Fotó: Barabás Ákos
Rekordot értek el 2023-ban a használt autókkal végzett tranzakciók, azaz rekordszámú régi jármű cserélt gazdát. Míg az új autók piacán 140 000 vásárlást jegyeztek, a használt autók esetében ez a szám 660 000. Bár többnyire arról cikkezik a sajtó, büszkék lehetünk, hogy az elektromos autók értékesítése meghaladta a 15 ezret, a mérleg másik nyelvéről, azaz az elöregedő gépkocsiparkról már kevesebb szó esik.
2024. január 14., 19:352024. január 14., 19:35
2024. január 14., 19:532024. január 14., 19:53
Míg tavaly 6000 új Dacia Spring és nem kevesebb, mint 3000 Tesla talált gazdára (és az adatok tükrében az APIA úgy becsüli, hogy 2027-re elérhetjük az évi 100 000 újonnan beregisztrált elektromos autót), addig a használt autók piaca virágzik és rekordokat döntöget. Ezen a piacon elsősorban a Volkswagen Passat és Golf, a Skoda Octavia, a BMW 3 és 5 és az Audi A4 bizonyult a legnépszerűbbnek, de viszonylag jól „fogyott” a Dacia Duster is.
A tavalyi használtautó-értékesítések száma pontosan 663 000 volt (a statisztika a hivatalosan beíratott járműveket veszi számba), háromszor több, mint 2015-ben és 30 százalékkal több, mint 2017-ben.
A 2023-as adás-vételekkel a román autópark átlépte a 8 milliós mérföldkövet, ami a 2008-as évi adat duplája, hiszen akkor még csak 4 millió autót értékesítettek.
Viszonyításképp Luxemburgban az autópark átlagéletkora kevesebb, mint 8 év, illetve Dániában, Ausztriában és Írországban kevesebb mint 9 év. Még rosszabbak a számok az autóbuszok és kisbuszok esetében, hiszen ezek átlagéletkora Romániában 20 év. A használt autók tekintetében elmondható, hogy tavaly havonta átlagosan 55 000 jármű cserélt gazdát, míg a „legjobb” hónap 65 000 autóval a március volt.
Az importált használt autók száma enyhén csökkent 2023-ban az előző évhez képes, de így is 300 000 felett maradt. Ez volt egymás után a hatodik év, amikor ez a szám enyhe csökkenést mutatott, a csúcsév egyébként 2017 volt, amikor több mint fél millió használt autót hoztak be az országba.
A külföldről behozott autók kapcsán 2023 őszén arra mutatott rá a Mogo Romania felmérése – melyet a Romania Insider közölt –, hogy
A romániai vásárlók körében a Volkswagen a kedvenc (22 százalék választja a márkát), de a BMW és az Audi is a lista elején szerepel.
Az Európai Autógyártók Szövetségének (ACEA) kedden közzétett adatai szerint októberben 14,1 százalékkal nőtt a forgalomba helyezett új személygépkocsik száma a 2022-es év azonos időszakához képest Európában.
Bár a romániai kereskedelemben visszaszorult a dízel járművek iránti érdeklődés, a Mogo adatai szerint külföldről még mindig szívesen vásárolnak a polgárok ilyen autókat – szemben a legtöbb országgal, melyekben jelen van a cég. A felmérés arra is rámutat, hogy míg a Moldvai Köztársaságban, Lettországban, Litvániában, Észtországban növekszik a kereslet az automata váltós autók iránt,
A Wall-Street.ro arra is rámutat a legnagyobb használt autó adás-vétellel foglalkozó honlap, az Autovit adatai alapján, hogy tavalyhoz képest 5 százalékkal nőtt a honlapon kínált autók átlagára, 2023-ban 18 900 euró volt (azzal együtt, hogy a honlapon kínál autók összértéke nőtt az előző évhez képest). Az Autovit adatai szerint is a Volkswagen, a BMW, illetve az Audi a legkeresettebb márkák, és 2023-ban nőtt az SUV modellek iránti kereslet.
A Román Gépjármű-nyilvántartási Hivatal (RAR) munkatársai az év első felében a forgalomban ellenőrzött gépjárművek 44,16 százalékát súlyos és/vagy veszélyes műszaki rendellenességek miatt nem megfelelő műszaki állapotúnak nyilvánították.
A gépkocsi színén is múlik, hogy valaki balesetbe keveredik vagy sem – legalábbis erre világít rá a carVertical tanulmánya, amelyből ugyanakkor az is kiderül, vélhetően mely színek nyújtják a legnagyobb biztonságot.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.
Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.
A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.
Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.
Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
szóljon hozzá!