Nincs szaga. Egyre inkább kiszorítják a készpénzhasználatot az alternatív fizetési módok
Fotó: 123RF
A romániai lakosság több mint fele (55 százalék) azt tervezi, hogy ezentúl egyre kevesebbet fog készpénzt használni – derül ki a Reveal Marketing Research piackutató cég által készített felmérés kedden nyilvánosságra hozott eredményeiből.
2021. január 27., 10:152021. január 27., 10:15
A kutatást ismertető közlemény szerint a leginkább az egyedül élő felnőtt polgárok (67 százalék) és a modern családok (63 százalék) akarnak idén többnyire korszerű fizetési eszközöket használni vásárláskor vagy éppen a havi számlák kifizetése alkalmával.
Érdekesség ugyanakkor, hogy a nyugdíjasok 62 százaléka is azt tervezi, hogy 2021-ben a korábbinál kevesebbet fizet készpénzzel. Eközben
„Az elmúlt évben nagyon sokat változott az emberek szokása, legyen szó a fogyasztásról vagy a használt fizetési eszközökről. A koronavírus-járvány terjedésének megfékezése érdekében ajánlott a készpénzhasználat elkerülése. Számos kereskedelmi egység bátorítja ezt a gyakorlatot” – hangsúlyozza a piackutató cég közleménye.
Az emberek viszont, úgy tűnik, nem tartanak a készpénztől, a válaszadók fele úgy gondolja, hogy a bankjegyek és érmék nem járulnak hozzá a járvány terjedéséhez, alig 29 százalék gondolja azt, hogy a készpénz megfertőzheti. 21 százalék passzívan kezeli ezt a kérdést.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
szóljon hozzá!