Fotó: Pixabay.com
Az adótörvénykönyv immár 555. módosítása volt nyolc év leforgása alatt az az intézkedéscsomag, amelyet minap hirdetett ki Klaus Iohannis államfő, miután a Ciolacu-kormány által parlamenti felelősségvállalással elfogadott jogszabály átment az alkotmánybírósági normakontrollon is.
2023. október 29., 11:142023. október 29., 11:14
A kormány ígérete szerint ezek megoldják Románia költségvetési hiányát, tény viszont, hogy pénteken újabb megszorításokat fogadott el a kabinet, így biztosítva, hogy legalább az európai uniós finanszírozású beruházások önrészéhez szükséges pénzösszegek rendelkezésre fognak állni központi és helyi szinten, és a deficitet is sikerül kordában tartani.
A Wall-street.ro gazdasági portál elemzése szerint a Iohannis által már kihirdetett intézkedéscsomag a következő évekre becsült pénzügyi hatásának mintegy 85 százaléka az adózásból származik, és csak egy csekély százalék az állami kiadások csökkentéséből.
Ugyanakkor a szakportál aláhúzza, hogy ez volt az adótörvénykönyv immár 555. módosítása 2015-től errefelé, hiszen a The Tax Institute ezt megelőzően 554. módosítást tartott nyilván a 2015–2023-as időszakban.
a tanulmány szerint a minőséget tekintve az adótörvénykönyvi módosítások 32 százaléka rossz és nagyon rossz intézkedés volt, amely negatív hatással volt az adófizetőkre vagy a költségvetésre. Eközben 26 százalék úgynevezett kozmetikai módosítás volt, valódi hatás nélkül, közben alig 33 százalékra rúg a jónak minősített intézkedések aránya, amelyek „korlátozott pozitív hatással” bírtak, és csak 9 százalék volt nagyon jó intézkedés.
– irányítják rá a figyelmet a szakemberek.
Az idei évben az intézkedéscsomag állami költségvetésre gyakorolt hatása ugyanakkor csak a költségvetési kiadások csökkenésében mutatkozik meg, mivel az új adók és adóemelések csak 2024-től lépnek hatályba. Az idei állami büdzsére gyakorolt hatás 630 millió lej lesz a hivatalos számítások szerint.
Ami a fogyasztókat és a magánszektort terhelő adóemeléseket illeti, ezek 2024-ben várhatóan 16 milliárd lejjel, 2025-ben pedig további 20 milliárd lejjel növelik a költségvetési bevételeket. Az állami nadrágszíj-meghúzás esetében viszont az összeg állandó marad, 2024-től évente 3 milliárd lej megtakarítást kellene elérnie az államnak.
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
A kormány egy sor intézkedést készül jóváhagyni a költségvetési kiadások csökkentésére, hogy év végéig tartani tudja a hiánycélt – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!