Társadalmi jelenségek hatnak a gyermekvállalásra, magasak a nevelés költségei Romániában az átlagfizetéshez képest

•  Fotó: Haáz Vince

Fotó: Haáz Vince

Az infláció, a magas megélhetési költségek és a demográfiai változások újra a figyelem középpontjába helyezik a 18 éves korig tartó gyermeknevelés költségeinek kérdését. A HotNews.ro elemezést készített, összehasonlítva néhány európai ország és Románia helyzetét e tekintetben.

Krónika

2024. július 27., 18:272024. július 27., 18:27

Mint az összehasonlításból kiderült, a gyereknevelés költségei Romániában a legmagasabbak között vannak a nettó átlagfizetéshez viszonyítva.

A gyereknevelés összefüggésében több kapcsolódó jelenségre is rávilágított az elemzés.

Általános jelenség, hogy változik a családszerkezet: a legtöbb mai család nagyban különbözik az 50 évvel ezelőtti családoktól, amikor a férfi volt a kenyérkereső, a nő pedig az anya és a háztartásbeli.

A statisztikai adatok szerint az együttélés jelensége – az élettársi kapcsolatot a házassággal szemben előnyben részesítő párok számát tekintve – 20 éves kor és a házasságkötéskor elért átlagos életkor (28-29 év) körül jelentősen megnő, 50 éves kor után pedig jelentősen csökken.

„A fiatalok, a 20-24 éves korosztály elhalasztja a házasságkötést, és inkább a megegyezésen alapuló párkapcsolatot részesíti előnyben. Náluk ez a fajta konszenzusos kapcsolat jellemző. Az biztos, hogy a házasságot a legkülönbözőbb okokból halasztják el” – magyarázta a portálnak Maria Voinea professzor családszociológus. Mint kifejtette,

a nők először karriert akarnak, hogy szakmailag kiteljesedjenek, magasabb társadalmi státuszt, több szerepet szeretnének megtapasztalni, elkerülik, hogy túl korán lépjenek be a feleség és anya szerepébe.

Ezért elhalasztják mind a házasságkötést, mind az első gyermek vállalását. Ezáltal a házasságkötési életkor a 30-as éveik utánra tolódik, és előfordul, hogy a gyermekek az anya 34–35 éves korában születnek.

Az Országos Statisztikai Intézet által közzétett adatok szerint egyre növekszik azoknak a nőknek a száma, akik a házasság helyett az élettársi kapcsolatot részesítik előnyben.

•  Fotó: Haáz Vince Galéria

Fotó: Haáz Vince

Az életpálya változásaival is összefüggenek a gyereknevelést érintő kérdések. A hagyományos családalapítás ideje kitolódik, ahogy az első gyermek születése is.

Sok anya inkább a házasságkötés előtt szeretne gyermeket vállalni, és a házasság nem feltétlenül jelenti azt, hogy a gyermekvállalással egyidejűleg házasságot köt.


Ugyanakkor megváltoztak az anyai és apai szerepek: az anyák foglalkoztatottságának növekedésével párhuzamosan az apák is egyre több időt töltenek a gyermekeikkel, ami új szerepeket teremt. A partnerek családon belüli szerepeinek változásai a nők megnövekedett oktatási és foglalkoztatási lehetőségeit, valamint a nemek közötti egyenlőség fokozódását tükrözik a családokon belül. Az apáknak sokkal nagyobb mértékben kell aktív szerepet vállalniuk – és általában vállalnak is – a gyermeknevelésben, mint fél évszázaddal ezelőtt.

Míg régebben az alsóbb osztálybeli szülők a lehető leghamarabb munkába küldték gyermekeiket, mert szükségük volt a mindennapi megélhetéshez szükséges pénzre, ma a legtöbb szülő azt szeretné, ha gyermekeikből orvos, ügyvéd, orvos vagy mérnök válna.

Senki sem akarja, hogy a gyermeke hegesztő vagy hűtőgépész legyen, annak ellenére, hogy ezeken a területeken nagyon jók fizetések és a szakembereket nagyra értékelik. Van, ahol a gyermekek nevelése és oktatása is elég drágává vált. Az Egyesült Királyságban a statisztikák szerint az átlagos költség évente 3760 font (4400 euró) gyermekenként. Ez 18 éves korra 68 000 fontra (80 000 euróra) emelkedik, ezért a brit párok dönthetnek úgy, hogy kevesebb gyermeket vállalnak.

Egy gyermek felnevelése Romániában 384 991 lejbe kerül, egy második gyermek felnevelése 257 625 lejbe – derül ki a Clubulcopiilor.ro összeállításából.


A 2024-ben született gyermek felnevelésének inflációval kiigazított teljes költségét 594 070 lejre becsülik az első gyermek esetében és 417 989 lejre a második gyermek esetében. Így azoknak a szülőknek, akik két gyermeket szeretnének, legalább 1 millió lejes költséget jelent majd a gyermekük felnevelése a középiskola befejezéséig.

A HotNews által elemzett országok átlagos nettó fizetésének százalékában kifejezve Románia költi a legtöbb pénzt az első gyermek felnevelésére és oktatására.


Az összehasonlításban szerepel a görögországi helyzet is. Egy falu kell egy gyermek felneveléséhez – tartja a régi afrikai közmondás. Jelenleg a becslések szerint

Görögországban évente körülbelül 13 000 euróba kerül egy gyermek felnevelése – írja a görög sajtó.


Egy átlagos görög családban egy gyermek 233 000 euróba kerül a családnak, amíg 18 éves lesz. Ez legalábbis részben megmagyarázza, hogy a görögök miért vállalnak kevesebb gyermeket, mint régen. 2022-ben 76 095 gyermek született az országban, ami 10,8%-kal kevesebb, mint az előző évben, de 1932 óta a legkevesebb is.

A Görög Statisztikai Hivatal (ELSTAT) adatainak elemzéséből kiderül, hogy 2022-ben az átlagos házaspárok havi kiadásai 1340 euró körül alakultak, míg az egygyermekes háztartások átlagosan 2385 eurót költöttek havonta.


Lengyelországban egy gyermek nevelésének költségei 2024-ben (18 éves korig) 346 ezer zlotyra (havi 1602 zloty), két gyermek esetében pedig 579 ezer zlotyra rúgnak – becsüli az Adam Smith Központ. Egy évvel korábban ezek a költségek 316 ezer, illetve 518 ezer zloty voltak, az év eleji adatok figyelembe vétele és felülvizsgálata után. A családok reálértéken nem módosították az egy gyermekre jutó kiadásaikat, annak ellenére, hogy 9,2 százalékkal többet költöttek a nevelésre, mint az előző évben – mutatott rá a szervezet.

Nagy-Britanniában a gyermeknevelés költségeit egy jótékonysági szervezet, a Child Poverty Action Group (CPAG) számítja ki. A szervezet 2012 óta minden évben meghatározza a gyermeknevelés költségeit.

2021-ben egy gyermek nevelésének költsége egy házaspár esetében 161 ezer font, egy egyedülálló szülő esetében 194 ezer font volt. A költségnövekedés az előző évhez képest 3,6 százalék, illetve 3,3 százalék volt.


A franciaországi gyermeknevelés költségeire vonatkozó becslések az Országos Statisztikai és Gazdasági Tanulmányok Intézetétől (INSEE) származnak. 2020 szeptemberében a költségek életkor szerint lényegesen alacsonyabbak voltak, mint az Egyesült Államokban és az Egyesült Királyságban, de ezek az infláció megugrása előtti évre vonatkoznak. Emellett Franciaország az egyik olyan ország, ahol a legbőkezűbb intézkedésekkel támogatják a gyermekes családokat.

korábban írtuk

Ötven százalékkal emeli az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a kormány
Ötven százalékkal emeli az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a kormány

Ötven százalékkal megemelte az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a bukaresti kormány.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. június 13., péntek

Csökkent a munkaképes korú lakosság foglalkoztatási rátája

Az idei első negyedévben a munkaképes korú – 15 és 64 év közötti – lakosság foglalkoztatási rátája 62,7 százalékos volt, 0,3 százalékponttal alacsonyabb, mint az előző év azonos időszakában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Csökkent a munkaképes korú lakosság foglalkoztatási rátája
2025. június 13., péntek

Roncsautóprogram: videós segítség az érdeklődőknek

A magánszemélyek június 19-étől igényelhetnek állami támogatást a Környezetvédelmi Alap (AFM) honlapján új gépkocsi vásárlására a 2025-ös roncsautóprogram keretében. Az AFM közzétett egy magyarázó videót az eljárásról.

Roncsautóprogram: videós segítség az érdeklődőknek
2025. június 13., péntek

Nőtt az átlagnyugdíj, két erdélyi megye a legnagyobb juttatások toplistáján

Az idei első negyedévben a múlt év azonoson időszakához képest 20,6 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában, miközben a nyugdíjasok átlagos száma 4,9 millióra csökkent – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Nőtt az átlagnyugdíj, két erdélyi megye a legnagyobb juttatások toplistáján
2025. június 13., péntek

Van ágazat, ahol 2,5-ször magasabb az átlagbér, mint az országos

Áprilisban márciushoz képest 44 lejjel, azaz 0,8 százalékkal 5647 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).

Van ágazat, ahol 2,5-ször magasabb az átlagbér, mint az országos
2025. június 13., péntek

Bedöntheti a romániai juhágazatot az élőállat-szállításra vonatkozó szigorításokkal az Európai Bizottság

Igen nehéz helyzetbe kerülhet a romániai juhágazat, ha az Európai Bizottság módosítja az élőállat-exportra vonatkozó szabályokat, amellyel gyakorlatilag lehetetlenné tennék a juhoknak a muszlim államokba történő tengeri szállítását.

Bedöntheti a romániai juhágazatot az élőállat-szállításra vonatkozó szigorításokkal az Európai Bizottság
2025. június 12., csütörtök

Jól indult az év a romániai bankrendszer legnagyobb szereplői számára

A romániai bankrendszer hat legnagyobb bankja – kivéve a CEC Bankot, amely csak éves és féléves alapon számol be pénzügyi eredményeiről – 2025 első negyedévében 3,1 milliárd lejes nettó nyereséget ért el.

Jól indult az év a romániai bankrendszer legnagyobb szereplői számára
2025. június 12., csütörtök

A bolgár és a romániai fiatalok körében a legmagasabb a nélkülözők aránya

A 15 és 29 év közötti romániai fiatalok 14,7 százaléka súlyos anyagi és szociális nélkülözésben élt 2024-ben; az európai uniós átlag 5,8 százalék volt – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.

A bolgár és a romániai fiatalok körében a legmagasabb a nélkülözők aránya
2025. június 12., csütörtök

Ismét nőtt az infláció, látványosan megdrágultak a gyümölcsök és a vasúti közlekedés

Májusban az áprilisi 4,9 százalékról 5,45 százalékra nőtt az éves infláció Romániában, a legjelentősebb mértékű, 7,09 százalékos árnövekedést a szolgáltatási szektorban regisztrálták – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS). 

Ismét nőtt az infláció, látványosan megdrágultak a gyümölcsök és a vasúti közlekedés
2025. június 12., csütörtök

„Méltányos adóreformot” követelnek a szakszervezetek

A Cotroceni-palota előtt tüntetnek csütörtökön az Alfa Kartell szakszervezeti szövetség tagjai, „méltányos adóreformot” követelve, amelyben „a terhek igazságosan oszlanak meg a tőke és a munka között”.

„Méltányos adóreformot” követelnek a szakszervezetek
2025. június 12., csütörtök

Feszültségek akadályozzák a deficitcsökkentő intézkedéseket, Kelemen „párterápiára” küldte a vitázó román pártokat

Az eheti harmadik egyeztetés is kudarcba fulladt a Nicușor Dan államfő által kormányzásra felkért pártok között a költségvetési hiány lefaragását célzó intézkedésekről, sőt egyre jobban elfajulóban a vita.

Feszültségek akadályozzák a deficitcsökkentő intézkedéseket, Kelemen „párterápiára” küldte a vitázó román pártokat