Nehezen épül. Az észak-erdélyi autópálya építése tovább húzódik
Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Zsinórban hatodszor halasztotta el az országos közútkezelő társaság (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Zilah környéki, egy 2,8 kilométeres alagutat is magában foglaló szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás nyertesének kihirdetését.
2024. október 16., 11:352024. október 16., 11:35
A legutóbbi határidő kedden járt le, azonban a CNAIR – magyarázat nélkül – azt közölte a közbeszerzési portálon, hogy azt további két héttel kitolja október 31-éig.
A Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti, a Zilah közelében a Meszes alatt megépítendő alagutat is magában foglaló szakasz hossza 41 kilométer, a projekt becsült értéke több mint 1,5 milliárd euró.
és legutóbb Alin Șerbănescu, a CNAIR szóvivője azt mondta, hogy az október 15-i határidő lehet a legutolsó.
Az infrastrukturális beruházások megvalósítását évek óta figyelemmel kísérő, civil szakértőkből álló Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a folyamatos halogatás oka az, hogy nincs pénz, a kormány több építkezést hagyott jóvá, mint amennyi a legfőbb forrásban, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló közlekedési programban, amely révén európai uniós forrásokból finanszírozzák a romániai sztrádaépítéseket, rendelkezésre áll.
Ugyanakkor a CNAIR szóvivője azt állította: nem a pénz hiánya a baj, hanem a túlzott bürokrácia, „az elemzendő dokumentumok, mellékletek és estek halmai”.
Amúgy nem véletlen, hogy éppen ennek a szakasznak a finanszírozása a legproblémásabb, ugyanis ez 1990 óta a legdrágább sztrádaberuházás: becsült értéke 1,5 és 1,76 milliárd euró között van.
Egyébként az eredetileg a pályázatra jelentkezett hét cég közül mára már csupán három van versenyben: a román UMB, a török Makyol és az olasz Webuild.
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot.
Az UMB mintegy 350 kilométernyi gyorsforgalmi úton dolgozik, beleértve az A7-es moldovai autópálya Buzău és Pașcani közötti összes szakaszát, a Craiova-Pitești gyorsforgalmi utat, valamint az észak-erdélyi autópálya két szakaszát.
A WeBuild építi a Nagyszeben-Pitești autópálya két szakaszát, és ez a cég a problémás brăilai híd kivitelezője is. A cégnek vasúti megrendelései is vannak.
A Makyol a Nagyszeben-Fogaras (A13) autópálya négy szakaszán, valamint az A7-es autópálya egy szakaszán dolgozik egy másik török céggel, a Nurollal közösen.
Az összesen 41 kilométer hosszú útszakaszt 78 hónap alatt kell megvalósítani, ebből 18 hónap a tervezési időszak.
Az új pályázati kiírásra azért volt szükség, mert az előző versenytárgyalás meghirdetése óta erőteljesen megnőttek az árak az ágazatban. Ezek után a kiírás határidejét meghosszabbították, ugyanis az érdeklődő cégek több száz tisztázni való kérdést fogalmaztak meg. Ezek nagy részére a CNAIR azzal válaszolt, hogy a megoldást a majdani kivitelezőnek kell megtalálnia.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!