Fotó: Mol Románia
A Mol olajipari vállalat tárgyalásokat folytatott az orosz Lukoil vállalattal romániai érdekeltségeinek esetleges megvásárlásáról – értesült hivatalosnak nevezett forrásokból az Economedia és a G4Media hírportál. Információik szerint a román állam képviselői „határozottan ellenzik” az üzletet.
2024. július 09., 13:002024. július 09., 13:00
2024. július 09., 16:352024. július 09., 16:35
A bukaresti sajtóorgánumok amúgy azt is tudni vélik, hogy „az Orbán Viktor kormánya által ellenőrzött magyar Mol vállalat” és a Lukoil tárgyalásainak a tárgya többek között a fekete-tengeri koncesszió (Trident) és a ploiești-i finomító.
A Mol Románia képviselői az Economediának nem erősítették meg, de nem is cáfolták az értesülést, a Lukoil képviselői nem válaszoltak az Economedia kérdéseire.
„Az ok a budapesti kormány akcióival kapcsolatos gyanúhoz kapcsolódik, mivel egyrészt egy stratégiai jelentőségű fekete-tengeri koncesszió, másrészt a romániai finomítói piac jelentős (mintegy 20 százalékos) szeletének ellenőrzése hozzájuk került volna. Korábban az BNR már elutasított egy hasonló tranzakciót, nevezetesen a magyar OTP Bank kísérletét a Banca Românească megvásárlására” – fogalmaz a cikk szerzője. Aki egyúttal megjegyzi: egyelőre nem világos, hogy a Mol Románia és a Lukoil közötti tárgyalások folytatódnak-e vagy leálltak.
Kedden mi is megkerestük kérdéseinkkel a Mol Románia kommunikációs osztályát. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy igaz-e az értesülés a Lukoillal zajló tárgyalásokról, éreztek-e a Mol – akár romániai, akár magyarországi – illetékesei nyomást a román állam részéről, illetve milyen terjeszkedési/bővítési terveik vannak.
Köszönjük az érdeklődést, és amennyiben konkrét felvásárlásokra kerül sor, vagy egyéb növekedési lehetőségeket azonosítunk, jelentkezünk részletes információkkal” – válaszolta írásban feltett kérdésünkre a Mol Románia.
„célom, hogy a vállalatcsoport stratégiájával összhangban, biztosítsuk a Mol Románia további növekedését”, illetve „közép- és hosszú távon azt tervezzük, hogy tovább erősítjük piaci jelenlétünket és szorosabbra fűzzük kapcsolatainkat a helyi üzleti környezettel”.
Romániai tapasztalatairól, terveiről, az energiapiacról beszélgettünk Mozga Gáborral, a Mol Románia nemrég kinevezett ügyvezető igazgatójával.
Az Economedia a cikkben emlékeztetett, az orosz Lukoil a Fekete-tengeri Trident gázmező koncessziós kedvezményezettje, amelynek becsült, de meg nem erősített készletei 30 milliárd köbméterre becsülhetők. Tavaly a román állam nevében a szénhidrogénmezők koncesszióba adását végző román Nemzeti Ásványi Erőforrás Ügynökség (ANRM) engedélyezte az oroszoknak a kutatási program folytatását, tekintettel arra, hogy a szondázások eddigi eredményei nem győzték meg az oroszokat a kitermelés megkezdéséről.
A Lukoil-koncesszió, amelyben a Romgaz 12 százalékos partner, az amerikai BSOG-koncesszió és az OMV Petrom és a Romgaz koncessziós területe között helyezkedik el. A cikk emlékeztet, a Romgaz elővásárlási joggal rendelkezik, ha a Lukoil úgy dönt, hogy lemond a fekete-tengeri koncesszióról. Az orosz Lukoil magántulajdonban van, de mint minden oroszországi vállalkozás, amely természeti erőforrásokkal foglalkozik, de facto a kormány ellenőrzése alatt áll.
Azt is tudni vélték, hogy a Shell máris érdeklődik, ami azt jelentené, hogy holland–angol multinacionális olajvállalat több mint másfél évtized után visszatérhet a romániai kiskereskedelmi piacra. Konkrét előrelépésről azonban azóta sem érkezett hír.
Az OTP-s precedens
Mint ismeretes, az OTP Bank 2023 májusában jelentette be, hogy el kívánja adni romániai érdekeltségeit. A magyarországi anyavállalat akkor közölte, a bank organikus növekedési stratégiájával párhuzamosan az OTP Csoport úgy döntött, hogy az OTP Bank Románia stratégiai lehetőségeinek körét kibővíti a bank esetleges eladásának piaci tesztelésével.
Az OTP a kétezres évek elején vetette meg a lábát a romániai piacon, felvásárolva a Robankot. A magyar tőkéjű pénzintézet a 2008-as gazdasági válságot követően megszerezte a Millennium Bank Romániát is. További terjeszkedési törekvését azonban a bukaresti hatóságok elgáncsolták: a Román Nemzeti Bank (BNR) 2018-ban megakadályozta, hogy az OTP Bank Románia felvásárolja görög tulajdonosától a Banca Româneascát, ami így került az Exim Bank tulajdonába. Mint megírtuk, többek között ez játszhat szerepet abban, hogy Budapesten úgy látják, nincs növekedési potenciál a romániai pénzintézetben.
Csányi Sándor elnök-vezérigazgató április végén úgy nyilatkozott, nem szívesen vonulnak ki Romániából, de egyértelműnek tűnt, hogy nem kapnak lehetőséget akvizíciókra. E élkül pedig véleménye szerint a romániai piacon nehéz kis bankból nagyot csinálni, az OTP távozásának pedig láthatólag „örültek az illetékes hatóságok”.
Romániai tapasztalatairól, terveiről, az energiapiacról beszélgettünk Mozga Gáborral, a Mol Románia nemrég kinevezett ügyvezető igazgatójával.
A Versenytanács kedvezően véleményezte, hogy Transilvania Bank megvásárolja a magyar OTP bankcsoport romániai üzletágát – erősítette meg szerdán a Krónika megkeresésére Gyerkó László, a szakhatóság tagja.
Elkezdték utalni a gazdáknak az aszálykárenyhítő juttatásokat – közölte csütörtöki sajtótájékoztatóján Florin Barbu mezőgazdasági miniszter. Lapunknak nemrég falugazdász arra panaszkodott, hogy nem egységes kritériumok szerint mérték fel az aszálykárokat.
A Netflix úgy döntött, hogy megemeli az összes előfizetés árát, amelyet Romániában kínál ügyfeleinek, és ez a döntés a streamingpiac konkurens platformjainak több hasonló bejelentése után született – értesült a Hotnews.ro hírportál.
A bukaresti pénzügyminisztérium meghosszabbítja december 20-ig azt az időszakot, ameddig az adóamnesztiát igénybe vevők rendezhetik az adótartozásaikat – közölte csütörtökön Marcel Boloş tárcavezető.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazított új mechanizmusáról szóló törvény kihirdetését követően a kormány megteheti az utolsó lépést a minimálbér 4050 lejre emelése felé – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu kormányfő.
Idén január és szeptember között a napelemekkel termelt villamos energia mennyisége 2,93 milliárd kilowattóra volt, 58,6 százalékkal több, mint az előző év azonos időszakában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A nyers adatok szerint az idei harmadik negyedévben stagnált, a szezonálisan kiigazított adatok szerint pedig 0,2 százalékkal csökkent a bruttó hazai termék (GDP) 2023 harmadik negyedévéhez képest – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Nagyon aktuális, de egyúttal sok kérdést felvető és bizonytalanság által övezett témára összpontosított a kolozsvári RMKT Bizniszvitamin elnevezésű rendezvénye, amely egy adóhatósági digitalizációs körképet igyekezett összerakni.
Az elmúlt héten szinte naponta emelkedtek a román 10 éves lejáratú román állampapírok hozamai.
Akárcsak tavaly ősszel, az idei hideg évszak kezdetén is azzal dicsekszenek a bukaresti hatóságok, hogy meghaladja a 100 százalékot Románia gáztározóinak a telítettsége. De hogyan lehetséges mindez? Szakember szolgált magyarázattal.
Tavaly az Európai Unió (EU) mezőgazdasági termelésének összértéke 537,1 milliárd eurót tett ki, ami 1,5 százalékkal kevesebb az egy évvel korábbinál; Románia azok közé a tagállamok közé tartozott, amelyekben nőtt a mezőgazdasági termelés értéke.
szóljon hozzá!