Archív felvétel
Fotó: Gov.ro
A koalíció vezetői, Marcel Ciolacu miniszterelnök és Nicolae Ciucă szenátusi elnök kedden tárgyaltak a Victoria-palotában Kelemen Hunor RMDSZ-elnökkel a deficitcsökkentő intézkedések törvénytervezetéről.
2023. szeptember 26., 15:052023. szeptember 26., 15:05
2023. szeptember 26., 15:322023. szeptember 26., 15:32
A találkozót a törvényhozók módosító javaslatait elemző kormányülés előtt tartották, és részt vett rajta Alfred Simonis, a képviselőház ügyvivő elnöke, illetve Lucian Bode, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) főtitkára is – adta hírül az Agerpres hírügynökség.
A tervezet szerint államosították volna a második pillérben található összeget. Mindez nem lett volna kötelező: a számlatulajdonosoknak március végéig írásban kellett volna nyilatkozniuk arról, hogy a magánnyugdíj-rendszerben kívánnak maradni. Az írásos nyilatkozat elmaradása azt jelentette volna, hogy az érintett automatikusan átkerül az állami nyugdíjrendszerbe.
Egy másik módosító szerint a bankok nem 1, hanem 2 százalékos adót fizetnének két éves időtartamra a pénzügyi forgalmuk után.
Emellett 0,5 százalékos adót vetnének ki az évi 50 millió eurót meghaladó forgalmú kőolaj- és földgázcégekre.
Az egyeztetések ugyanakkor az utolsó pillanatokban is zajlanak.
A kormányülés jelen állás szerint 15 órakor kezdődik. Ezután 18 órától a parlament két háza együttes ülést tart, amelyen a Ciolacu-kabinet felelősséget vállal a törvénytervezetért.
Az USR a Digi24 hírtelevízió szerint jelezte, letettek a kormány megbuktatását célzó bizalmatlansági indítvány beterjesztéséről. Mint ismeretes, az, hogy Ciolacu-kabinet parlamenti felelősségvállalással akarja elfogadtatni a költségvetési hiány visszaszorítását célzó intézkedéscsomagot, azt jelenti, amennyiben a parlament megszavazna egy esetleges ellenzéki bizalmatlansági indítványt, akkor megbukik a kormány. Ha viszont nem szavazza meg, a kabinet a helyén marad, a felelősségvállalással beterjesztett törvény pedig elfogadottnak minősül. Az ellenzéki pártoknak első körben 117 honatya aláírására lenne szükségük ahhoz, hogy bizalmatlansági indítványt terjesszenek be a Ciolacu-kabinet ellen, és a művelet pedig egyáltalán nem egyszerű. Mégpedig azért, mert a 41 törvényhozói mandátummal rendelkező, szélsőségesen nacionalista Románok Egyesüléséért Szövetséggel (AUR) nem kíván együttműködni a parlamentben sem a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR), sem az RMDSZ. Emiatt az USR-nek (63 mandátum) mindenképp szüksége van az RMDSZ (29 mandátum) és a frakcióval nem rendelkező képviselők és szenátorok támogatására. A bizalmatlansági indítvány sikere azonban így is kétséges, ehhez ugyanis 234 szavazatra van szükség, a Szociáldemokrata Párt (PSD) és a Nemzeti Liberális Párt (PNL) alkotta, a 17 fős nemzeti kisebbségi frakció támogatását élvező koalíció 291 törvényhozói mandátum fölött diszponál.
Cătălin Drulă, az USR elnöke elmondta, az igazságügyi minisztérium szakértői „több tíz oldalon” fejtegették, hogy miért alkotmányellenes a kormány jogszabályjavaslata, ezeket az érveket azonban semmibe vette Alina Gorghiu igazságügyi miniszter, aki pozitívan véleményezte a tervezetet. Az USR és a Jobboldal Ereje a saját jogi szakértőinek érvei mellett az igazságügyi tárca szakértőinek álláspontját is csatolni fogja a beadványhoz – idézte az ellenzéki pártvezér nyilaktozatát az Agerpres.
„Gyakorlatilag ebben a pillanatban Marcel Ciolacu rendeletekkel kormányoz” – fogalmazott.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!