2012. július 09., 07:252012. július 09., 07:25
Brüsszelben azután ismertették a tárgyalások július 17-ei megkezdését, miután a magyar parlament pénteken megszavazta a Magyar Nemzeti Bankról (MNB) szóló törvény módosítását, amellyel az IMF mellett az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság (EB) is egyetért.
A kormánypártok, a Magyar Szocialista Párt és a Lehet Más a Politika támogatásával elfogadott jogszabály szerint a jegybankelnök és a monetáristanács-tagok felmentésére irányuló javaslat csak magyar vagy az uniós bíróság – az EKB alapokmányában meghatározott feltételek fennállását megállapító – jogerős döntése után terjeszthető a köztársasági elnök, illetve – a tanácstagok esetében – az Országgyűlés elé. Orbán Viktor az MR1–Kossuth Rádió 180 perc című műsorában közölte, a nemzeti bankról szóló törvény módosításának parlamenti elfogadása után „bármikor beeshetnek” az IMF képviselői a Magyarországgal való hivatalos tárgyalások megkezdésére. Hangsúlyozta, szerinte az IMF-hitel értelme a pozíciójavítás, nem pedig a túlélés.
Olivier Bailly, az EB szóvivője Brüsszelben közölte: az uniós javaslattevő-végrehajtó testület megszünteti a jegybanki függetlenség kérdésével kapcsolatban Magyarország ellen korábban indított kötelezettségszegési eljárást. Bailly kiemelte, hogy a tárgyalások sikeres kimenetele érdekében a bizottság számít a magyar hatóságok nyitottságára, arra, hogy valódi politikai párbeszédbe bocsátkoznak. Varga Mihály nemzetközi hiteltárgyalásokért felelős tárca nélküli miniszter úgy nyilatkozott, a jegybankról szóló törvény módosításának elfogadásával fontos állomásához érkezett az a folyamat, amely a magyar gazdaság stabilizálását és megújítását jelenti. Hozzátette, legkésőbb október végéig megszülethet az EU–IMF-megállapodás, és továbbra is reálisnak érzi, hogy annak értéke közel lesz a piac által várt 15 milliárd euróhoz. A hitel formája kapcsán újból megerősítette, egy biztonsági hálót nyújtó, elővigyázatossági megállapodás a hasznosabb, s nem olyan hitel, amely azonnali pénzátutalással jár.
Az ING és az MKB Bank vezető elemzői az MTI megkeresésére egybehangzóan úgy vélték: a piac már beárazta a hiteltárgyalások elindulását, az egyeztetéseken azonban akadhatnak bizonytalanságok a napokban bejelentett intézkedések, így például a tranzakciós adó kiterjesztése miatt. Kondrát Zsolt, az MKB vezető elemzője szerint a tárgyalásokon az „EU/IMF-páros” szembesülni fog azokkal az utóbbi napokban bejelentett intézkedésekkel – tranzakciós adó kiterjesztése a jegybankra és a Magyar Államkincstárra, illetve a 300 milliárd forintos munkahelyvédelmi csomag –, amelyek kérdőjeleket vetnek fel a jegybanki függetlenséggel kapcsolatban, illetve lyukat üthetnek a jövő évi költségvetésben. Az ING-s Németh Dávid szerint a pénteki bejelentés kedvező hangulatot adhat a forintnak és a forinteszközöknek, ugyanakkor ez a hatás mérsékelt lehet. Londoni felzárkózó piaci elemzők is úgy vélték, a piac már beárazta az IMF/EU-tárgyalások nyári kezdetét, így az unió és a valutaalap küldöttségének július 17-ei budapesti érkezéséről szóló bejelentést várhatóan nem követik jelentősebb árfolyammozgások.
A szélsőjobboldali jelölt, George Simion közel 41 százalékos eredménye és a PSD–PNL–RMDSZ-koalíció jelöltjének, Crin Antonescunak a kiesése máris megmutatja a romániai pénzpiacokra gyakorolt első hatásokat.
Kitolta a magyar MVM energetikai cég a német E.ON egyes romániai érdekeltségének átvételére vonatkozó becsléseket annak nyomán, hogy a román hatóságok aggályokat fogalmaztak meg az ügylettel kapcsolatban.
Az A3-as jelzésű észak-erdélyi autópálya problémás szakaszán megépítendő viaduktok műszaki engedélye elbírálásra vár az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) műszaki és gazdasági bizottságában, az építkezés így csak később kezdődhet.
Az európai uniós csatlakozás óta látványosan nőtt a romániai lakosság jövedelme, az egyenlőtlenségek azonban nem tűntek el – húzza alá a Romanian Economic Monitor kutatócsoport friss elemzése.
Csalásnak bizonyulhatnak az ellenállhatatlannak tűnő nyaralási ajánlatok, és résen kell lenniük a vakációzásra vágyóknak, hiszen számos „digitális” csapda leselkedhet rájuk – hívta fel a figyelmet az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
Az ING Bank Románia makrogazdasági szakértőinek várakozásai szerint az ország nominális GDP-je 2034-ben meghaladhatja a 700 milliárd eurót, 2035-ben pedig megközelítheti a 800 milliárd eurót.
Románia gazdasága erős és ellenálló – szögezte le Tánczos Barna pénzügyminiszter szerdán a Facebook-oldalán közzétett posztban.
Márciusban 16 százalékkal, közel 10,5 milliárd euróra nőttek a költségvetés bevételei – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök a szerdai kormányülés elején.
Az idei első negyedévben 21.006 vállalkozást töröltek a romániai cégjegyzékből, 16,95 százalékkal kevesebbet, mint 2024 első három hónapjában – derül ki az országos cégbíróság (ONRC) szerdán közölt adataiból.
Az Alstomnak 50 millió eurós kötbért kell fizetnie a Vasúti Reformhatóságnak (ARF), mert nem tartotta be 37 új vasúti szerelvény szállítási ütemtervét – közölte az ARF.