Fotó: Facebook/Bursa de Valori Bucuresti
Miután egy nappal korábban még az sem győzte meg a Fitch hitelminősítőt, hogy egy viszonylag nagy parlamenti támogatottságú koalíció tárgyal a kormányalakításról, várható volt, hogy a Szociáldemokrata Párt (PSD) visszalépése nem marad következmények nélkül a pénzpiacon. A Bukaresti Értéktőzsde (BVB) honlapján megjelenített grafikonon jól látható, hogy Marcel Ciolacu PSD-elnök bejelentése nyomán rögtön meredek zuhanásnak indult a fő BET index, értéke 2,41 százalékkal csökkent.
2024. december 19., 13:352024. december 19., 13:35
2024. december 19., 14:442024. december 19., 14:44
Néhány perc alatt a tőzsdén jegyzett vállalatok kapitalizációja 5,2 milliárd lejjel (1 milliárd euró), 359 milliárd lejre csökkent – számolta ki a Ziarul Financiar gazdasági és pénzügyi portál.
Fotó: Képernyőmentés/bvb.ro
Így a 11.30-kor mért 0,4 százalékos csökkenésről a tőzsde 2,5 százalékos mínuszba is került Ciolacu bejelentése nyomán, olyan nagy részvények pedig, mint a Transilvania Banké és a Petrom kőolajipari vállalaté, egyenként 2 százalékot veszítettek értékükből.
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de hajlandó lesz a parlamentben megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt – ezt Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök, a párt elnöke jelentette be közösségi oldalán.
Úgy tűnik, hogy a PSD nem akarja vállalni a sokak által már várt »számlát«, azt, hogy rendezze Románia növekvő hiányát. Ehelyett egy jobboldali kormányt fognak támogatni, anélkül, hogy közvetlenül részt vennének a szükséges kiigazításokban” – értékelt Radu Cojoc, a Goldring brókere.
Fotó: Képernyőmentés/bvb.ro
Hiába kiabálják egyesek, hogy a gazdaság helyzete durva, hiába emelkednek a finanszírozási költségek, szinte minden hiábavaló, amikor a politikusok egójáról van szó, akik úgy látták, megszabadultak a szélsőségesek hatalomra kerülésének veszélyétől” – idézett egy befektetőt a Ziarul Financiar.
Az év eleje óta amúgy a BET index 6 százalékos emelkedést mutat. 2024-ben még 5 kereskedés van hátra, és a brókerek tartanak egy esetleges mínuszos évzárástól.
Kelemen Hunor, az RMDSZ elnöke csütörtökön arra kérte a koalíciós partnereket, hogy térjenek vissza a tárgyalóasztalhoz, miután Marcel Ciolacu, a Szociáldemokrata Párt elnöke bejelentette, hogy kivonul a koalíciós egyeztetésekről.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.
Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.
Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.
szóljon hozzá!