény pedig elfogadottnak minősül. Az ellenzéki pártoknak első körben 117 honatya aláírására lenne szükségük ahhoz, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek be a Ciolacu-kabinet ellen, és a művelet pedig egyáltalán nem egyszerű. Mégpedig azért, mert a 41 törvényhozói mandátummal rendelkező, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) nem kíván együttműködni a parlamentben sem a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), sem az RMDSZ. Emiatt az USR-nek (63 mandátum) mindenképp szüksége van az RMDSZ (29 mandátum) és a frakcióval nem rendelkező képviselők és szenátorok támogatására. A bizalmatlansági indítvány sikere azonban így is kétséges, ehhez ugyanis 234 szavazatra van szükség, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta, a 17 fős nemzeti kisebbségi frakció támogatását élvező koalíció 291 törvényhozói mandátum fölött diszponál.
Cătălin Drulă, az USR elnöke elmondta, az igazságügyi minisztérium szakértői „több tíz oldalon” fejtegették, hogy miért alkotmányellenes a kormány jogszabályjavaslata, ezeket az érveket azonban semmibe vette Alina Gorghiu igazságügyi miniszter, aki pozitívan véleményezte a tervezetet. Az USR és a Jobboldal Ereje a saját jogi szakértőinek érvei mellett az igazságügyi tárca szakértőinek álláspontját is csatolni fogja a beadványhoz – idézte az ellenzéki pártvezér nyilaktozatát az Agerpres.
„Gyakorlatilag ebben a pillanatban Marcel Ciolacu rendeletekkel kormányoz” – fogalmazott.
Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.
Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
szóljon hozzá!