Fotó: Borbély Fanni
A CFA Románia szerint júliusban az előző hónaphoz képest 0,2 ponttal csökkent és jelenleg 52 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
2024. augusztus 19., 12:262024. augusztus 19., 12:26
A befektetési szakértőket tömörítő szervezet havonta felmérést készít a pénzügyi elemzők körében Románia gazdaságának egyéves távlatairól.
Legfrissebb felmérésük szerint a válaszadóik átlagban 4,43 százalékos inflációt jósolnak a következő 12 hónapra. Mintegy 47 százalékuk az infláció mérséklődésére, 41 százalék a mutató stagnálására számít a következő egy évben.
Az Agerpres hírügynökség által idézett elemzők
A CFA Románia legfrissebb jelentésében 7,1 százalékos GDP-arányos költségvetési hiánnyal és 2,5 százalékos gazdasági növekedéssel számol. A felmérésben részt vevők ugyanakkor úgy becsülik, hogy a GDP 54 százalékára nő az államadósság a következő 12 hónapban.
A megkérdezett pénzügyi elemzők több mint fele (59 százaléka) a városi lakóingatlanok árának stagnálására, 29 százalékuk az árak csökkenésére számít a következő egy évben. A felmérésben részt vevők 59 százaléka szerint jelenleg túlértékeltek az ingatlanok, 41 százalék szerint reális szinten vannak az árak.
A CFA Románia szerint márciusban az előző hónaphoz képest 1,4 ponttal csökkent, jelenleg 51,6 ponton áll a 0-tól 100-ig terjedő skálán a román gazdasággal szembeni bizalom indexe.
A korábbi 2,5 százalékról 1,4 százalékra csökkentette a román bruttó hazai termék (GDP) növekedésére vonatkozó prognózisát a hétfőn közzétett tavaszi gazdasági előrejelzésében az Európai Bizottság.
A befektetők kedvezően fogadták Nicuşor Dan független jelölt választási győzelmét.
Az idei év első négy hónapjában 2214 cég jelentett fizetésképtelenséget, 12,35 százalékkal kevesebb, mint 2024 azonos időszakában, amikor 2526 esetet regisztráltak – közölte hétfőn a cégbíróság (ONRC).
Románia nem csak hazai használatra, hanem exportra is gyárthat katonai drónokat a termelés felfutása után – jelentette ki Bogdan Ivan gazdasági miniszter Brassóban.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett adatai szerint az előző negyedévhez képest stagnált, a múlt év azonos időszakához viszonyítva pedig 0,2 százalékkal nőtt a román bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévében.
Februárhoz képest márciusban 340 lejjel, azaz 6,4 százalékkal 5691 lejre nőtt a nettó átlagbér Romániában – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Romániában 33 százalékkal csökkentek a közvetlen külföldi tőkebefektetések az első negyedévben – közölte szerdán a Román Nemzeti Bank (BNR).
Több olcsó gyógyszert kivonhatnak a piacról amiatt, hogy a lej gyengült az euróhoz képest.
Az idei év első négy hónapjában a román költségvetés hiánya a bruttó hazai termék (GDP) 2,94 százalékát (56,2 milliárd lej) tette ki, ami romlást mutat az idén március vége óta, amikor a deficit a GDP 2,3 százalékára rúgott.
Európa élvonalában látja a magyar élelmiszeripart és az élelmiszeripari mérnökképzést Németh Csaba, a Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem (MATE) oktatója. A magyarországi szakember fő kutatási területéről, a tojásfeldolgozásról is beszélt portálunknak.
szóljon hozzá!