Nehezen épül. Az észak-erdélyi autópálya építése tovább húzódik
Fotó: Facebook/Sorin Grindeanu
Zsinórban hatodszor halasztotta el az országos közútkezelő társaság (CNAIR) az észak-erdélyi autópálya Zilah környéki, egy 2,8 kilométeres alagutat is magában foglaló szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárás nyertesének kihirdetését.
2024. október 16., 11:352024. október 16., 11:35
A legutóbbi határidő kedden járt le, azonban a CNAIR – magyarázat nélkül – azt közölte a közbeszerzési portálon, hogy azt további két héttel kitolja október 31-éig.
A Vaskapu és Szilágynagyfalu közötti, a Zilah közelében a Meszes alatt megépítendő alagutat is magában foglaló szakasz hossza 41 kilométer, a projekt becsült értéke több mint 1,5 milliárd euró.
és legutóbb Alin Șerbănescu, a CNAIR szóvivője azt mondta, hogy az október 15-i határidő lehet a legutolsó.
Az infrastrukturális beruházások megvalósítását évek óta figyelemmel kísérő, civil szakértőkből álló Pro Infrastruktúra Egyesület szerint a folyamatos halogatás oka az, hogy nincs pénz, a kormány több építkezést hagyott jóvá, mint amennyi a legfőbb forrásban, a 2021 és 2027 közötti időszakra szóló közlekedési programban, amely révén európai uniós forrásokból finanszírozzák a romániai sztrádaépítéseket, rendelkezésre áll.
Ugyanakkor a CNAIR szóvivője azt állította: nem a pénz hiánya a baj, hanem a túlzott bürokrácia, „az elemzendő dokumentumok, mellékletek és estek halmai”.
Amúgy nem véletlen, hogy éppen ennek a szakasznak a finanszírozása a legproblémásabb, ugyanis ez 1990 óta a legdrágább sztrádaberuházás: becsült értéke 1,5 és 1,76 milliárd euró között van.
Egyébként az eredetileg a pályázatra jelentkezett hét cég közül mára már csupán három van versenyben: a román UMB, a török Makyol és az olasz Webuild.
A rengeteg útépítési projektben érdekelt román UMB cég is bejelentkezett a legnehezebb és legdrágább romániai sztrádaszakasz megépítésére. A hétfői határidőig összesen hét cégcsoportosulás tett ajánlatot.
Az UMB mintegy 350 kilométernyi gyorsforgalmi úton dolgozik, beleértve az A7-es moldovai autópálya Buzău és Pașcani közötti összes szakaszát, a Craiova-Pitești gyorsforgalmi utat, valamint az észak-erdélyi autópálya két szakaszát.
A WeBuild építi a Nagyszeben-Pitești autópálya két szakaszát, és ez a cég a problémás brăilai híd kivitelezője is. A cégnek vasúti megrendelései is vannak.
A Makyol a Nagyszeben-Fogaras (A13) autópálya négy szakaszán, valamint az A7-es autópálya egy szakaszán dolgozik egy másik török céggel, a Nurollal közösen.
Az összesen 41 kilométer hosszú útszakaszt 78 hónap alatt kell megvalósítani, ebből 18 hónap a tervezési időszak.
Az új pályázati kiírásra azért volt szükség, mert az előző versenytárgyalás meghirdetése óta erőteljesen megnőttek az árak az ágazatban. Ezek után a kiírás határidejét meghosszabbították, ugyanis az érdeklődő cégek több száz tisztázni való kérdést fogalmaztak meg. Ezek nagy részére a CNAIR azzal válaszolt, hogy a megoldást a majdani kivitelezőnek kell megtalálnia.
Csak az ország északi felében az év első hat hónapjában 8,5 millió lej értékben loptak áramot és gázt – közölte a Delgaz Grid szolgáltató.
Románia nem tud befejezni a megszabott határidőig a helyreállítási tervbe (PNRR) foglalt mintegy 6,3 milliárd euró értékű projekteket – jelentette ki kedden Dragoș Pîslaru európai projektekért és beruházásokért felelős miniszter.
A fejlesztési minisztérium alárendeltségébe tartozó minden intézmény esetében felülvizsgálták a vezetők fizetését és az igazgatótanácsok tagjainak tiszteletdíját – és ahol szükséges volt, módosították azokat – tájékoztatott kedden az RMDSZ sajtóirodája.
Előbb-utóbb bevezetik a progresszív adót Romániában – vélekedik Tánczos Barna miniszterelnök-helyettes.
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
szóljon hozzá!