Fotó: Haáz Vince
Az infláció, a magas megélhetési költségek és a demográfiai változások újra a figyelem középpontjába helyezik a 18 éves korig tartó gyermeknevelés költségeinek kérdését. A HotNews.ro elemezést készített, összehasonlítva néhány európai ország és Románia helyzetét e tekintetben.
2024. július 27., 18:272024. július 27., 18:27
Mint az összehasonlításból kiderült, a gyereknevelés költségei Romániában a legmagasabbak között vannak a nettó átlagfizetéshez viszonyítva.
A gyereknevelés összefüggésében több kapcsolódó jelenségre is rávilágított az elemzés.
A statisztikai adatok szerint az együttélés jelensége – az élettársi kapcsolatot a házassággal szemben előnyben részesítő párok számát tekintve – 20 éves kor és a házasságkötéskor elért átlagos életkor (28-29 év) körül jelentősen megnő, 50 éves kor után pedig jelentősen csökken.
„A fiatalok, a 20-24 éves korosztály elhalasztja a házasságkötést, és inkább a megegyezésen alapuló párkapcsolatot részesíti előnyben. Náluk ez a fajta konszenzusos kapcsolat jellemző. Az biztos, hogy a házasságot a legkülönbözőbb okokból halasztják el” – magyarázta a portálnak Maria Voinea professzor családszociológus. Mint kifejtette,
Ezért elhalasztják mind a házasságkötést, mind az első gyermek vállalását. Ezáltal a házasságkötési életkor a 30-as éveik utánra tolódik, és előfordul, hogy a gyermekek az anya 34–35 éves korában születnek.
Az Országos Statisztikai Intézet által közzétett adatok szerint egyre növekszik azoknak a nőknek a száma, akik a házasság helyett az élettársi kapcsolatot részesítik előnyben.
Fotó: Haáz Vince
Az életpálya változásaival is összefüggenek a gyereknevelést érintő kérdések. A hagyományos családalapítás ideje kitolódik, ahogy az első gyermek születése is.
Senki sem akarja, hogy a gyermeke hegesztő vagy hűtőgépész legyen, annak ellenére, hogy ezeken a területeken nagyon jók fizetések és a szakembereket nagyra értékelik. Van, ahol a gyermekek nevelése és oktatása is elég drágává vált. Az Egyesült Királyságban a statisztikák szerint az átlagos költség évente 3760 font (4400 euró) gyermekenként. Ez 18 éves korra 68 000 fontra (80 000 euróra) emelkedik, ezért a brit párok dönthetnek úgy, hogy kevesebb gyermeket vállalnak.
Ötven százalékkal megemelte az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a bukaresti kormány.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!