Fotó: Brassó polgármesteri hivatala
Tavaly 1,958 millió külföldi turista szállt meg a romániai szálláshelyeken, és összesen 5,239 milliárd lejt, fejenként 2674,8 lejt költöttek – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. március 19., 12:292024. március 19., 12:29
A külföldiek 50,6 százaléka magáncélból jött Romániába, ők az 5,239 milliárd lej 44,8 százalékát költötték el; a 49,4 százalékuk üzleti útra jött, és a teljes összeg 55,2 százalékát költötték el az országban.
A statisztikai intézet Agerpres által ismertetett adatai szerint a 2023-ban Romániába érkezett külföldiek csaknem 40 százaléka maga szervezte meg az útját, 37,7 százalék utazási irodán keresztül jött, 13,4 százalék más utazásszervezési módot választott; a fennmaradó 9,6 százalék maga szervezte meg az útját, de ügynökséget is igénybe vett.
16,7 százalékuk saját autóval, 5,5 százalékuk autóbusszal, 0,8 százalék hajóval, 0,4 százalék vonattal, 0,7 százalék pedig más közlekedési eszközzel (motorbicikli, bérelt autó stb.).
A statisztikai intézet adatai szerint
47 százalékuk üzleti úton tartózkodott az országban, ők a teljes összeg 55,5 százalékát költötték el Romániában. Kiadásaiknak 48,1 százalékát jelentette a szállás, 17,7 százalékát az éttermekben és bárokban történő fogyasztás, 16,2 százalékát a vásárlások.
Ennek a nagy részét – 47,6 százalékát – a szállásra költötték, 17 százalékát éttermekben és bárokban hagyták, 15,8 százalékát pedig vásárlásra fordították.
A külföldi állampolgárok 39,4 százaléka a tavalyi negyedik negyedévben maga szervezte meg az útját, 35,4 százalék utazási irodán keresztül érkezett Romániába, 14,6 százalék más utazásszervezési módot választott, míg 10,6 százalék maga szervezte meg az útját, de ügynökséget is igénybe vett.
A vizsgált időszakban Romániában tartózkodó külföldiek 79,2 százaléka repülővel jött, 14,9 százalékuk saját járművel, 4,9 százalékuk autóbusszal, 0,4 százalékuk hajóval, 0,4 százalékuk vonattal, 0,2 százalékuk más közlekedési eszközzel (motorbiciklin, bérelt autóval stb.).
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
szóljon hozzá!