Fotó: Erdély Bálint Előd
Mind Romániában, mind Magyarországon nagyobb volt a 2023-as „pizzainfláció”, mint az EU-átlag – derül ki az Eurostat által a pizza világnapja alkalmából közzétett adatokból.
2024. február 09., 14:402024. február 09., 14:40
Az adatok szerint az Európai Unió tagállamaiban 2023 decemberében átlagosan 5,9 százalékkal került többe a pizza, mint 2022 decemberében.
Ugyanakkor ez az adat az áremelkedés ellenére is kedvező, hiszen a 2021 decembere és 2022 decembere közötti 15,9 százalékos emelkedés után a pizzaárak jelentős lassulását mutatja az EU-ban.
A skála másik végén Hollandia áll, ahol 0,9 százalék kal csökkentek a pizzaárak, míg Dániában (0,6 százalék) és Belgiumban (1 százalék) szerény áremelkedést regisztráltak.
miután 2021 decembere és 2022 decembere között 15,9 százalékkal emelkedtek.
A pizza világnapját minden évben február 9-én „ünneplik”.
Nagyon rákattantak a pizzára Romániában
Románia délkelet-európai viszonylatban az első, világviszonylatban pedig a második az egy főre eső pizzafogyasztás tekintetében – közölte a Glovo futárszolgálat.
A Glovo a pizza nemzetközi napja alkalmából tette közzé elemzését, amelyből az derül ki, hogy tavaly több mint ötmillió pizzát rendeltek Romániában.
Az olasz recept szerint készülő finomságból Bukarestben, Kolozsváron, Iaşi-ban, Konstancán, Nagyváradon és Brassóban fogyasztották a legtöbbet. A rekord a Glovo egyik iaşi-i ügyfeléé, aki 2023-ban 569 pizzát rendelt. A legnagyobb összegű rendelést Konstancán adták le tavaly, ennek értéke 3958 lej volt.
A romániai emberek a hagyományos pizzafajtákat kedvelik a leginkább: Diavolából, Quattro Stagioniból, Quatro Formaggiból, Margheritából és Capriciosából fogy a legtöbb.
A pizzarendelések 32 százaléka pénteken és szombaton történik, 19 és 21 óra között a legnagyobb a fogyasztás. A pizzafutárok szolgáltatásaira 2023-ban december 20-án 11:57-kor volt a legnagyobb igény, ekkor 3 és fél másodpercenként rendeltek egy pizzát. Legforgalmasabb napjuk azonban március 8-a volt, ekkor 24 óra leforgása alatt több mint 24 ezer darabot szállítottak ki.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!