Fantasztikus megoldás nem létező problémára – Ellentmondásos a bitcoin kriptovaluta megítélése

Digitális arany vagy piramisjáték? A bitcoin még messze áll attól, hogy fizetőeszközzé váljon •  Fotó: Pixabay.com

Digitális arany vagy piramisjáték? A bitcoin még messze áll attól, hogy fizetőeszközzé váljon

Fotó: Pixabay.com

Régi törvény, hogy a nagyobb hozam nagyobb kockázattal jár, ebből a szempontból a bitcoin rajta van a térképen, óriási kockázat mellett óriási a hozam – értékelte a kriptovaluta árfolyamának elrugaszkodását a Krónikának nyilatkozó szakember. Szerinte kérdés ugyanakkor, hogy ki képes ilyen hatalmas kockázatot bevállalni.

Bíró Blanka

2021. március 13., 08:352021. március 13., 08:35

Egyértelműen emelkedő ágon van a vezető kriptovaluta, a bitcoin. Miközben korábban mindössze spekulatív játékszernek számított, a helyzet sokat változott, intézményi szereplők kezdtek bitcoinba fektetni, világszerte egyre több nagyvállalat fogadja el fizetőeszközként. A bitcoin megítélése azonban továbbra is ellentmondásos. A befektetők egy része

digitális aranyként, az infláció elleni menedékként tekint rá, mások azt mondják, nincs semmilyen belső értéke, nem kézzelfogható,

annyit ér, amennyit  éppen a piac gondol róla. Az is felmerül, hogy a bitcoin egy teljesen új pénzügyi ökoszisztémát fog létrehozni. Közben már februárban a bitcoin árfolyama elérte az 50 ezer dolláros lélektani határt, egyetlen év alatt közel 400 százalékkal erősödött az amerikai dollárral szemben, már nemcsak online, hanem bankautomatán keresztül készpénzzel vagy bankkártyával is lehet vásárolni.

Nem tölti be a pénzek szerepét

„A kriptovaluták egyelőre nem töltik be a pénzek funkcióit, adott esetben lehet ugyan kriptovalutával fizetni, de ez csepp a tengerben ahhoz képest, milyen értékű tranzakciók vannak a világban, tehát a bitcoin még messze áll attól, hogy fizetőeszközzé váljon” – szögezte le a Krónika megkeresésére Nagy Bálint Zsolt egyetemi oktató, a Babeș–Bolyai Tudományegyetem közgazdaság- és gazdálkodástudományi karának oktatója. Rámutatott,

a bitcoin megítélése ellentmondásos, az ellenzői legnagyobb hátrányának az árfolyam hatalmas volatilitását tartják, az árfolyam változékonysága ugyanis a tervezhetőség kárára megy.

„Nem lehet úgy kenyeret vásárolni bitcoinnal, hogy egyik nap van egy adott árfolyam, a következő nap pedig ennek épp a háromszorosa, ilyen alapon bankhitelek törlesztését sem lehet bitcoinban megtervezni” – példálózott a szakember. Aláhúzta: a hagyományos pénznemek mögött a legfontosabb tényező a bizalom, létezik egy központi intézmény, jegybank, amely szabályozza a pénztömeget, a pénz értékét, vigyáz, hogy ne szálljon el az infláció, vagy a válság esetén veszélyt jelentő deflációtól is óv. Létezik továbbá egy kamatláb, amin keresztül szabályozni lehet.

Nagy Bálint Zsolt: a kriptovaluták egyelőre nem töltik be a pénzek funkcióit •  Fotó: Facebook/BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar Galéria

Nagy Bálint Zsolt: a kriptovaluták egyelőre nem töltik be a pénzek funkcióit

Fotó: Facebook/BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Kar

Nagy Bálint Zsolt szerint eközben

a bitcoin esetében értelmetlen a mennyiséget szabályozni, hiszen véges a tömeg, ami kibányászható. 

A kriptovaluta támogatói azonban a hiányosságokból igyekeznek előnyt kovácsolni, arra hivatkozva, hogy ha nincs mögötte egy központi bank, nem lehet politikai célzattal manipulálni az árfolyamot, továbbá visszavonhatatlanok a tranzakciók, melyek a blokkláncon keresztül történnek, így ebből a szempontból biztonságosabbak, mint a klasszikus pénzátutalások. „Zajlik a vita, ám mérleget vonva, egyelőre nem körvonalazódik annak a lehetősége, hogy a hagyományos pénzeket bármilyen szinten helyettesíteni tudnák a kriptovaluták” – hangsúlyozta a szakember.   

Ráirányult a figyelem

Rámutatott, a bitcoin a hagyományos pénz értékőrző, felhalmozó funkcióját tölti be részben, spekulatív befektetési eszközként használható. Ilyen értelemben jobban hasonlít egy részvényre vagy részvényindexre, mint egy valutára, a változó árfolyam is ezt támasztja alá. Tavaly, a koronavírus-járvánnyal karöltve érkező gazdasági válság kezdetén még alacsony volt a bitcoin árfolyama, majd az elmúlt év második felében indult erőteljes növekedésnek, ám ezt a befektetési alapok nyilatkozatai indították el, miszerint középtávon el tudják fogadni fizetőeszközként, majd olaj volt a tűzre amikor

a Tesla másfél milliárd dollárt fektetett bitcoinba.

Mindez ahhoz vezetett, hogy ráirányult a figyelem, és egyre többen kezdték vásárolni – idézte fel az elmúlt év történéseit az egyetemi oktató.

•  Fotó: Pixabay.com Galéria

Fotó: Pixabay.com

Piramisjátékként modellezhető   

„Minden spekulatív buborék, így a bitcoin is modellezhető piramisjátékként, ezért veszélyes befektetni, hívja fel a figyelmet a szakértő. Tavaly decemberben, amikor az árfolyam elérte a 30 ezer dolláros határértéket, számítottak rá, hogy kipukkan a buborék, ez nem történt meg. Most már 50 ezer dollár felett van, tehát azok is, akik a 30 ezernél vásároltak, hatalmas hozamot könyvelhetnek el” – irányította rá a figyelmet a közgazdász. Hozzátette: a FoMo ( Fear of Missing Out) vagyis a „kimaradástól való félelem” jelensége tovább fűti a buborékot.

Nagy Bálint Zsolt meglátása szerint viszont gyakran inkább megéri kimaradni. A BBTE-n már készült is olyan tanulmány, amely, vizsgálva a kriptovaluták kockázat-hozam profilját, arra a következtetésre jutott, hogy ezek beilleszkednek a többi befektetési eszköz sorába az egyik végleten.

Idézet
A pénzügyek régi törvénye, hogy a nagyobb hozam nagyobb kockázattal jár, ebből a szempontból a bitcoin rajta van a térképen, óriási kockázat mellett óriási a hozam,

kérdés, hogy ki képes ilyen hatalmas kockázatot bevállalni” – fejtette ki a közgazdász. Ő maga akkor javasolja a kriptovaluta-befektetést, ha az egyénnek olyan megtakarításai vannak, hogy el tudja viselni azok egy részének az elvesztését. „Ha van egy kétszázezres vagyon, abból tízezret lehet kockáztatni. Száz lejből is be lehet fektetni tízet, de abból nem lehet meggazdagodni, inkább tanulópénznek jó, megbarátkozni a befektetésekkel. Erre van lehetőség, hiszen

Idézet
a Revuloton vagy más applikációkon keresztül már kis összegeket is be lehet fektetni bármibe, akár kriptovalutába is”

– részletezte Nagy Bálint Zsolt.

Mint kiemelte, a közgazdászok azt szokták mondani, hogy a kriptovaluta egy fantasztikus megoldás egy nem létező problémára. „Nem véletlen, hogy a gazdasági történelem folyamán kialakultak a bankok, a tőzsdék, a befektetési alapok, a biztosítótársaságok. Ha mindent kiveszünk a kezükből, teljesen decentralizálunk, magunkra maradunk a kockázatokkal” – hívta fel a figyelmet.

Hozzátette, ez lenne a hosszú távú veszély, ám egyelőre nem az, mert  nem történnek határozott lépések ebbe az irányba. Inkább azt látja megvalósulni, amivel már a kínai nemzeti bank foglalkozik, hogy a már létező nemzeti fizetőeszközöket helyezik blokklánc­alapra, vagyis a bitcoin technológia alapját átemelik a hagyományos pénzrendszerekbe.

Mi a bitcoin?

A bitcoin egy nyílt forráskódú digitális fizetőeszköz, amelyből szigorúan meghatározott mennyiség bányászható. A maximális készlete 21 millió, mára valamivel több, mint két millió kibányászható bitcoin maradt. A bitcoin nem áll egyetlen jegybank ellenőrzése alatt sem, a decentralizált szoftverrendszer nem manipulálható, a felhasználók között gyakorlatilag díjtalan, azonnali pénzmozgást garantál. Átlagosan egy bitcoint 10 percenként találnak meg a bányászok, ez alapján a plafont jelentő 21 millió bitcoin utolsó darabjait 2140-ben találnák meg.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. április 03., csütörtök

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait

A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.

A romániai autóalkatrész- és bútoripar érezheti meg leginkább Trump vámjait
2025. április 03., csütörtök

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten

A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.

Oszlopadó: megenyhült a kormány, módosított a rendeleten
2025. április 03., csütörtök

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni

Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.

A romániai vevők imádnak külföldi webáruházakból vásárolni
2025. április 03., csütörtök

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget

Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.

Bizonytalanságot szítanak Trump büntetővámjai, Von der Leyen válaszlépésekkel fenyeget
2025. április 02., szerda

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint

Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.

Nehezen elkerülhető az adóemelés a Krónikának nyilatkozó elemző szerint
2025. április 02., szerda

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el

Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.

Különleges nyugdíjak: két forgatókönyv terítéken, százmilliók úszhatnak el
2025. április 02., szerda

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik

Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.

„Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” – A lakásbiztosításokat népszerűsítik
2025. április 01., kedd

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég

Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.

Felvásárolta Románia legnagyobb egészségügyi magánszolgáltatóját egy külföldi cég
2025. április 01., kedd

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban

Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.

Kevesebb embernek volt munkája februárban, mint januárban
2025. március 30., vasárnap

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra

Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.

Budapest és Bukarest is „felszállhat” a Starline szupergyors vonatra