Fotó: Haáz Vince
Az infláció, a magas megélhetési költségek és a demográfiai változások újra a figyelem középpontjába helyezik a 18 éves korig tartó gyermeknevelés költségeinek kérdését. A HotNews.ro elemezést készített, összehasonlítva néhány európai ország és Románia helyzetét e tekintetben.
2024. július 27., 18:272024. július 27., 18:27
Mint az összehasonlításból kiderült, a gyereknevelés költségei Romániában a legmagasabbak között vannak a nettó átlagfizetéshez viszonyítva.
A gyereknevelés összefüggésében több kapcsolódó jelenségre is rávilágított az elemzés.
A statisztikai adatok szerint az együttélés jelensége – az élettársi kapcsolatot a házassággal szemben előnyben részesítő párok számát tekintve – 20 éves kor és a házasságkötéskor elért átlagos életkor (28-29 év) körül jelentősen megnő, 50 éves kor után pedig jelentősen csökken.
„A fiatalok, a 20-24 éves korosztály elhalasztja a házasságkötést, és inkább a megegyezésen alapuló párkapcsolatot részesíti előnyben. Náluk ez a fajta konszenzusos kapcsolat jellemző. Az biztos, hogy a házasságot a legkülönbözőbb okokból halasztják el” – magyarázta a portálnak Maria Voinea professzor családszociológus. Mint kifejtette,
Ezért elhalasztják mind a házasságkötést, mind az első gyermek vállalását. Ezáltal a házasságkötési életkor a 30-as éveik utánra tolódik, és előfordul, hogy a gyermekek az anya 34–35 éves korában születnek.
Az Országos Statisztikai Intézet által közzétett adatok szerint egyre növekszik azoknak a nőknek a száma, akik a házasság helyett az élettársi kapcsolatot részesítik előnyben.
Fotó: Haáz Vince
Az életpálya változásaival is összefüggenek a gyereknevelést érintő kérdések. A hagyományos családalapítás ideje kitolódik, ahogy az első gyermek születése is.
Senki sem akarja, hogy a gyermeke hegesztő vagy hűtőgépész legyen, annak ellenére, hogy ezeken a területeken nagyon jók fizetések és a szakembereket nagyra értékelik. Van, ahol a gyermekek nevelése és oktatása is elég drágává vált. Az Egyesült Királyságban a statisztikák szerint az átlagos költség évente 3760 font (4400 euró) gyermekenként. Ez 18 éves korra 68 000 fontra (80 000 euróra) emelkedik, ezért a brit párok dönthetnek úgy, hogy kevesebb gyermeket vállalnak.
Ötven százalékkal megemelte az ikrek után járó gyermekgondozási díj összegét a bukaresti kormány.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
szóljon hozzá!