Idéntől edzőtermi bértletet is kaphatnak a romániai alkalmazottak
Fotó: 123RF
Az ösztönző bérek, magánegészségügyi és nyugdíjbiztosítás mellett rendszeresen megszervezett közösségi összejövetelekkel, sportolási lehetőségekkel vagy akár masszázs- és fesztiválbérletekkel kívánják egyes munkaadók vonzóvá tenni a munkahelyeket az alkalmazottak számára. Noha jogi lehetőség létezik a munkaadó által részben adómentesen adható juttatásokra, ez leginkább a multinacionális cégeknél vagy az IT-szektorban dolgozók „kiváltsága”.
2023. február 05., 20:142023. február 05., 20:14
2023. február 05., 22:432023. február 05., 22:43
Idéntől bővült a munkavállalóknak nyújtandó bónuszok, juttatások köre, a januárban elfogadott és az államfő által kihirdetett jogszabály értelmében edzőtermi bérletet és gyógykezelési jegyeket is biztosíthatnak alkalmazottaiknak a romániai cégek. Ezek a kiadások adómentesek és munkavállalónként évi 400 euróig leírhatók.
Debreczeni László adószakértő korábban lapunknak úgy nyilatkozott, hogy a munkavállalók körében végzett felmérésekben a különböző jogok és fizetésen kívül nyújtható előnyök és/vagy kedvezmények szavatolása előkelő helyen szerepel az alkalmazottak elvárásai között, ezért a munkáltatóknak meg kell fontolniuk, hogy éljenek ezekkel a lehetőségekkel, hiszen így megtartják és ösztönzik az alkalmazottaikat. A juttatásokon és bónuszokon kívül döntő szempont lett a távmunka lehetősége is a munkavállalók jó részénél.
Gálffy Csanád, a Székelyudvarhelyen és Kolozsváron irodát működtető Minic Studio társalapítója a Krónika megkeresésére elmondta, igyekeznek a körülményekhez mérten minél több lehetőséget biztosítani az alkalmazottaiknak, leginkább olyan bónuszokat ajánlanak, és programokat szerveznek, amelyeket szélesebb körben igényelnek a kollégák. A tizenegy éve, jelenleg 28 alkalmazottal működő szoftverfejlesztő kisvállalkozás alkalmazottai rendszeresen járnak bowlingozni, heti két alkalommal van gerinctorna az irodában, több alkalommal is szerveznek céges összejöveteleket, ezen kívül minden alkalmazottjuknak fizetik a magán-balesetbiztosítást.
„Mivel kisvállalkozás vagyunk, nem igazán van lehetőségünk felvenni a versenyt a nagy cégek által felajánlott juttatáscsomagok mértékével. Nyilván szeretnénk a lehető legtöbbet nyújtani ezen a téren is, a tapasztalat viszont azt mutatja, hogy
– fogalmazott a cégvezető. Rámutatott: a juttatások kiválasztásánál alapul vették a számítógépes ülőmunka velejáróit és azokat a szükségleteket, amelyek ezek mentén kialakulhatnak.
A projekt kezdeményezői abban bíznak, hogy a gyógykezelési juttatások révén javulhat a munkahelyi teljesítmény, és csökkenhet a munkaképességet veszélyeztető betegségek száma.
Fotó: Facebook/Bálványos Resort
„Ennek megfelelően kerestünk konkrét megoldásokat és lehetőségeket Udvarhely-viszonylatban. Igyekeztünk gondolni a mozgásra, sportolásra, közös filmnézésre és nyilván a céges eseményekre, a közös evés-ivásra” – sorolta a leginkább külföldi ügyfeleknek, valamint hazai zöldmezős projekteken dolgozó, webes szoftverfejlesztéssel foglalkozó cég társalapítója. Hozzátette,
Egy Romániában készült, friss felmérés szerint az 1990-es évek közepe és a 2010-es évek első fele között született Z generáció tagjai számára legfontosabb motiváció az anyagi biztonság és függetlenség megszerzése.
Ám sokak számára nem a bónuszok, voucherek, extrajuttatások a döntőek a munkahelyválasztásnál. Fecske Nándor csíkszeredai származású, jelenleg Magyarországon élő fiatalember kilenc éve dolgozik programozóként, jelenleg egy amerikai ügyfeleknek dolgozó kolozsvári szoftverfejlesztő cég munkatársa.
A Krónikának elmondta, kezdő programozóként abból a szempontból is fontosnak tartotta a munkahelyi közösséget, hogy számára a munkahely az informális tudásmegosztás, a gyorsabb tapasztalatszerzés színtere is volt, ezért szívesen használt ki minden olyan lehetőséget, amely a kollégák közötti szorosabb kapcsolat kiépítését segítette.
„Elsősorban a programozásnál használt technológia szerint mérlegeltem, hogy elfogadok egy ajánlatot, vagy sem.
illetve találtam olyan mentort, akitől tanulni lehetett. Ilyenkor természetesen számítottak a közös programok is, hogy minél hatékonyabban működhessünk együtt, ilyenek voltak a külföldi konferenciák, amelyeken a kollégákkal közösen vettünk részt, és tanultunk meg egy-egy technológiát” – mondta a programozó fiatalember.
ugyanis több mint hat éve külföldön él és távmunkában dolgozik, így nem is lenne alkalma igénybe venni azokat. „Az utóbbi években a prioritásaim változtak, csak akkor vállalok el egy adott munkát, ha rugalmas időbeosztással dolgozhatok, és nem kell bejárnom az adott munkahelyre, hanem távolról is végezhetem a feladataimat, ezenkívül természetesen a fizetés is döntő tényező” – tette hozzá a csíkszeredai fiatalember.
Az idei hivatalos munkaszüneti napok több mint fele esik hétvégére, azaz a tizenöt hivatalos szabadnap közül csak hét lesz hétköznap. Akaratlanul is kellemetlenül érinti a dolgozókat a kevesebb hivatalos szabadnap híre, pszichológus fejtette ki a Székelyhonnak ennek lélektani okát.
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
Florin Barbu mezőgazdasági miniszter szerint 30 százalékkal nőtt az alapélelmiszerek értékesítése a kereskedelmi árrés korlátozásának hatálybalépése óta.
Tovább erősödött kedden a román deviza az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank (BNR) referencia-árfolyamán 0,02 banival 5,0991 lejre csökkent a hétfői 5,0993 lejről.
Június 10-én újabb 1,3 milliárd eurót utalnak ki Romániának a helyreállítási alapból – jelentette be kedden Tánczos Barna pénzügyminiszter.
szóljon hozzá!