Fotó: Barabás Ákos
Rekordot értek el 2023-ban a használt autókkal végzett tranzakciók, azaz rekordszámú régi jármű cserélt gazdát. Míg az új autók piacán 140 000 vásárlást jegyeztek, a használt autók esetében ez a szám 660 000. Bár többnyire arról cikkezik a sajtó, büszkék lehetünk, hogy az elektromos autók értékesítése meghaladta a 15 ezret, a mérleg másik nyelvéről, azaz az elöregedő gépkocsiparkról már kevesebb szó esik.
2024. január 14., 19:352024. január 14., 19:35
2024. január 14., 19:532024. január 14., 19:53
Míg tavaly 6000 új Dacia Spring és nem kevesebb, mint 3000 Tesla talált gazdára (és az adatok tükrében az APIA úgy becsüli, hogy 2027-re elérhetjük az évi 100 000 újonnan beregisztrált elektromos autót), addig a használt autók piaca virágzik és rekordokat döntöget. Ezen a piacon elsősorban a Volkswagen Passat és Golf, a Skoda Octavia, a BMW 3 és 5 és az Audi A4 bizonyult a legnépszerűbbnek, de viszonylag jól „fogyott” a Dacia Duster is.
A tavalyi használtautó-értékesítések száma pontosan 663 000 volt (a statisztika a hivatalosan beíratott járműveket veszi számba), háromszor több, mint 2015-ben és 30 százalékkal több, mint 2017-ben.
A 2023-as adás-vételekkel a román autópark átlépte a 8 milliós mérföldkövet, ami a 2008-as évi adat duplája, hiszen akkor még csak 4 millió autót értékesítettek.
Viszonyításképp Luxemburgban az autópark átlagéletkora kevesebb, mint 8 év, illetve Dániában, Ausztriában és Írországban kevesebb mint 9 év. Még rosszabbak a számok az autóbuszok és kisbuszok esetében, hiszen ezek átlagéletkora Romániában 20 év. A használt autók tekintetében elmondható, hogy tavaly havonta átlagosan 55 000 jármű cserélt gazdát, míg a „legjobb” hónap 65 000 autóval a március volt.
Az importált használt autók száma enyhén csökkent 2023-ban az előző évhez képes, de így is 300 000 felett maradt. Ez volt egymás után a hatodik év, amikor ez a szám enyhe csökkenést mutatott, a csúcsév egyébként 2017 volt, amikor több mint fél millió használt autót hoztak be az országba.
A külföldről behozott autók kapcsán 2023 őszén arra mutatott rá a Mogo Romania felmérése – melyet a Romania Insider közölt –, hogy
A romániai vásárlók körében a Volkswagen a kedvenc (22 százalék választja a márkát), de a BMW és az Audi is a lista elején szerepel.
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) kedden közzétett adatai szerint októberben 14,1 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma a 2022-es év azonos időszakához képest Európában.
Bár a romániai kereskedelemben visszaszorult a dízel járművek iránti érdeklődés, a Mogo adatai szerint külföldről még mindig szívesen vásárolnak a polgárok ilyen autókat – szemben a legtöbb országgal, melyekben jelen van a cég. A felmérés arra is rámutat, hogy míg a Moldvai Köztársaságban, Lettországban, Litvániában, Észtországban növekszik a kereslet az automata váltós autók iránt,
A Wall-Street.ro arra is rámutat a legnagyobb használt autó adás-vétellel foglalkozó honlap, az Autovit adatai alapján, hogy tavalyhoz képest 5 százalékkal nőtt a honlapon kínált autók átlagára, 2023-ban 18 900 euró volt (azzal együtt, hogy a honlapon kínál autók összértéke nőtt az előző évhez képest). Az Autovit adatai szerint is a Volkswagen, a BMW, illetve az Audi a legkeresettebb márkák, és 2023-ban nőtt az SUV modellek iránti kereslet.
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) munkatársai az év első felében a forgalomban ellenőrzött gépjárművek 44,16 százalékát súlyos és/vagy veszélyes műszaki rendellenességek miatt nem megfelelő műszaki állapotúnak nyilvánították.
A gépkocsi színén is múlik, hogy valaki balesetbe keveredik vagy sem – legalábbis erre világít rá a carVertical tanulmánya, amelyből ugyanakkor az is kiderül, vélhetően mely színek nyújtják a legnagyobb biztonságot.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!