Fotó: Pixabay.com
Az adótörvénykönyv immár 555. módosítása volt nyolc év leforgása alatt az az intézkedéscsomag, amelyet minap hirdetett ki Klaus Iohannis államfő, miután a Ciolacu-kormány által parlamenti felelősségvállalással elfogadott jogszabály átment az alkotmánybírósági normakontrollon is.
2023. október 29., 11:142023. október 29., 11:14
A kormány ígérete szerint ezek megoldják Románia költségvetési hiányát, tény viszont, hogy pénteken újabb megszorításokat fogadott el a kabinet, így biztosítva, hogy legalább az európai uniós finanszírozású beruházások önrészéhez szükséges pénzösszegek rendelkezésre fognak állni központi és helyi szinten, és a deficitet is sikerül kordában tartani.
A Wall-street.ro gazdasági portál elemzése szerint a Iohannis által már kihirdetett intézkedéscsomag a következő évekre becsült pénzügyi hatásának mintegy 85 százaléka az adózásból származik, és csak egy csekély százalék az állami kiadások csökkentéséből.
Ugyanakkor a szakportál aláhúzza, hogy ez volt az adótörvénykönyv immár 555. módosítása 2015-től errefelé, hiszen a The Tax Institute ezt megelőzően 554. módosítást tartott nyilván a 2015–2023-as időszakban.
a tanulmány szerint a minőséget tekintve az adótörvénykönyvi módosítások 32 százaléka rossz és nagyon rossz intézkedés volt, amely negatív hatással volt az adófizetőkre vagy a költségvetésre. Eközben 26 százalék úgynevezett kozmetikai módosítás volt, valódi hatás nélkül, közben alig 33 százalékra rúg a jónak minősített intézkedések aránya, amelyek „korlátozott pozitív hatással” bírtak, és csak 9 százalék volt nagyon jó intézkedés.
– irányítják rá a figyelmet a szakemberek.
Az idei évben az intézkedéscsomag állami költségvetésre gyakorolt hatása ugyanakkor csak a költségvetési kiadások csökkenésében mutatkozik meg, mivel az új adók és adóemelések csak 2024-től lépnek hatályba. Az idei állami büdzsére gyakorolt hatás 630 millió lej lesz a hivatalos számítások szerint.
Ami a fogyasztókat és a magánszektort terhelő adóemeléseket illeti, ezek 2024-ben várhatóan 16 milliárd lejjel, 2025-ben pedig további 20 milliárd lejjel növelik a költségvetési bevételeket. Az állami nadrágszíj-meghúzás esetében viszont az összeg állandó marad, 2024-től évente 3 milliárd lej megtakarítást kellene elérnie az államnak.
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
A kormány egy sor intézkedést készül jóváhagyni a költségvetési kiadások csökkentésére, hogy év végéig tartani tudja a hiánycélt – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Marcel Ciolacu hétfőn kijelentette: a koalíció „sürgős teendőnek” tekinti a nyugdíjak adómentességi küszöbének 3000 lejre emelését, hogy az intézkedés október elsejétől hatályba léphessen.
A munkaügyi minisztérium vasárnap a Facebook-oldalán bejelentette, hogy lezárult a nyugdíjak újraszámolása, és szeptembertől a nyugdíjasok 82 százalékának emelkedik a járandósága.
A múlt évben a romániai háztartások 16,1 százalékával fordult elő, hogy nem volt pénzük a havi fix kiadások némelyikére – derül ki a romániai lakosság életkörülményeinek 2023-as helyzetéről szóló elemzésből.
2023-ban az uniós vállalkozások 59 százaléka érte el legalább az alapvető digitális intenzitás szintjét az Eurostat friss kimutatása szerint.
Új kisboltlánc hódít Romániában, amely a kis- és nagyvárosok lakónegyedekben működő üzleteinek lesz kiemelt konkurenciája, de falun is terjeszkedne. A lengyelországi Zabka Froo nevű hálózata Bukarest után Erdélyben is megjelenik.
Módosítani fogja a bukaresti kormány azokat a jövedelemhatárokat, amelyek alapján különböző szociális juttatásokra – köztük a fűtéspótlékra – jogosultak a kisnyugdíjasok – közölte pénteken a kormányzó román Szociáldemokrata Párt (PSD).
A romániai felnőtt lakosság mintegy 30 százalékának nincs bankkártyája, a falun élők körében ez az arány 40 százalék, derül ki a Romániai Bankok Egyesületének felmérésből.
Románia tengerjáró hajók fogadására is alkalmas dunai kikötőt akar vásárolni a moldovai Giurgiuleștiben, az erről szóló memorandumot szerdai ülésén fogadta el a bukaresti kormány.
A GDP 4,02 százalékra, 71,04 milliárd lejre nőtt a héthavi költségvetési deficit Romániában – közölte kedden a bukaresti pénzügyminisztérium.
Nem kell tartani a gabonapiac összeomlásától, inkább a növekvő kereslet és a gyors éghajlatváltozás miatt a mezőgazdaságra nehezedő nyomás határozza meg a kenyérgabona árának alakulását, ez emelkedő tendenciát mutat – áll az Agritel cég elemzésében.
szóljon hozzá!