Fotó: Erdély Bálint Előd
Mind Romániában, mind Magyarországon nagyobb volt a 2023-as „pizzainfláció”, mint az EU-átlag – derül ki az Eurostat által a pizza világnapja alkalmából közzétett adatokból.
2024. február 09., 14:402024. február 09., 14:40
Az adatok szerint az Európai Unió tagállamaiban 2023 decemberében átlagosan 5,9 százalékkal került többe a pizza, mint 2022 decemberében.
Ugyanakkor ez az adat az áremelkedés ellenére is kedvező, hiszen a 2021 decembere és 2022 decembere közötti 15,9 százalékos emelkedés után a pizzaárak jelentős lassulását mutatja az EU-ban.
A skála másik végén Hollandia áll, ahol 0,9 százalék kal csökkentek a pizzaárak, míg Dániában (0,6 százalék) és Belgiumban (1 százalék) szerény áremelkedést regisztráltak.
miután 2021 decembere és 2022 decembere között 15,9 százalékkal emelkedtek.
A pizza világnapját minden évben február 9-én „ünneplik”.
Nagyon rákattantak a pizzára Romániában
Románia délkelet-európai viszonylatban az első, világviszonylatban pedig a második az egy főre eső pizzafogyasztás tekintetében – közölte a Glovo futárszolgálat.
A Glovo a pizza nemzetközi napja alkalmából tette közzé elemzését, amelyből az derül ki, hogy tavaly több mint ötmillió pizzát rendeltek Romániában.
Az olasz recept szerint készülő finomságból Bukarestben, Kolozsváron, Iaşi-ban, Konstancán, Nagyváradon és Brassóban fogyasztották a legtöbbet. A rekord a Glovo egyik iaşi-i ügyfeléé, aki 2023-ban 569 pizzát rendelt. A legnagyobb összegű rendelést Konstancán adták le tavaly, ennek értéke 3958 lej volt.
A romániai emberek a hagyományos pizzafajtákat kedvelik a leginkább: Diavolából, Quattro Stagioniból, Quatro Formaggiból, Margheritából és Capriciosából fogy a legtöbb.
A pizzarendelések 32 százaléka pénteken és szombaton történik, 19 és 21 óra között a legnagyobb a fogyasztás. A pizzafutárok szolgáltatásaira 2023-ban december 20-án 11:57-kor volt a legnagyobb igény, ekkor 3 és fél másodpercenként rendeltek egy pizzát. Legforgalmasabb napjuk azonban március 8-a volt, ekkor 24 óra leforgása alatt több mint 24 ezer darabot szállítottak ki.
A Moody's hitelminősítő ügynökség pénteken stabilról negatívra módosította Románia államadós-osztályzatának kilátását.
Úgy tűnik, komolyan fontolgatja a román állami tulajdonban levő Romgaz a marosvásárhelyi Azomureș vegyipari kombinát megvásárlását: szakértők bevonásával kívánják felmérni a kiszemelt célpont helyzetét.
A hónap végétől árat emel a Román Vasúttársaság (CFR): a legtöbb esetben néhány lejjel drágulnak a különböző díjszabások, de a rövidebb utak esetében jelentős drágítás jöhet.
Ilie Bolojan szerint Romániának nagyon magas a költségvetési deficitje, emiatt az államapparátus reformja, a költségek csökkentése és a bevételek növelése elkerülhetetlen.
Januárban tavaly decemberhez képest 5,6 százalékkal 5328 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS). A bruttó átlagbér 8910 lej volt januárban, 341 lejjel kevesebb, mint az előző hónapban.
A minimálbérnél magasabb, tisztességes megélhetést biztosító új bérfogalom, egyfajta új létminimum hivatalos bevezetését kéri az Országos Szakszervezeti Tömb.
A tavalyi negyedik negyedévben az előzőhöz viszonyítva 12,2 százalékkal 2898 lejre emelkedett az átlagnyugdíj Romániában – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) pénteken közzétett adataiból.
A margarin, a higiéniai és kozmetikai szolgáltatások, valamint a postai szolgáltatások drágultak a legnagyobb mértékben februárban a múlt év első második hónapjához képest.
A Donald Trump amerikai elnök által szerdán az amerikai acél- és alumíniumimportra kivetett vámok nem kis mértékben érintik Romániát is.
A kormány elfogad egy jogszabályt, amelyik megakadályozza, hogy a jövőben 100 000 eurós nagyságrendű prémiumokat kapjanak nyugdíjazásukkor a Romsilva vezető beosztású alkalmazottai – jelentette be Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!