Az elmúlt két évben az Európai Unióban sok vitát okozó ukrán gabonaexport mára részben rendeződött
Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Az ukrajnai gabonaexport volt a fő téma Nagy István magyar agrárminiszter és Tarasz Viszockij, az ukrán kormány mezőgazdasággal megbízott ügyintézőjének kijevi találkozóján. A két fél megállapította, hogy az elmúlt időszakban helyreálltak Ukrajna fekete-tengeri szállítási útvonalai, ami csökkentette a nyomás az uniós tagország mezőgazdaságára.
2024. szeptember 02., 14:032024. szeptember 02., 14:03
Az elmúlt két évben az európai uniós – főleg a kelet-európai piacra – érkező olcsó ukrán mezőgazdasági termékek okozták a legtöbb vitát Kijev, Budapest, Bukarest, Pozsony és Varsó között, aminek nyomására Brüsszel is lépni kényszerült, és korlátozta, feltételekhez kötötte az ukrán gabonafélék európai importját. A mára megszületett, részben megnyugtató megoldást azonban nem az európai szárazföldi tranzitútvonalak szigorúbb ellenőrzése hozta el, hanem az a tény, hogy
Nagy István mezőgazdasági miniszter felidézte, hogy a háború kitörését követően az ukrán gabonaexport súlyos zavarokkal küzdött, a tengeri transzport ellehetetlenült. Az Európai Unió Szolidaritási Sávok létesítésével megteremtette a lehetőségét annak, hogy az ukrán termékek szárazföldön eljussanak a hagyományos piacaikra, de a gabona ehelyett Európában rekedt, jelentős kihívások elé állítva az európai termelőket. A miniszter szavai szerint az áttörést a fekete-tengeri szállítási útvonalak újbóli működése hozta el, tájékoztat az Agrárminisztérium sajtóosztálya.
Ukrán-magyar szakminisztériumi tárgyalások. A vitás kérdéseket sikerül rendezni
Fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba
Ezzel együtt a magyar tárcavezető elismerte, hogy
A miniszteri találkozón az is elhangzott, hogy az elmúlt időszakban kialakult párbeszéd a magyar és az ukrán agrártárca között stabilizálódott. Nem lehet olyan probléma, amit ne tudnának megbeszélni, a kihívásokra a jó válaszokat közösen tudják megadni.
Az egyeztetésen a szélsőséges időjárás és a szárazság okozta nehézségek is szóba kerültek. A gabona és olajos magvak tekintetében az aszály miatt kevesebb lesz az ukrán termés a tavalyinál.
Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr, a behozott gabona mennyisége azonban több mint 60 százalékkal kevesebb, mint korábban.
Nagy István kifejtette, hogy a Brüsszel által bevezetett autonóm kereskedelem liberalizációs intézkedés (ATM) 2025. június 5-én lejár, ezért addig az uniónak megnyugtató és hosszú távú megoldást kell találnia az ukrán mezőgazdasági termékek okozta kihívásokra. A magyar szaktárca vezetője meghívta Tarasz Viszockij miniszteri ügyvivőt a Magyarországon sorra kerülő uniós agrártanács ülésére.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.
Ukrajna 2024 áprilisában rekordmennyiségű, több mint 13 millió tonna árut exportált, ami felülmúlta a 2022. februári adatokat: az áprilisi export értéke elérte a 3,3 milliárd dollárt.
Idén márciusban 4 664 642 nyugdíjast tartottak nyilván Romániában, számuk megegyezett az egy hónappal korábbival; az átlagnyugdíj 2758 lej volt – derül ki az Országos Nyugdíjpénztár (CNPP) pénteken közzétett adataiból.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
szóljon hozzá!