Az elmúlt két évben az Európai Unióban sok vitát okozó ukrán gabonaexport mára részben rendeződött
Fotó: Facebook/Ukrán mezőgazdasági minisztérium
Az ukrajnai gabonaexport volt a fő téma Nagy István magyar agrárminiszter és Tarasz Viszockij, az ukrán kormány mezőgazdasággal megbízott ügyintézőjének kijevi találkozóján. A két fél megállapította, hogy az elmúlt időszakban helyreálltak Ukrajna fekete-tengeri szállítási útvonalai, ami csökkentette a nyomás az uniós tagország mezőgazdaságára.
2024. szeptember 02., 14:032024. szeptember 02., 14:03
Az elmúlt két évben az európai uniós – főleg a kelet-európai piacra – érkező olcsó ukrán mezőgazdasági termékek okozták a legtöbb vitát Kijev, Budapest, Bukarest, Pozsony és Varsó között, aminek nyomására Brüsszel is lépni kényszerült, és korlátozta, feltételekhez kötötte az ukrán gabonafélék európai importját. A mára megszületett, részben megnyugtató megoldást azonban nem az európai szárazföldi tranzitútvonalak szigorúbb ellenőrzése hozta el, hanem az a tény, hogy
Nagy István mezőgazdasági miniszter felidézte, hogy a háború kitörését követően az ukrán gabonaexport súlyos zavarokkal küzdött, a tengeri transzport ellehetetlenült. Az Európai Unió Szolidaritási Sávok létesítésével megteremtette a lehetőségét annak, hogy az ukrán termékek szárazföldön eljussanak a hagyományos piacaikra, de a gabona ehelyett Európában rekedt, jelentős kihívások elé állítva az európai termelőket. A miniszter szavai szerint az áttörést a fekete-tengeri szállítási útvonalak újbóli működése hozta el, tájékoztat az Agrárminisztérium sajtóosztálya.
Ukrán-magyar szakminisztériumi tárgyalások. A vitás kérdéseket sikerül rendezni
Fotó: Agrárminisztérium/Pelsőczy Csaba
Ezzel együtt a magyar tárcavezető elismerte, hogy
A miniszteri találkozón az is elhangzott, hogy az elmúlt időszakban kialakult párbeszéd a magyar és az ukrán agrártárca között stabilizálódott. Nem lehet olyan probléma, amit ne tudnának megbeszélni, a kihívásokra a jó válaszokat közösen tudják megadni.
Az egyeztetésen a szélsőséges időjárás és a szárazság okozta nehézségek is szóba kerültek. A gabona és olajos magvak tekintetében az aszály miatt kevesebb lesz az ukrán termés a tavalyinál.
Ukrajna szomszédai közül továbbra is Románia a legnagyobb gabonaimportőr, a behozott gabona mennyisége azonban több mint 60 százalékkal kevesebb, mint korábban.
Nagy István kifejtette, hogy a Brüsszel által bevezetett autonóm kereskedelem liberalizációs intézkedés (ATM) 2025. június 5-én lejár, ezért addig az uniónak megnyugtató és hosszú távú megoldást kell találnia az ukrán mezőgazdasági termékek okozta kihívásokra. A magyar szaktárca vezetője meghívta Tarasz Viszockij miniszteri ügyvivőt a Magyarországon sorra kerülő uniós agrártanács ülésére.
Profitál Románia az Ukrajnában zajló háborúból: az ország csatornái és kikötői jelentős bevételre tettek szert az azokat használó ukrán tranzitforgalom nyomán.
Ukrajna 2024 áprilisában rekordmennyiségű, több mint 13 millió tonna árut exportált, ami felülmúlta a 2022. februári adatokat: az áprilisi export értéke elérte a 3,3 milliárd dollárt.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!