Elfogadta a szlovák parlament azt a törvényt, amely csökkenti az egykori kommunista rendszer kiemelt tisztségviselőinek nyugdíját
Egyelőre nem ragadós a térség országainak a példája, a volt magas rangú kommunista funkcionáriusok nyugdíjának kérdése többször felmerült az utóbbi években Romániában is, de konkrét intézkedés nem történt ezekkel kapcsolatban. Pedig csaknem 80 ezer lejes nyugdíjat is folyósítanak egy egykori kommunista ügyésznek, aki Colibași börtönének parancsnoka is volt.
2021. július 02., 20:282021. július 02., 20:28
2021. július 03., 12:202021. július 03., 12:20
Elfogadta a szlovák parlament azt a törvényt, amely csökkenti az egykori kommunista rendszer kiemelt tisztségviselőinek nyugdíját. Eduard Heger miniszterelnök szerint a jogszabály kijavítja a szörnyű ellentétet az embereket üldözők igazságtalanul magas és az üldözöttek igazságtalanul alacsony nyugdíja között. Mint arról a Körkép című felvidéki portál beszámolt, a törvény augusztusban lép hatályba, és körülbelül ötezer embert érint.
A törvény rajtuk kívül vonatkozik a titkosszolgálatok tagjaira, a csehszlovák kommunista párt központi bizottságának tagjaira és alkalmazottaira, illetve a titkosszolgálatokat felügyelőkre is. A beterjesztők érvelése szerint a kommunista rendszert így szolgáló személyek nemcsak jóval magasabb fizetést kaptak, mint az átlag, hanem különböző juttatásokban is részesültek, és ezért a nyugdíjuk jóval meghaladja a szlovákiai átlagnyugdíjak értékét.
Lengyelországban már 2017-ben a szlovákhoz hasonló döntést hoztak: az átlagnyugdíj szintjére csökkentették az egykori kommunista biztonsági apparátus mintegy 32 ezer volt tisztviselőjének nyugdíját. A nyugdíjcsökkentő törvény azokra vonatkozik, akik 1944 és 1990 között a belbiztonsági, a hírszerzési és az elhárítási szervek állományában dolgoztak, ezen belül a kommunista titkosrendőrség volt tagjaira, a korábbi határőrségnél szolgálók egy részére, valamint a tiszti iskoláknak az állami biztonsággal akkoriban együttműködő oktatóira és hallgatóira is.
A jogszabály hatálya alól a belügyminiszter „különösen indokolt esetekben” azokat a személyeket mentheti fel, akik az 1989-es rendszerváltás idején „rövid ideig teljesítettek szolgálatot”, illetve akik akkoriban „szabályosan, akár életüket kockáztatva is teljesítették feladataikat”.
Magyarországon nyolc évvel ezelőtt alkotmánymódosítással foglalták az alaptörvénybe, hogy a
Ennek értelmében 2013 nyarától nem folyósították augusztustól az egykori kommunista kitüntetése után járó nyugdíjpótlékát 142 korábbi pártfunkcionáriusnak.
Romániában eközben a legmagasabb nyugdíj haszonélvezője éppen egy volt kommunista ügyész, aki Colibași börtönének parancsnoka is volt. A hetvenes éveiben járó Gheorghe Bălășoiu jelenleg 78 634 lejt kap havonta, holott befizetett nyugdíjjáruléka révén „csak” 5205 lejre lenne jogosult, a többit különböző ráadások képezik az állam részéről.
Gheorghe Bălășoiu 73 éves korában, pénteken elhunyt – adta hírül az Infoargesnews.ro portál.
A volt magas rangú kommunista funkcionáriusok nyugdíjának kérdése többször felmerült az utóbbi években bukaresti politikai körökben, de konkrét intézkedés nem történt ezekkel kapcsolatban.
Szükség van arra a hadijajóra, amelyet Románia Törökországtól szerez be – jelentette ki a sajtónak Ionut Moșteanu védelmi miniszter.
A lakosság számának függvényében felső határt szab az önkormányzati alkalmazottak számának a kormány – jelentette be pénteken Ilie Bolojan miniszterelnök az újabb költségvetési megszorításokat ismertetve. Csökkentik a helyi rendőrök számát is.
A román katonák száma 6000 fővel nőtt – az elmúlt két évben először. A hadsereg összesen körülbelül 70 ezer katonával rendelkezik, az ideális létszám pedig a védelmi tervek szerint 120 000-130 000 között lenne.
Azért is késik a nyugdíjak újraszámolása, mert a nyugdíjpénztárnak be kell vezetnie a rendszerbe az egészségügyi szolgáltatási járulék (CASS) kiterjesztését a 3000 lejt meghaladó juttatásokra.
A miniszterelnöki kancellária személyi állományát 40 százalékkal csökkentik, ami havi 850 ezer lejes megtakarítást eredményez – jelentette be pénteken Mihai Jurca, a kancellária vezetője.
Az urbanisztikai bizonylatok és építkezési engedélyek kibocsátásához a polgároknak többé nem kell a Kataszteri Hivataltól telekkönyvi és kataszteri kivonatot kérniük, és azokat beadni az önkormányzatnak – tájékoztatott pénteken az RMDSZ sajtóosztálya.
Tizennégy megye összesen 60 településén és Bukarestben okozott károkat a viharos időjárás az elmúlt 24 órában. Otopeni-en emberéletet követelt az ítéletidő.
Háztetőket, épületelemeket tépett le, fákat döntött ki a vihar csütörtök délután Bukarestben, a román főváros nemzetközi repülőterének helyet adó szomszédos Otopeni-ben pedig emberéletet is követelt az ítéletidő.
Románia lakosságának 58 százaléka nem engedhet meg magának egy egyhetes nyaralást, ami jócskán a legmagasabb arány az Európai Unióban, és messze túlszárnyalja az EU-átlagot.
Az elmúlt másfél évben az Állandó Választási Hatóság összesen 21 millió lej értékben szabott ki szankciókat pártokra és a választások jelöltjeire a politikai finanszírozás terén tapasztalt szabálytalanságok miatt.
1 hozzászólás