Társadalmi jelenségek hatnak a gyermekvállalásra, magasak a nevelés költségei Romániában az átlagfizetéshez képest

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Az infláció, a magas megélhetési költségek és a demográfiai változások újra a figyelem középpontjába helyezik a 18 éves korig tartó gyermeknevelés költségeinek kérdését. A HotNews.ro elemezést készített, összehasonlítva néhány európai ország és Románia helyzetét e tekintetben.

Krónika

2024. július 27., 18:272024. július 27., 18:27

Mint az összehasonlításból kiderült, a gyereknevelés költségei Romániában a legmagasabbak között vannak a nettó átlagfizetéshez viszonyítva.

A gyereknevelés összefüggésében több kapcsolódó jelenségre is rávilágított az elemzés.

Általános jelenség, hogy változik a családszerkezet: a legtöbb mai család nagyban különbözik az 50 évvel ezelőtti családoktól, amikor a férfi volt a kenyérkereső, a nő pedig az anya és a háztartásbeli.

A statisztikai adatok szerint az együttélés jelensége – az élettársi kapcsolatot a házassággal szemben előnyben részesítő párok számát tekintve – 20 éves kor és a házasságkötéskor elért átlagos életkor (28-29 év) körül jelentősen megnő, 50 éves kor után pedig jelentősen csökken.

„A fiatalok, a 20-24 éves korosztály elhalasztja a házasságkötést, és inkább a megegyezésen alapuló párkapcsolatot részesíti előnyben. Náluk ez a fajta konszenzusos kapcsolat jellemző. Az biztos, hogy a házasságot a legkülönbözőbb okokból halasztják el” – magyarázta a portálnak Maria Voinea professzor családszociológus. Mint kifejtette,

a nők először karriert akarnak, hogy szakmailag kiteljesedjenek, magasabb társadalmi státuszt, több szerepet szeretnének megtapasztalni, elkerülik, hogy túl korán lépjenek be a feleség és anya szerepébe.

Ezért elhalasztják mind a házasságkötést, mind az első gyermek vállalását. Ezáltal a házasságkötési életkor a 30-as éveik utánra tolódik, és előfordul, hogy a gyermekek az anya 34–35 éves korában születnek.

Az Országos Statisztikai Intézet által közzétett adatok szerint egyre növekszik azoknak a nőknek a száma, akik a házasság helyett az élettársi kapcsolatot részesítik előnyben.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Az életpálya változásaival is összefüggenek a gyereknevelést érintő kérdések. A hagyományos családalapítás ideje kitolódik, ahogy az első gyermek születése is.

Sok anya inkább a házasságkötés előtt szeretne gyermeket vállalni, és a házasság nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyermekvállalással egyidejűleg házasságot köt.


Ugyanakkor megváltoztak az anyai és apai szerepek: az anyák foglalkoztatottságának növekedésével párhuzamosan az apák is egyre több időt töltenek a gyermekeikkel, ami új szerepeket teremt. A partnerek családon belüli szerepeinek változásai a nők megnövekedett oktatási és foglalkoztatási lehetőségeit, valamint a nemek közötti egyenlőség fokozódását tükrözik a családokon belül. Az apáknak sokkal nagyobb mértékben kell aktív szerepet vállalniuk – és általában vállalnak is – a gyermeknevelésben, mint fél évszázaddal ezelőtt.

Míg régebben az alsóbb osztálybeli szülők a lehető leghamarabb munkába küldték gyermekeiket, mert szükségük volt a mindennapi megélhetéshez szükséges pénzre, ma a legtöbb szülő azt szeretné, ha gyermekeikből orvos, ügyvéd, orvos vagy mérnök válna.

Senki sem akarja, hogy a gyermeke hegesztő vagy hűtőgépész legyen, annak ellenére, hogy ezeken a területeken nagyon jók fizetések és a szakembereket nagyra értékelik. Van, ahol a gyermekek nevelése és oktatása is elég drágává vált. Az Egyesült Királyságban a statisztikák szerint az átlagos költség évente 3760 font (4400 euró) gyermekenként. Ez 18 éves korra 68 000 fontra (80 000 euróra) emelkedik, ezért a brit párok dönthetnek úgy, hogy kevesebb gyermeket vállalnak.

Egy gyermek felnevelése Romániában 384 991 lejbe kerül, egy második gyermek felnevelése 257 625 lejbe – derül ki a Clubulcopiilor.ro összeállításából.


A 2024-ben született gyermek felnevelésének inflációval kiigazított teljes költségét 594 070 lejre becsülik az első gyermek esetében és 417 989 lejre a második gyermek esetében. Így azoknak a szülőknek, akik két gyermeket szeretnének, legalább 1 millió lejes költséget jelent majd a gyermekük felnevelése a középiskola befejezéséig.

A HotNews által elemzett országok átlagos nettó fizetésének százalékában kifejezve Románia költi a legtöbb pénzt az első gyermek felnevelésére és oktatására.


Az összehasonlításban szerepel a görögországi helyzet is. Egy falu kell egy gyermek felneveléséhez – tartja a régi afrikai közmondás. Jelenleg a becslések szerint

Görögországban évente körülbelül 13 000 euróba kerül egy gyermek felnevelése – írja a görög sajtó.


Egy átlagos görög családban egy gyermek 233 000 euróba kerül a családnak, amíg 18 éves lesz. Ez legalábbis részben megmagyarázza, hogy a görögök miért vállalnak kevesebb gyermeket, mint régen. 2022-ben 76 095 gyermek született az országban, ami 10,8%-kal kevesebb, mint az előző évben, de 1932 óta a legkevesebb is.

A Görög Statisztikai Hivatal (ELSTAT) adatainak elemzéséből kiderül, hogy 2022-ben az átlagos házaspárok havi kiadásai 1340 euró körül alakultak, míg az egygyermekes háztartások átlagosan 2385 eurót költöttek havonta.


Lengyelországban egy gyermek nevelésének költségei 2024-ben (18 éves korig) 346 ezer zlotyra (havi 1602 zloty), két gyermek esetében pedig 579 ezer zlotyra rúgnak – becsüli az Adam Smith Központ. Egy évvel korábban ezek a költségek 316 ezer, illetve 518 ezer zloty voltak, az év eleji adatok figyelembe vétele és felülvizsgálata után. A családok reálértéken nem módosították az egy gyermekre jutó kiadásaikat, annak ellenére, hogy 9,2 százalékkal többet költöttek a nevelésre, mint az előző évben – mutatott rá a szervezet.

Nagy-Britanniában a gyermeknevelés költségeit egy jótékonysági szervezet, a Child Poverty Action Group (CPAG) számítja ki. A szervezet 2012 óta minden évben meghatározza a gyermeknevelés költségeit.

2021-ben egy gyermek nevelésének költsége egy házaspár esetében 161 ezer font, egy egyedülálló szülő esetében 194 ezer font volt. A költségnövekedés az előző évhez képest 3,6 százalék, illetve 3,3 százalék volt.


A franciaországi gyermeknevelés költségeire vonatkozó becslések az Országos Statisztikai és Gazdasági Tanulmányok Intézetétől (INSEE) származnak. 2020 szeptemberében a költségek életkor szerint lényegesen alacsonyabbak voltak, mint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, de ezek az infláció megugrása előtti évre vonatkoznak. Emellett Franciaország az egyik olyan ország, ahol a legbőkezűbb intézkedésekkel támogatják a gyermekes családokat.

korábban írtuk

Ötven százalékkal emeli az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a kormány
Ötven százalékkal emeli az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a kormány

Ötven százalékkal megemelte az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a bukaresti kormány.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

Az OMV Petrom új gázlelőhelyre bukkant Dél-Romániában, a Craiovától 70 kilométerre fekvő Spineni-ben.

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom
2025. július 03., csütörtök

Új gázmezőre bukkant az OMV Petrom

2025. július 03., csütörtök

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Mindenki megkapja a keserű pirulát, de nem egyformán fog fájni – fogalmazta meg Rácz Béla Gergely közgazdász, amikor csütörtökön a Bolojan-kormány által közvitára bocsátott deficitcsökkentő intézkedéscsomagról kérdeztük.

A legszegényebbeknek fog a legjobban fájni: elemző a Krónikának a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”

Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.

Tánczosék magyarázzák a deficitcsökkentő „bizonyítványt”
2025. július 03., csütörtök

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról

Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.

Még semmi nincs kőbe vésve? Folytatódnak az egyeztetések a deficitcsökkentő intézkedéscsomagról
2025. július 03., csütörtök

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint

A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.

Ahelyett, hogy javulna, romlik az életszínvonal a romániai lakosság csaknem fele szerint
2025. július 03., csütörtök

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit

Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.

Hevesen bírálják a vállalkozók a Bolojan-kormány megszorító intézkedéseit
2025. július 02., szerda

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé

A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.

Felmérés: a polgárok nagy része szerint a saját anyagi helyzete jobb, mint az országé
2025. július 02., szerda

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását

Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.

Brüsszel 2040-re 90 százalékkal csökkentené az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátását
2025. július 02., szerda

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság

A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.

Rengeteg pénzt költ el szuper- és hipermarketekben a romániai lakosság
2025. július 02., szerda

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is

A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.

Nem kérnek a megszorításokból: több ezer közalkalmazott tiltakozott munkabeszüntetéssel szerdán is