Fotó: Pixabay.com
Az adótörvénykönyv immár 555. módosítása volt nyolc év leforgása alatt az az intézkedéscsomag, amelyet minap hirdetett ki Klaus Iohannis államfő, miután a Ciolacu-kormány által parlamenti felelősségvállalással elfogadott jogszabály átment az alkotmánybírósági normakontrollon is.
2023. október 29., 11:142023. október 29., 11:14
A kormány ígérete szerint ezek megoldják Románia költségvetési hiányát, tény viszont, hogy pénteken újabb megszorításokat fogadott el a kabinet, így biztosítva, hogy legalább az európai uniós finanszírozású beruházások önrészéhez szükséges pénzösszegek rendelkezésre fognak állni központi és helyi szinten, és a deficitet is sikerül kordában tartani.
A Wall-street.ro gazdasági portál elemzése szerint a Iohannis által már kihirdetett intézkedéscsomag a következő évekre becsült pénzügyi hatásának mintegy 85 százaléka az adózásból származik, és csak egy csekély százalék az állami kiadások csökkentéséből.
Ugyanakkor a szakportál aláhúzza, hogy ez volt az adótörvénykönyv immár 555. módosítása 2015-től errefelé, hiszen a The Tax Institute ezt megelőzően 554. módosítást tartott nyilván a 2015–2023-as időszakban.
a tanulmány szerint a minőséget tekintve az adótörvénykönyvi módosítások 32 százaléka rossz és nagyon rossz intézkedés volt, amely negatív hatással volt az adófizetőkre vagy a költségvetésre. Eközben 26 százalék úgynevezett kozmetikai módosítás volt, valódi hatás nélkül, közben alig 33 százalékra rúg a jónak minősített intézkedések aránya, amelyek „korlátozott pozitív hatással” bírtak, és csak 9 százalék volt nagyon jó intézkedés.
– irányítják rá a figyelmet a szakemberek.
Az idei évben az intézkedéscsomag állami költségvetésre gyakorolt hatása ugyanakkor csak a költségvetési kiadások csökkenésében mutatkozik meg, mivel az új adók és adóemelések csak 2024-től lépnek hatályba. Az idei állami büdzsére gyakorolt hatás 630 millió lej lesz a hivatalos számítások szerint.
Ami a fogyasztókat és a magánszektort terhelő adóemeléseket illeti, ezek 2024-ben várhatóan 16 milliárd lejjel, 2025-ben pedig további 20 milliárd lejjel növelik a költségvetési bevételeket. Az állami nadrágszíj-meghúzás esetében viszont az összeg állandó marad, 2024-től évente 3 milliárd lej megtakarítást kellene elérnie az államnak.
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
A kormány egy sor intézkedést készül jóváhagyni a költségvetési kiadások csökkentésére, hogy év végéig tartani tudja a hiánycélt – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!