Kilépő. A PSD nem akar kormányozni, de hajlandó megszavazni egy kisebbségi kormányt
Fotó: Marcel Ciolacu Facebook-oldala
A Szociáldemokrata Párt (PSD) kivonul a koalíciós tárgyalásokról, de hajlandó lesz a parlamentben megszavazni egy jobboldali kisebbségi kormányt – ezt Marcel Ciolacu leköszönő miniszterelnök, a párt elnöke jelentette be közösségi oldalán.
2024. december 19., 11:402024. december 19., 11:40
2024. december 19., 12:562024. december 19., 12:56
A PSD elnöke rövid bejegyzésben indokolta a lépést.
„Hogy világos legyen! Én és az általam vezetett párt is teljesen megértette a románok szavazatát! Egy olyan politikai osztály ellen szavaztak, amelyet jobban érdekel a meddő veszekedés és a bosszú, mint a románok élete!
Ezért éreztük úgy, hogy kötelességünk félretenni a történteket, túllépni a koalíciós partnereink szószegésén, és megpróbálni együtt haladni előre, hogy minél hamarabb stabil és működőképes kormányt kapjon ez az ország!
Tisztában lévén azzal a súlyos helyzettel, amelyben Románia van, és amelyet nemcsak az európai partnerek, hanem a nemzetközi pénzügyi intézmények is jeleztek már, még tovább mentünk, és kezdeményeztük a lépéseket egy szélesebb, az összes Európa-barát pártból álló koalíció megalakítására.
– fogalmazott Ciolacu.
„Semmi konkrétumot nem lehet létrehozni olyan emberekkel, akik mást mondanak bent és mást a sajtó előtt. Nem tudsz semmit sem tenni olyan úgynevezett partnerekkel, akiknek »elegük « van abból, hogy veled üljenek egy asztalhoz, és akik úgy érzik, hogy »bemocskolják« magukat.
A PSD már eleget tűrte az ilyen viselkedést anélkül, hogy kommentálta volna, és anélkül, hogy homokba dugta volna a fejét, ahogy a többiek tették. Ez teljesen kontraproduktív az emberek előtt.
Ezért
Romániát nem szabad gyerekes hozzáállással és ostoba büszkeséggel felrobbantani” – szögezte le Marcel Ciolacu.
A PSD kivonulásának nem volt előjele, sőt a délelőtt folyamán még olyan hírek szivárogtrak ki a koaljciós egyeztetésről, hogy Ciolacu szeretné megtartani a miniszterelnöki tisztséget.
A párt lépésének hátterében vélhetően az áll, hogy a leendő kormány számos fájdalmas lépést kényszerül majd megtenni a költségvetési hiány lefaragása érdekében, és a PSD nem szeretné vállalni az ezzel járó népszerűségvesztést.
A PSD elnöke a bejegyzést követően személyesen is kiállt a sajtó elé, hogy megindokolja döntését.
Megismételte: miután órákig és napokig ültek a tárgyalóasztalnál, néhány partner olyanokat posztolt, hogy undorodnak, és hogy bemocskolják magukat a PSD-vel, de mégis muszáj a szociáldemokratákkal kormányt alakítaniuk.
Kijelentette, hogy a döntéséről tájékoztatta kollégáit, és rámutatott, hogy a hétfő nagyon jó nap a PNL, az USR és az RMDSZ alkotta leendő kormányról való parlamenti szavazásra.
– mondta Ciolacu.
Rámutatott, hogy három évvel ezelőtt nagyon nehéz időszakban kérték fel őket a kormányba való belépésre. „Sem nekem, sem a kollégáimnak nem voltak konkrét követeléseink, még az sem, hogy egy jobboldali kormányzás után miniszterelnöki tisztséget kapjunk, aminek tudják, hogyan lett vége, szociális válsággal és egy akkor már megkezdett törekvéssel Klaus Iohannis elnök felfüggesztésére. Érettek voltunk, koherens kormányt hoztunk létre” – tette hozzá Ciolacu.
Leszögezte: a PSD hajlandó megszavazni egy kisebbségi jobboldali kormányt a parlamentben.
„Meghívjuk, talán a hétfő a legjobb, ez egy nagyon jó nap arra, hogy szavazzunk a PNL, az USR és az RMDSZ alkotta leendő kormányról. Valójában a jobboldali kormány visszatéréséről van szó, talán ezúttal sikerül legalább úgymond az elmúlt három év kormányzati tevékenységének szintjén maradniuk” – hangsúlyozta Ciolacu..
Sajtóértesülések szerint egyébként
A pártelnök bejelentése, miszerint a PSD kilép a leendő Európa-párti koalíciós kormányból, és egy jobboldali kormányt támogat, még a PSD egyes vezetőit is meglepte – írta a HotNews PSD-s forrásokra hivatkozva.
Szerintük Ciolacu nem egyeztetett a PSD vezetőségének tagjaival, és a PSD európai parlamenti képviselőinek vezetője, Mihai Tudose sem tudott a döntésről. A területi vezetőket sem tájékoztatták a döntésről.
Az első, a PSD vezetőjét bosszantó epizód két nappal ezelőtt, december 17-én, kedden történt. Ilie Bolojant a HotNews meghívottjaként arról kérdezték, hogyan látja a Marcel Ciolacu által vezetett kormányt.
Egy nappal Bolojan után Ciprian Ciucu, Bukarest 6. kerületének liberális polgármestere az Euronews vendégeként beszélt az Európa-párti pártok közötti tárgyalások feszültségeiről, és elmondta, hogy jobban örülne, ha a liberálisok ellenzékben lennének.
„A PSD és az USR között elég erőtlen tárgyalások voltak, mi pedig figyeltük őket, és vártuk, hogy befejeződjenek” – számolt be a politikus.
Megjegyezte, hogy a PNL szívesen maradt volna az USR-rel kormányon, de nem mondhat le a felelősségéről, hogy stabil kormányt biztosítson Romániában.
Zajlanak a koalíciós egyeztetések az úgynevezett „Európa-barát” pártok között, és a kiszivárgott hírek szerint kemény viták zajlanak a minisztériumok elosztásáról.
Elena Udrea feltételes szabadlábra helyezéséről döntött kedden a ploiești-i bíróság. Az ítélet nem jogerős. A volt turisztikai minisztert jelenleg a ploiești-i megyei sürgősségi kórházban ápolják, miután vasárnap egy epehólyagműtéten esett át.
Volt szovjet tagköztársaságokból származó külföldieknek román személyazonossági iratokat kiállító bűnszövetkezet tagjaira csaptak le kedden a hatóságok Botoșani megyében – közölte a román legfőbb ügyészség.
A közigazgatási és területi reformot a politikai pártok reformjának kell kísérnie – fogalmazta meg Radu Burnete gazdasági és társadalmi kérdésekben illetékes elnöki tanácsadó.
Az alkotmánybíróság arra készül, hogy fejenként 180 ezer lejes juttatást biztosítson annak a három alkotmánybírónak, akinek most jár le a kilenc éves mandátuma. Értesült a<a href="https://www.g4media.ro/surse-curtea-constitutionala-pregateste-indemnizatii-de-cate-180-000-de-lei-pentru-cei-trei-judecatori-care-isi-termina-mandatul-desi-guvernul-a-interzis-astfel-de-plati-in-sistemul
2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására – jelentette ki Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán.
Az egész országban folytatták kedden a tiltakozó akciókat a közalkalmazottak, miután a kormány elfogadta a veszélyes körülmények miatt járó prémiumok csökkentéséről szóló sürgősségi rendeletet.
A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) elnöke, Elena Costache azzal vádolja a kormányt, hogy „egyik napról a másikra” 65 évre akarja emelni a bírák és ügyészek nyugdíjkorhatárát, ami a rendszer összeomlásához vezethet.
Az adóelkerülés a Romániát fenyegető kiemelt kockázati tényezők közé tartozik, hiszen a költségvetés megkárosításával valójában az intézményrendszer közszolgáltatásainak minőségét ássa alá a Legfelsőbb Védelmi Tanács (CSAT) szerint.
Elfogadta hétfő délutáni ülésén a bukaresti kormány azt a rendeletet, amely alapján havi bruttó 300 lejre korlátozzák a közalkalmazottak ártalmas vagy veszélyes munkakörülményekért járó bérpótlékát.
szóljon hozzá!