Van, aki készpénzt, és akad, aki utalványt kap karácsonyra céges ajándékként
Fotó: Páva Adorján
A romániai munkáltatók 76 százaléka mondta azt, hogy karácsonyra különböző juttatásokkal készül kedveskedni alkalmazottainak az eJobs munkaerő-közvetítő platform és Up Románia, a helyi piac egyik legnagyobb utalványkibocsátója közös felmérésének szerdán közzétett adatai szerint. 16 százalékuk nem különített el költségvetést erre a célra, 8 százalékuk pedig még nem hozta meg a végső döntést.
2024. december 11., 18:362024. december 11., 18:36
Mint minden évben, a legtöbb vállalat a karácsonyi juttatási forrásokat készpénzes bónuszokra fordítja majd – ezt a juttatást a válaszadók 79 százaléka említette. 40,7 százalékuk csapatbulit rendez, 33,3 százalékuk ajándékutalványokat, 28,4 százalékuk speciális ünnepi termékeket tartalmazó kosarat, 18,5 százalékuk extra szabadnapokat és 2,5 százalékuk üdülési csekket ajánl fel.
Ezek mindig motiváló hatással vannak a munkavállalókra, és pozitívan zárják az évet. Ellenben eltérő a kínált ösztönzőtípusok közötti dinamika. Míg a készpénzes bónuszok továbbra is a fő juttatásnak számítanak, évről évre változik a többi juttatás helyzete. Idén például gyakrabban említik a csapatpartikat, az ajándékutalványokat vagy a plusz szabadnapokat, mint a korábbi években” – vont mérleget Ana Călugăru, az eJobs Románia kommunikációs vezetője.
22 százalékuk 400 és 600 lej közötti, és ugyanennyien 1000 lej feletti ajándékot terveznek nyújtani alkalmazottaiknak.
A munkáltatók 7 százaléka 600 és 800 lej közötti, illetve 800 és 1000 lej közötti összeget különít el, 6 százalékuk pedig 100 és 200 lej közötti költségvetéssel rendelkezik egy főre.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
szóljon hozzá!