Mennyi az annyi? Sok esetben csak az állásinterjún derül ki, mekkora fizetést kínál a munkáltató
Fotó: Borbély Fanni
Az idei év első három hónapjában meghirdetett több mint 110 000 állásból összesen 37 000 hirdetésben tüntették fel a várható fizetést is – derül ki az eJobs.ro munkaerő-toborzó platform szerdán közzétett elemzéséből.
2024. május 15., 14:582024. május 15., 14:58
A platformra feltöltött állások 83 százalékát amőgy romániai munkáltatók hirdették meg, 13,2 százalék pedig külföldi munkalehetőséget, 3,9 százalék távmunkát kínált.
Az állásközvetítő platformon jelenleg fellelhető álláshirdetések közül csaknem 8000-ben közlik a bért is. Ez a hirdetések szintén mintegy 30 százalékát teszi ki.
Az Agerpres hírügynökség által szemlézett elemzésből az is kiderül, hogy
Az eJobs bérösszehasonlító szolgáltatása, a Salario szerint ezekben az ágazatokban a kínált bérek 3700 és 5000 lej között mozognak.
A turisztikai alkalmazottak átlagos havi bére nettó 3700 lej, az élelmiszeripari dolgozóké 3800 lej, a kiskereskedelmi dolgozóké 4000 lej. A szolgáltatások ágazatában 4300 lej, a szállítás/logisztika ágazatában 4400, a szállítás-forgalmazás ágazatban 4000, az építőiparban 5000 lej a nettó átlagfizetés.
Mint ismeretes, egy nemrég elfogadott, a fizetések és a vállalati bérpolitika átláthatóvá tételéről szóló európai uniós irányelv szerint 2026 nyaráig a bérezési szinteket minden ágazatban publikussá kell tenni.
Márciusban februárhoz képest 309 lejjel (6,3 százalékkal) 5185 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte az Országos Statisztikai Intézet . A bruttó átlagbér 8502 lej volt, 512 lejjel (6,4 százalékkal) több, mint egy hónappal korábban.
2023 első három hónapjához képest az idei év első negyedében közel 10 százalékkal, 75 ezerre csökkent az eJobs munkaerőtoborzó platformra feltöltött új álláshirdetések száma, és ezeknek majdnem egyharmadát a kiskereskedelmi ágazat munkáltatói adták fel.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!