Bukaresti látogatáson tartózkodik az IMF küldöttsége
Fotó: Facebook/Tánczos Barna
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) péntekig Romániában tartózkodó küldöttségével találkozott csütörtökön Tánczos Barna pénzügyminiszter, az egyeztetésről beszámoló Facebook-posztjához mellékelt fotók tanúsága szerint vele volt Ráduly Róbert Kálmán államtitkár, Csíkszereda korábbi polgármestere is.
2025. február 06., 14:392025. február 06., 14:39
„Az IMF új romániai misszióvezetőjével Joong Shik Kang-el találkoztam ma reggel.
A beszélgetésen megerősítettem azt a vállalásunkat, hogy a következő 7 évben fokozatosan karcsúsítjuk az államot, miközben nem mondunk le a gazdaságot támogató beruházásokról. Egyetértettünk abban, hogy Romániának vissza kell szereznie a nemzetközi partnerei és a befektetők bizalmát, ez pedig csak úgy lehetséges, ha betartjuk a vállalásainkat, stabilitást és kiszámíthatóságot hozunk az ország pénzügyeibe” – írta a hivatalos Facebook-oldalán bejegyzésben Tánczos Barna.
„A költségvetési egyensúly fokozatos visszaállításával éppen azokat a fájdalmas intézkedéseket kerülhetjük el, mint amilyeneket a 2009-es válság idején volt kénytelen hozni Románia, és amelyek miatt ma is jogos félelem övezi a közvéleményben a Nemzetközi Valutaalap látogatásait.
A Nemzetközi Valutaalap küldöttsége informális munkalátogatáson van Bukarestben, és
– szögezte le a poszt zárásaként Tánczos Barna.
Mint ismeretes, az IMF küldöttsége február 3–7. között tartózkodik Romániában, hogy áttekintse a legfrissebb gazdasági fejleményeket és frissítse az előrejelzéseit. A küldöttséget a Jan Kees Martijnt felváltó Joong Shik Kang, az IMF Romániáért és Görögországért felelős dél-koreai szakembere vezeti.
Az országnak jelenleg nincs hitelmegállapodása a Nemzetközi Valutaalappal, de a pénzintézet az úgynevezett 4. cikkely szerinti konzultációk alapján évente felülvizsgálja a román gazdaság helyzetét.
A helyzet márpedig nem túl fényes, hiszen – amit arról korábban írtunk – decemberben a Fitch, januárban pedig az S&P Global közölte, hogy megerősítette Románia BBB-/A-3 szintű befektetési ajánlású adósbesorolását, azonban stabilról negatívra változtatta az adósbesorolás kilátását.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.
A megfontoltság a jelszó a legtöbb romániai háztartásban húsvét közeledtével is.
Elfogadja a kormány szerdai ülésén az üdülési csekkek odaítélésének szabályait rögzítő határozattervezetet – jelentette be az ülés elején Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!