A belföldi turizmus volt idén a nyerő. Sokan választották nyaralásuk célpontjául a hegyvidéket
Fotó: Bálint Eszter
Átalakította ugyan az üdülési szokásokat a koronavírus-világjárvány, de az utazni vágyók elmentek nyaralni, még ha többnyire inkább belföldön is.
2020. szeptember 24., 17:242020. szeptember 24., 17:24
Az üdülési csekkek nagyban hozzájárultak a belföldi turizmus újraindulásához, a szálláscsomagok ára átlagosan 20 százalékkal csökkent, a last minute foglalások száma megduplázódott az idei nyári szezonban a tavalyi idényhez képest – vont mérleget a Travelminit.ro szállásfoglaló oldal. Mint a Krónikához eljuttatott közleményükben hangsúlyozzák, a világjárvány miatt idén a nyári szezon egy hónap késéssel kezdődött, ellenben a szállásközvetítő portáljuk felületén a foglalások száma így is meghaladta a tavalyi mennyiséget.
Ugyanakkor megfigyelhető volt, hogy az utazók elővigyázatosabban foglaltak, nagyjából 60 százalékuk idén előnyben részesítette a last minute, vagyis utolsó pillanatban foglalt szabadságokat, amelyeket akár az utolsó 48 órában foglaltak le az érkezéshez képest, ellentétben a tavalyi trendekkel, amikor időt szakítottak, hogy élvezhessék az early booking, vagyis korai foglalási ajánlatokat.
,,Meghúzzuk a vonalat ennek a »másfajta« szezonnak a végén, amely mindannyiunkat kimozdított a komfortzónánkból, és büszkék vagyunk a partnereinkre és arra, ahogy ezt a rendkívüli helyzetet együtt közösen kezeltük. Az a tény, hogy a szükségállapot alatt a Travelminit partnereinek száma 31 százalékkal nőtt, és így elérte az 5500 szállást a felületen, és a foglalások országos szintű csökkenése ellenére mi meghaladtuk a tavalyi foglalásaink számát, azt bizonyítja, hogy sikerült ezt a krízist lehetőséggé kovácsolnunk” – idézi a közlemény Rigó Ferencet, a Travelminit alapítóját és ügyvezető igazgatóját.
Mint a dokumentum is emlékeztet, július–augusztus mostanáig általában a külföldi utazásokról szólt, az utazók pedig akár már egy évvel előre is foglaltak és fizettek annak érdekében, hogy kedvezményes árban részesülhessenek.
A világjárvány viszont többek között az utazók viselkedésén is változtatott, hiszen
A Travelminit.ro által közzétett statisztikák szerint az érkezés előtt 1, 2 vagy akár 14 nappal korábban véglegesített foglalások száma megduplázódott a 2020-as nyári szezonban az előző évhez képest. Ugyanakkor a vendégek 75 százaléka az előlegfizetés nélküli vagy ingyen lemondható foglalást választotta 2020 július–augusztusában, ami 10 százalékos növekedést jelent a tavalyi azonos időszakhoz képest.
A közlemény szerint ugyanakkor az utazók nagy része tartózkodik a külföldi utazástól, nem ismerik annyira ennek mindennap változó feltételeit, így inkább a hazai, félreesőbb vagy kinti tevékenységek szempontjából kecsegtetőbb tájak meglátogatását választotta. Így
Tavalyhoz képest a tengerpart iránti érdeklődés továbbra is változatlan a hazai utazóknak. Az olyan előrejelzések ellenére, amelyek szerint a járvány utáni utazásokra többet fogunk fizetni, megnőnek a szállásárak, a túlélő szállások szeretnék mielőbb visszaszerezni és fedezni a járvány okozta károkat, a Travelminit.ro felületen elérhető szállások inkább a hosszú távon kedvező stratégiákat választották. Így egy 2 főre, 3 éjszakára szóló szálláscsomag átlagára az idei nyári szezonban 893 lej volt a tavalyi 1020 lejhez képest, ami több mint 20 százalékos csökkenést jelent. Az üdülési csekkekkel fizetett foglalások ára mindeközben csupán 6 százalékkal csökkent.
A Travelminit.ro oldalon amúgy a keresések és foglalások körülbelül 50 százalékkal nőttek 2020 nyári szezonjában a tavalyi azonos időszakhoz képest:
Ez a növekedés az utazási tilalmakkal magyarázható, amelyek miatt sok utazó a belföldi turizmust választotta – húzza alá a közlemény.
Eszerint ugyanakkor a Travelminit felületén elérhető, a koronavírus megelőzésével kapcsolatos információk sokat segítettek az utazók döntésében, akik foglaláskor a Covid–19-szűrőt használták. A szűrő átfogóan több intézkedést is tartalmaz, mint például kézfertőtlenítő-adagoló elhelyezése, fertőtlenítőszőnyeg, személyzetet érintő óvintézkedések, a bejelentkezés vagy a fizetés folyamata, étkezési körülmények, takarítás professzionális fertőtlenítőszerekkel. A felületen szereplő szállások közül több mint 1400 szállás adott meg információkat arról, hogyan előzi meg a vírus terjedését, és több mint 11 300 értékelés is érkezett a felületre, miként tartották be a szállások a megelőző intézkedéseket, hogy mások is okulhassanak a tapasztalatokból.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!