Fotó: Pixabay.com
Az adótörvénykönyv immár 555. módosítása volt nyolc év leforgása alatt az az intézkedéscsomag, amelyet minap hirdetett ki Klaus Iohannis államfő, miután a Ciolacu-kormány által parlamenti felelősségvállalással elfogadott jogszabály átment az alkotmánybírósági normakontrollon is.
2023. október 29., 11:142023. október 29., 11:14
A kormány ígérete szerint ezek megoldják Románia költségvetési hiányát, tény viszont, hogy pénteken újabb megszorításokat fogadott el a kabinet, így biztosítva, hogy legalább az európai uniós finanszírozású beruházások önrészéhez szükséges pénzösszegek rendelkezésre fognak állni központi és helyi szinten, és a deficitet is sikerül kordában tartani.
A Wall-street.ro gazdasági portál elemzése szerint a Iohannis által már kihirdetett intézkedéscsomag a következő évekre becsült pénzügyi hatásának mintegy 85 százaléka az adózásból származik, és csak egy csekély százalék az állami kiadások csökkentéséből.
Ugyanakkor a szakportál aláhúzza, hogy ez volt az adótörvénykönyv immár 555. módosítása 2015-től errefelé, hiszen a The Tax Institute ezt megelőzően 554. módosítást tartott nyilván a 2015–2023-as időszakban.
a tanulmány szerint a minőséget tekintve az adótörvénykönyvi módosítások 32 százaléka rossz és nagyon rossz intézkedés volt, amely negatív hatással volt az adófizetőkre vagy a költségvetésre. Eközben 26 százalék úgynevezett kozmetikai módosítás volt, valódi hatás nélkül, közben alig 33 százalékra rúg a jónak minősített intézkedések aránya, amelyek „korlátozott pozitív hatással” bírtak, és csak 9 százalék volt nagyon jó intézkedés.
– irányítják rá a figyelmet a szakemberek.
Az idei évben az intézkedéscsomag állami költségvetésre gyakorolt hatása ugyanakkor csak a költségvetési kiadások csökkenésében mutatkozik meg, mivel az új adók és adóemelések csak 2024-től lépnek hatályba. Az idei állami büdzsére gyakorolt hatás 630 millió lej lesz a hivatalos számítások szerint.
Ami a fogyasztókat és a magánszektort terhelő adóemeléseket illeti, ezek 2024-ben várhatóan 16 milliárd lejjel, 2025-ben pedig további 20 milliárd lejjel növelik a költségvetési bevételeket. Az állami nadrágszíj-meghúzás esetében viszont az összeg állandó marad, 2024-től évente 3 milliárd lej megtakarítást kellene elérnie az államnak.
Kihirdette csütörtökön Klaus Iohannis államfő a Románia hosszú távú pénzügyi fenntarthatóságát szolgáló intézkedésekről szóló törvényt – közölte a bukaresti elnöki hivatal.
A kormány egy sor intézkedést készül jóváhagyni a költségvetési kiadások csökkentésére, hogy év végéig tartani tudja a hiánycélt – jelentette ki pénteken Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!