Fotó: Brassó polgármesteri hivatala
Tavaly 1,958 millió külföldi turista szállt meg a romániai szálláshelyeken, és összesen 5,239 milliárd lejt, fejenként 2674,8 lejt költöttek – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 19., 12:292024. március 19., 12:29
A külföldiek 50,6 százaléka magáncélból jött Romániába, ők az 5,239 milliárd lej 44,8 százalékát költötték el; a 49,4 százalékuk üzleti útra jött, és a teljes összeg 55,2 százalékát költötték el az országban.
A statisztikai intézet Agerpres által ismertetett adatai szerint a 2023-ban Romániába érkezett külföldiek csaknem 40 százaléka maga szervezte meg az útját, 37,7 százalék utazási irodán keresztül jött, 13,4 százalék más utazásszervezési módot választott; a fennmaradó 9,6 százalék maga szervezte meg az útját, de ügynökséget is igénybe vett.
16,7 százalékuk saját autóval, 5,5 százalékuk autóbusszal, 0,8 százalék hajóval, 0,4 százalék vonattal, 0,7 százalék pedig más közlekedési eszközzel (motorbicikli, bérelt autó stb.).
A statisztikai intézet adatai szerint
47 százalékuk üzleti úton tartózkodott az országban, ők a teljes összeg 55,5 százalékát költötték el Romániában. Kiadásaiknak 48,1 százalékát jelentette a szállás, 17,7 százalékát az éttermekben és bárokban történő fogyasztás, 16,2 százalékát a vásárlások.
Ennek a nagy részét – 47,6 százalékát – a szállásra költötték, 17 százalékát éttermekben és bárokban hagyták, 15,8 százalékát pedig vásárlásra fordították.
A külföldi állampolgárok 39,4 százaléka a tavalyi negyedik negyedévben maga szervezte meg az útját, 35,4 százalék utazási irodán keresztül érkezett Romániába, 14,6 százalék más utazásszervezési módot választott, míg 10,6 százalék maga szervezte meg az útját, de ügynökséget is igénybe vett.
A vizsgált időszakban Romániában tartózkodó külföldiek 79,2 százaléka repülővel jött, 14,9 százalékuk saját járművel, 4,9 százalékuk autóbusszal, 0,4 százalékuk hajóval, 0,4 százalékuk vonattal, 0,2 százalékuk más közlekedési eszközzel (motorbiciklin, bérelt autóval stb.).
Az UniCredit megvásárolta az Alpha Bank Románia többségi részvénycsomagját – írja az Economedia.ro az olasz pénzügyi csoport bankfelvásárlást rögzítő közleménye alapján.
November 4-étől, hétfőtől ismét jegyezhetők a Tezaur program keretében kibocsátott lakossági állampapírok – tájékoztatott a pénzügyminisztérium.
A japán Itochu Corporation építené meg a tárnicai vízerőművet az Erdélyi-Szigethegységben – írja az Economedia.ro a bukaresti energiaügyi minisztérium közleménye alapján.
Romániában 12,8 százalékkal nőtt a külföldi turisták száma 2023 első kilenc hónapjában az előző év azonos időszakához képest – közölte hétfőn az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Az ország újraiparosítása, valamint a kis- és középvállalkozások támogatása a két fő pillére a román gazdaság egészséges fejlődésének – jelentette ki Marcel Ciolacu miniszterelnök szombaton Aradon, miután helyi üzletemberekkel találkozott.
Az európai gazdasági válság Romániában is érezteti a hatását, de nem fog recesszióba lépni az ország – jelentette ki szombaton Marcel Ciolacu miniszterelnök. Elemzők nemrég arra figyelmeztettek, hogy jövőre nem zárható ki a recesszió.
Magasabb fizetéseket ígért a négy évvel ezelőtti választási kampányban a két leghosszabb ideig kormányzó politikai alakulat, a Nemzeti Liberális Párt (PNL) és a Szociáldemokrata Párt (PSD) is. Vajon a politikusok betartották a szavukat?
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
szóljon hozzá!