Fotó: Pixabay.com
Egy friss elemzés szerint a romániai fiatalok gyakran váltanak munkahelyet, 25 éves korukig akár hatszor is.
2024. június 26., 14:082024. június 26., 14:08
A romániai fiatalok bizonytalanságot éreznek, valamint azt a késztetést, hogy több munkaterületen is ki kell próbálniuk magukat – idézte az APSAP (képzési központ, az akkreditált tanfolyamok egyik vezető romániai szolgáltatója) friss elemzését a Digi24.ro hírportál. Mint a felmérés készítői közölték,
A jelenséget „foglalkozási bizonytalanságnak” nevezik, és azt jelenti, hogy a fiatal alkalmazottak 25 éves korukig körülbelül hatszor váltanak munkahelyet. Az APSAP elemzése szerint ez azért történik, mert a fiatalok bizonytalannak érzik magukat, és szükségét érzik, hogy több munkaterületen is kísérletezzenek. A megkérdezettek mintegy 42%-a nem azon a területen dolgozik, ahol tanulmányait végezte, míg
19% pedig azért, mert elégedetlen volt a jelenlegi munkahelyén kapott fizetéssel. Ugyanakkor a közszférában egyre kevesebb fiatal dolgozik. Az állami alkalmazottak mindössze 12%-a 18 és 35 év közötti.
A fiatalok azt mondják, hogy havi 5000 és 8000 lej közötti fizetést szeretnének. A munkaerőpiacon problémát jelent, hogy a fiatalok gyakran váltogatják munkahelyeiket, hiszen így a munkáltatók szakképzetleneknek tarthatják őket. A fiatal munkavállalókat így nehezebb alkalmazni, és ez súlyosbítja a romániai szakemberhiányt.
A munkaerőhiány miatt új munkakör jelent meg Romániában, egészen pontosan elsőként Kolozsváron: a pincéré, akinek nem muszáj az étteremben rohangálnia, ugyanis az ország bármely pontjáról dolgozhat.
Az idei év első kilenc hónapjában 5119 cég és egyéni vállalkozó (PFA) jelentett fizetésképtelenséget, 11,82 százalékkal több, mint 2023 azonos időszakában, amikor 4578 esetet regisztráltak.
Kolozs megyében 40–45 százalékkal magasabbak a fizetések az északnyugati régió többi megyéjéhez képest – derül ki a Beszterce-Naszód megyei regionális statisztikai igazgatóság pénteken közzétett elemzéséből.
Hosszas huzavonát követően végre épülhet Románia eddigi legdrágább autópálya-szakasza. Két török cégnek ítélték oda az észak-erdélyi autópálya utolsó két szakaszának megépítését.
Szubjektív alapon történt a nyári aszály okozta károk felmérése, így egyes gazdák joggal érezhetik úgy, hogy nem egyformán részesülnek a kártérítésből – jelentette ki Nagy Zsolt falugazdász, az Arad Megyei Magyar Gazdák Egyesületének alelnöke.
Az Európai Unióban (EU) az adó- és járulékbevételek átlagban a bruttó hazai termék (GDP) 40 százalékát tették ki tavaly, míg egy évvel korábban a GDP 40,7 százalékára rúgtak.
A szezonálisan kiigazított adatok szerint 2024 szeptemberében az augusztusi szinten, 5,5 százalékon maradt a munkanélküliségi ráta Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A mezőgazdasági minisztérium úgy döntött, hogy elhalasztja azt a vitatott rendelettervezetet, amely több tízezer Romániában feldolgozott élelmiszertermék esetében legfeljebb 20 százalékban korlátozta volna a kereskedelmi haszonkulcsot.
A román állami légitársaság által felhalmozott adósságok miatt egy ideig megakadályozta a Tarom Amszterdam és Bukarest között közlekedő járatának felszállását egy holland adóbehajtó cég.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
szóljon hozzá!