Továbbállnak. A schengeni csatlakozással Románia elveszítheti a vendégmunkások 30-50 százalékát
Fotó: Pixabay.com
A Romániában dolgozó EU-n kívüli vendégmunkások jelentős hányada alig várja, hogy az ország schengeni csatlakozásával jobban fizető nyugati állások után nézzen. Szakértők szerint a hazai hatóságoknak át kell gondolniuk a jogszabályi hátteret és az ideiglenes tartózkodási és munkavállalási engedélyt kibocsátó intézmények működését.
2024. május 17., 10:022024. május 17., 10:02
A külföldi munkaerőt toborzó cégek képviselőinek becslése szerint az Európai Unió határain túlról Romániába érkezett dolgozók mintegy 30-50 százaléka dönt majd úgy, hogy a határok „megszűntével” Nyugat felé indul. A Ziarul Financiar beszámolója szerint 2023 nyarán több mint 127 ezer távolról érkezett vendégmunkást tartottak nyilván a román hatóságok. A gazdasági lap egyik online műsorában megszólaltatott szakemberek úgy vélik,
Mint ismeretes, egyre több romániai cég kénytelen külföldről munkaerőt importálni, mivel itthon nem talál elegendő dolgozót. A munkaadóknak eddig is problémát jelentett, hogy az Ázsiából, Afrikából toborzott alkalmazottak néhány hónap után leléptek, és megpróbáltak Nyugatra jutni, ám a jelenséget mégiscsak kordában tartotta a határőrizet, az illegális határátlépéssel járó kockázat.
„A schengeni csatlakozással az EU kapujává válunk, ezért Romániának át kell gondolnia a jogszabályi hátteret és az ideiglenes tartózkodási és munkavállalási engedélyt kibocsátó hatóságok működését.
Középtávon pedig a helyi hatóságoknak is meg kell találniuk a megfelelő struktúrát és eszközöket a dolgozók kulturális integrálása érdekében” – jelentette ki Raluca Pârvu, az egyik humánerőforrás-menedzsmenttel foglalkozó cég képviselője.
Aki emlékeztetett, hogy közben Románia nagy demográfiai válsággal küzd, nem tudja itthon tartani a fiatalokat, hazacsalogatni az emigráltakat és visszaállítani a munka mezejére az inaktív lakosokat. Így szegényebb országokból kénytelen munkaerőt importálni. Amelyre nagy szüksége van, ugyanakkor a kvóták most sincsenek maximálisan kihasználva a nehézkesen működő rendszer miatt.
Egyébként a Zf.ro-n bemutatott adatok szerint miközben 2014-ben még csupán 10 619 EU-n kívüli vendégmunkás dolgozott Romániában, azóta számuk bőven megtízszereződött: tavaly júliusban 127 037 ilyen dolgozó volt bejelentve. Ugyanakkor sok cég arra panaszkodik, hogy az ázsiai-afrikai jelentkezők jelentős hányada csupán néhány hónap elteltével meglép munkahelyéről, hogy Nyugatra szökjön nagyobb fizetés reményében.
Miközben 1,5 millió romániai munkavállaló minimálbérért dolgozik, a munkaerőhiánnyal küszködő munkáltatók egész szépen megfizetik a külföldről „importált” munkaerőt.
A romániai cégvezetők egyelőre megkísérlik felmérni, milyen hatással lesznek majd az ország gazdaságára az amerikai elnök által szerdán bejelentett új vámok.
A kormány elfogadta a különleges ipari létesítményekre kivetett úgynevezett oszlopadó szabályozását módosító sürgősségi rendeletet – jelentette be a Ciolacu-kabinet csütörtöki ülése után a pénzügyminiszter.
Románia schengeni övezeti csatlakozásával 2025-ben 25 százalékkal bővül a nemzetközi szállítási volumen, amit a romániai fogyasztók növekvő külföldi vásárlási kedve és az eladók külföldi piacokon való terjeszkedése táplál – vetíti előre egy elemzés.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
szóljon hozzá!