Fotó: Haáz Vince
Tíz megyében több mint 20 százalékkal, öt megyében viszont 10 százaléknál is lassúbb ütemben nőtt a nettó átlagbér 2024 februárjára az egy évvel korábbi szinthez képest – irányította rá a figyelmet friss elemzésében a Zf.ro gazdasági és pénzügyi portál. Az Országos Statisztikai Intézet (INS) adatainak felhasználásával végzett számítás szerint Bákó, Mehedinţi és Călăraşi megyében nőttek a legnagyobb mértékben, több mint 21 százalékkal a nettó átlagbérek, közben a legkisebb növekedést Hunyad, Maros és Hargita megyében mérték.
2024. május 28., 18:312024. május 28., 18:31
2024. május 28., 18:452024. május 28., 18:45
Az alacsony bérekkel rendelkező megyékben tapostak a leginkább a gázpedálra a munkáltatók a béremelések terén – húzza alá a Ziarul Financiar című bukaresti lap elemzése, amely szerint a legmagasabb fizetéseket továbbra is a bukaresti, kolozsvári és temesvári cégek folyósítják. A román fővárosban a bérek közel nettó 6200 lej körül mozognak.
Ami a tágabb értelemben vett erdélyi megyéket illeti, az elemzéshez mellékelt térkép szerint Hunyad megyében 7 százalékkal 3561 lejre, Maros és Hargita megyében 8 százalékkal 4298, illetve 3646 lejre nőtt a nettó átlagbér. Tíz százalék alatti növekedést jegyeztek még Kolozs (9 százalékkal 5742 lejre) és Szilágy megyében (9 százalékkal 3903 lejre).
Épp egy fokkal jobb, 11 százalékos volt a béremelés üteme Fehér megyében, ahol 4330 lejre nőtt a nettó átlagfizetés, Kovászna megyében pedig 12 százalékos növekedést és 3896 lejes átlagbért jegyeztek.
Krassó-Szörény és Brassó megyében 18 százalékkal 3856, illetve 4556 lejre, Arad és Máramaros megyében 16 százalékkal 4193, illetve 3950 lejre lejre, Temes és Beszterce-Naszód megyében 15 százalékkal 5334, illetve 3919 lejre, Szeben megyében 14 százalékkal 5022 lejre emelkedett a nettó átlagbér.
Februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal) 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér – közölte az Országos Statisztikai Intézet. A bruttó átlagbér 7990 lej volt az idei második hónapban, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
Amint arról korábban beszámoltunk, februárban januárhoz képest 17 lejjel (0,3 százalékkal), 4876 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában. 2023 februárjához képest 14,2 százalékos növekedést mért az Országos Statisztikai Intézet. 2024 februárjában a bruttó átlagbér 7990 lej volt, 14 lejjel (0,2 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban. A számok ismeretében viszont az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) nemrég arra hívta fel a figyelmet, hogy
A teljes munkaidőben foglalkoztatott romániai alkalmazottak 15 százalékát az országos bruttó minimálbérrel javadalmazzák a munkaadóik – mutat rá az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) kedden közzétett elemzésében.
A szakszervezet elemzése szerint a legalacsonyabb bruttó átlagbérek 40 százaléka 3362 lej volt februárban, mindössze 62 lejnél magasabb, mint a minimálbér. Eközben a legmagasabb bruttó átlagbérek 10 százaléka februárban 37 375 lej volt, ami tízszerese a minimálbérnek. A bukaresti kormány a 2024-es évi állami költségvetésben 4733 lejes átlagbért vár az év végére.
A jövő évi költségvetés 3,4 százalékos gazdasági növekedéssel, 6 százalékos átlagos inflációval és 5 százalékos GDP-arányos deficittel számol – derül ki a 2024-2026-os időszakra vonatkozó, szerdán közzétett pénzügyi-költségvetési stratégiából.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!