2008. július 31., 00:002008. július 31., 00:00
A lap a 2007-es GDP-ről készített egyik brüsszeli dokumentumot idézi, amelyből kiderül, hogy 116,9 milliárd eurós hazai össztermékével Románia megelőzte Magyarországot, amelynek a GDP-je 93,3 milliárd euró volt a tavaly. Orban szerint ha a román gazdaság megőrzi jelenlegi növekedési ütemét, akkor néhány év múlva a 22 millió lakosú Románia megelőzheti a 10 milliós Magyarországot az egy főre jutó GDP-ben is. A biztos rámutatott: Románia fejlődését felgyorsítja az EU-s pénzalapok felhasználása, aminek mértéke várhatóan évről évre nőni fog. Orban becslése szerint Románia eljuthat oda, hogy évente 3-4 milliárd eurót használjon fel a brüsszeli költségvetésből. Ehhez viszont erősíteni kell az uniós pénzek felhasználásának kapacitását.
A lap által idézett dokumentum szerint 2007-ben az újonnan csatlakozott országok közül Lengyelország kapta a legtöbb uniós támogatást, Varsónak 5,1 milliárd euró nyeresége származott az EU-tagságból.
Hírösszefoglaló
Az új adótörvénykönyv a magánnyugdíjakra is kiveti az egészségügyi szolgáltatási járulék kifizetésének kötelezettségét, ami a haszonélvezők adóterhének megduplázódásához vezethet.
Az Alfa Kartell Szakszervezeti Szövetség hétfőn felkérte a többi szakszervezetet, hogy csatlakozzanak a parlamentnél délutánra meghirdetett felvonulásukhoz.
Az előrejelzések szerint Románia államadóssága az idei év végére eléri a GDP 60 százalékát – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter, hozzátéve, hogy az adósság elmúlt öt évben 20 százalékkal, 570 milliárdról több mint 1,1 milliárd lejre nőtt.
A nyaralások a hackerek kedvenc célpontjává váltak: rengeteg online csalás tapasztalható a foglalások terén.
Jelentős, akár 20–30 százalékos visszaesés lehet idén a romániai idegenforgalomban a közalkalmazottaknak nyújtott üdülési csekkek körüli módosulások, illetve az áfa megemelése miatt – kongatták meg a vészharangot a turizmusban érdekelt vállalkozók.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).