Spóroljunk, de hogyan? – Szakembereket kérdeztünk az energiahatákonyabb életvitelről, hasznos praktikákkal szolgáltak

Spóroljunk, de hogyan? – Szakembereket kérdeztünk az energiahatákonyabb életvitelről, hasznos praktikákkal szolgáltak

Lejjebb tekerni a hőmérsékletet, vagy sem? A szakember szerint az egy Celsius-fokos csökkentés 5 százalék körüli megtakarítást jelenthet

Fotó: Haáz Vince

A hidegebb időjárás beköszöntével egyre inkább meghatározóvá válnak a családi, baráti beszélgetések alkalmával a téli fűtés- és villanyszámlák, szinte nem is akad ember, aki ne tekintene aggodalommal a következő hónapokra. A Krónika Tánczos Barna környezetvédelmi miniszterrel és Varga Szabolcs épületenergetikai szaktervezővel járta körül a témát.

Bíró Blanka

Tóth Gödri Iringó

2022. szeptember 24., 12:562022. szeptember 24., 12:56

Bár az egész Európát érintő energiaválság hatásait még épp csak kezdi megérezni a lakosság, az egyre hűvösebb időjárás a legtöbbekben egyre több kétséget és aggodalmat kelt. Az elmúlt időszakban az Európai Unió és Románia vezető politikusai is megfogalmaztak praktikus tanácsokat, miként spórolhatna a lakosság, de sokan szkeptikusak azzal kapcsolatban, elég-e például fogmosás közben elzárni a vizet vagy egy Celsius-fokkal lejjebb tekerni a fűtést, hogy ki tudjuk fizetni a számlákat, illetve ahhoz, hogy elegendő legyen a télre az ország gáztartaléka.

Tánczos: a sokat fogyasztó gépekre kell összpontosítani

Tánczos Barna, Románia környezetvédelmi minisztere az Európai Bizottság azon javaslata kapcsán, hogy akár 10 százalékos árammegtakarításra köteleznék a tagországokat, korábban azt mondta: a romániai társadalom elég érett arra, hogy különösebb erőfeszítés nélkül 10 százalékkal csökkenteni tudja az áramfogyasztást. A Krónika megkeresésére most úgy nyilatkozott, a háztartásokban a leghatékonyabban úgy tudunk a pazarlás ellen tenni, ha sokkal jobban odafigyelünk, a különböző háztartási gépeket mikor és hogyan használjuk

Idézet
Lehet spórolni azzal is, ha lekapcsoljuk a villanyt, de sokkal könnyebben lehet az elfogyasztott energiamennyiséget csökkenteni, ha a nagyfogyasztókra koncentrálunk

– húzta alá a miniszter. Példaként említette, hogy hatékonyabbá tudjuk tenni a mosást, ha a mosógép teljes kapacitását kihasználjuk egy mosásra, és nemcsak néhány darabért indítjuk el. Nagymértékben csökkenteni tudjuk szerinte a villamosenergia-fogyasztást, ha kevesebbet használjuk a mikrohullámú sütőt, ha csak akkor kapcsoljuk be a fagyasztóládát, ha tényleg szükséges. „Az is segít, ha régi berendezéseinket lecseréljük energiahatékonyabbra, erre van támogatás a környezetvédelmi minisztériumtól a háztartási gépek roncsprogramja révén” – hangsúlyozta egyúttal Tánczos Barna.

A nyílászárócsere sokat segíthet

Megkerestük ugyanakkor kérdéseinkkel Varga Szabolcs épületenergetikai szaktervezőt is, segítségével igyekeztünk utánajárni, melyek lehetnek azok a praktikák, gyakorlati megoldások, amik tényleg segítenek energiát spórolni. A nap mint nap hallott tippek kapcsán – például, hogy a telefontöltőt húzzuk ki, amikor nem használjuk, vagy hogy zárjuk el a vizet fogmosás közben – a szakember kiemelte: ezek tényleg fontosak, sok kicsi sokra megy alapon, de senki ne lepődjön meg, ha ezek gyakorlása után sem fog jelentős csökkenést látni a számláin. Leszögezte, hogy a jelentős eredményekhez többnyire anyagi áldozatra, mondhatni befektetésre van szükség, az energiahatékonyság többnyire nagy léptékű dolgokban rejlik.

Idézet
Egy már meglévő ház, lakás esetében a leghatékonyabb eszköz az energiatakarékosságra minden külső elem hőszigetelése, a falak, adott esetben a mennyezet, földszinti lakás esetében a pince szigetelése, valamint a nyílászárók cseréje.

De tény, hogy ezek többnyire tízezer lejes nagyságrendű munkálatok, és épp ezért a lakosság nagy részének eléggé elérhetetlenek” – fejtette ki Varga Szabolcs. Hozzátette: a nyílászárócsere az egyik leghatékonyabb módszer az energiatakarékosságra, így érdemes komolyan fontolóra venni, hogy ebbe fektessen az ember, hiszen az összeg megtérül. Azt is elmondta, hogy ha régi ablakainkat új hármas hőszigetelő üvegezésű nyílászárókra cseréljük, fontos tudatosítanunk, hogy ezzel megváltozik a lakás addigi „működése”, hiszen az a légcsere, ami a rossz nyílászárók miatt megvolt, megszűnik, így megnő a lakásban a páratartalom, penészedés léphet fel.

A nyílászárócsere után sokkal többet kell szellőztetni, télen legalább napi 3–4-szer tíz percre érdemes kereszthuzatot csinálni. Azt is elmondta, hogy a párátlanító készülék nem helyettesíti a szellőztetést, mint ahogy a szobanövények sem termelnek elég oxigént. A szakértő azt is elmondta, hogy a földszinti vagy pincelakások esetében a pince felől érdemes szigetelni. A régi fapadlót nem érdemes abban a hitben lecserélni, hogy az új műanyag padló jobb szigetelést jelentene.

A gépcsere is lefaraghat a számla összegéből

A lakásban található fogyasztók kapcsán Varga Szabolcs elmondta, amennyiben van lehetőség rá, a régi hűtőket, mosógépeket mindenképp érdemes lecserélni.

Idézet
Egy új hűtőszekrény olyan 300 kilowattóra áramot fogyaszt egy évben, míg egy régi körülbelül 600 kilowattórát, ami azért jelentős különbség. Ugyanígy a mosógépeknél is, és a szárítógépeknél is vannak már teljesen energiatakarékosak

– mutatott rá, hozzátéve, hogy a szárítógép önmagában nem ökomegoldás, viszont egy tömbházlakásban sokat segíthet abban, hogy ne legyenek párásodási problémák.

Galéria

Jó befektetés. Ha van rá anyagi fedezet, megéri újra cserélni a régi mosógépet, a többi háztartási gépet

Fotó: Haáz Vince

A mosogatógép kapcsán elmondta, hogy bár jelentős vízmennyiséget lehet vele spórolni, az is tény, hogy mosogatási ciklusonként egy-két kilowattóra áramot használ, azaz ha mindennap egyszer elindítjuk, akkor havi 30–60 kilowattórát, ami havi 30–60 lejt jelent. Ez pedig jelentősen több, mint a megspórolt víz ára.

Ami a LED-es izzókat illeti, a szakember kérdésünkre közölte: ezek körülbelül ötször kevesebb energiát használnak, mint a hagyományos izzók, és kétszer kevesebbet, mint az előző generációs energiatakarékos izzók.

Egy 100 négyzetméteres lakás kivilágítása LED-es izzókkal havi 10 lej körül van, tehát mindenképp megéri lecserélni a régi körtéket.

Hogyan takarékoskodjunk a gázzal?

A lakás fűtése kapcsán a szakértő elmondta, ha a fűtésköltség az elsődleges szempont, akkor mindenképp a gázt érdemes előnyben részesíteni a villanyárammal szemben, a kondenzációs gázkazánok jelentik a legolcsóbb megoldást például egy tömbházlakás kifűtésére.

Egy központi hőmérséklet-szabályzó, azaz termosztát, vagy akár a fűtőtestekre szerelt hőmérséklet-érzékelő csapok – amiket be lehet állítani egy fokozatra az adott helyiség kifűtésére – nagyon hasznosak tudnak lenni,

ha a fogyasztásunkat akarjuk csökkenteni. Továbbá ha vannak a lakásban nem használt helyiségek, azokban érdemes leállítania fűtést úgy, hogy a szellőzésre is figyelmet fordítunk, a penészedés elkerülése érdekében.

A szakértő kérdésünkre arra is kitért, hogy az általános vélekedéssel ellentétben nincs jelentős különbség az öntvény vagy az alumínium fűtőtestek hatékonysága között. „Sőt, én az alumíniumot, az újabbakat választanám, mert azoknak van egy úgynevezett konvekciós hatásuk, mivel a belsejükben található hajlított lemezek által felmelegítik a levegőt, és az úgynevezett kürtőhatás segítségével felfelé nyomják. Ez sokkal jobb hőérzetet ad, mint a régi öntvény fűtőtestek, amelyek csak sugárzással adták át a hőt” – magyarázta.

Az sem mindegy, hogy a kazán használatakor hány fokra állítjuk a víz hőmérsékletét,

hiszen a hő előállítása sokkal hatékonyabban tud megvalósulni alacsonyabb hőmérsékleten. A konkrét számok kazántól is függenek, de például egy kondenzációs gázkazánnál 50 Celsius-fok körüli a fűtővíz ideális hőmérséklete. „Ha felvisszük 70 Celsius-fokra a víz hőmérsékletét, akkor nagyot csökken a kazán hatékonysága, így ugyanazért a hőmérsékletért a lakásban, amit az 50 Celsius-fokos vízzel is elérhetünk, többet fogunk fizetni akár néhány százalékkal” – részletezte.

Galéria

Fotó: Haáz Vince

Míg egy tömbházlakásban nincs jelentős különbség a műanyag és fémcsövek között, egy lakóház esetében, ahol a kazán gyakran nem a lakótérben, hanem például egy fűtetlen pincében van, fontos a csövek minősége, illetve még fontosabb azok szigetelése, ami a nyugati standardok szerint olyan vastag kellene hogy legyen, mint a cső átmérője.

Varga Szabolcs azt is elmondta, hogy ha az eddigiekhez képest egy Celsius-fokkal csökkentjük azt a hőmérsékletet, amire felfűtjük a lakást, akkor az nagyságrendileg mintegy 5 százalék körüli megtakarítást jelent.

Hozzátette, ennél konkrétabb összegeket nem lehet mondani, hiszen ez soktényezős kérdés, a kívánt hőfoktól, a terek méretétől és attól is függ, hogy mennyire hideg a kinti időjárás, illetve vonatkoztatni is nehéz, hiszen az árak is folyton változnak. „Nem mondhatjuk azt, hogy öt százalékkal kisebb lesz a számla, mint tavaly vagy előző hónapban. Azt mondhatjuk, hogy öt százalékkal kisebb lesz annál, mint amekkora lenne, ha egy Celsius-fokkal melegebbre állítanánk a termosztátot” – összegezte.

Azt is megtudtuk, hogy a tűzhely esetében nem feltétlenül érvényes a „gáztüzelésű az olcsóbb megoldás” kijelentés, mivel a gázláng melegíti a levegőt is, azaz nem annyira hatékony a fűtőanyag felhasználása, miközben az elektromos, indukciós főzőlapok sokkal koncentráltabban és gyorsabban melegítik csak az ételt, az edényt.

korábban írtuk

Iohannis: nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság, de nem árt a takarékosság
Iohannis: nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság, de nem árt a takarékosság

Nem fog fázni és nem marad villanyáram nélkül a télen a romániai lakosság – jelentette ki kedden New Yorkban Klaus Iohannis államfő, aki szerint ugyanakkor a jelenlegi helyzetben helyénvaló és egyben a szolidaritás jele a takarékosság.

korábban írtuk

Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk
Energiaválság: Nagy-Bege szerint a legrosszabbra is fel kell készülni; Ciolacu ígéri, nem fogják kérni, hogy takarékoskodjunk

Ami az idei telet illeti, a legsötétebb forgatókönyvre is fel kell készülni – kongatta meg a vészharangot egy hétfő esti interjúban Nagy-Bege Zoltán. Marcel Ciolacu sokkal derűlátóbb, és azt ígéri, nem fogják azt kérni, hogy kapcsoljuk le a villanyt.

1 hozzászólás Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2024. április 17., szerda

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben

Az Európai Unióban a februári 2,8 százalékról, illetve a januári 3,1 százalékról márciusban 2,6 százalékra csökkent az éves infláció; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat adataiból.

Márciusban is Romániában volt a legmagasabb az infláció uniós összevetésben
2024. április 17., szerda

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról

Az év első három hónapjában a 2023-as év hasonló időszakához képest 7,1 százalékkal nőtt a gépkocsigyártás Romániában, összesen 152 912 jármű gördült le a gyártósorról – derül ki a Romániai Gépkocsigyártók Egyesületének szerdán közzétett adataiból.

Több mint 150 ezer autó gördült már le idén a romániai gyártósorokról
2024. április 16., kedd

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint

Már semmi sem indokolja az állam beavatkozását a romániai energiaárakba – állapították meg az Intelligens Energia Egyesület keddi szakmai rendezvényén felszólaló nemzetközi szakértők.

Nincs már szükség az energiaárak szabályozására a bumeránghatásra figyelmeztető szakértők szerint
2024. április 16., kedd

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap

A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az októberi 3,8 százalékról 2,8 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.

Gyengébb gazdasági bővülést jósol Romániának a Valutaalap
2024. április 16., kedd

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók

Megerősítette a hosszú és rövid futamú román devizaadósság-állomány eddigi BBB-/A3 besorolását és változatlanul stabil kilátás mellett továbbra is befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's nemzetközi hitelminősítő – közölte a pénzügyminisztérium.

Befektetésre ajánlja Romániát a Standard&Poor's, de bőven akadnak tennivalók
2024. április 15., hétfő

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt

Összesen 18 millió lejre bírságolt az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) három vállalatot a villamosenergia-nagykereskedelmi piaci tranzakciók szabályainak megsértése miatt.

Energiapiaci szereplőket bírságolt az ANRE a piac manipulálása miatt
2024. április 15., hétfő

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás Romániában – írta az economedia.ro a Transelectrica adatai alapján.

Történelmi mélypontra csökkent a romániai áramfogyasztás vasárnap
2024. április 14., vasárnap

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is

A következő időszakban munkahelyváltást tervezők körében a vezető ok a magasabb fizetés, a következő legfontosabb számukra az otthoni munkavégzés lehetősége – derül ki az eJobs munkaerő-közvetítő platform friss felméréséből.

Nagyobb fizetésért váltanának a legtöbben munkahelyet, de fontos a leendő munkáltató megítélése is
2024. április 13., szombat

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte

Amikor egyre több ügyfél vásárol online, a Genius szolgáltatás, amely ingyenes kiszállítást, speciális ajánlatokat biztosít több mint 10 millió termék esetén, most kiterjeszkedik 300 új városba, elérhetővé téve az online vásárlást még több ember számára.

A Genius további 300 városba terjeszkedik országszerte
2024. április 12., péntek

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”

A romániai alkalmazottak alig 12 százaléka kapott legalább az infláció mértékének megfelelő béremelést 2023-ban, ugyanakkor 58 százalék azt tervezi, hogy külföldön vállal munkát idén.

Keveseknek emelkedett a bére, rengeteg romániai munkavállaló „állna eperszedőnek”