Gazdasági szakemberek szerint az online pénztárgépek kötelezővé tétele növelheti az áfafizetési „kedvet” Romániában
Fotó: Haáz Vince
Újabb feketelistán sikerült vezető szerepet szereznie Romániának: itt a legmagasabb a be nem gyűjtött általános forgalmi adó (áfa/TVA) aránya az Európai Bizottság tanulmánya szerint.
2021. december 03., 12:312021. december 03., 12:31
2021. december 03., 12:352021. december 03., 12:35
A második helyen Görögországot találjuk 25,8 százalékkal, a szégyenlista bronzérmese pedig Málta 23,5 százalékkal.
Eközben Horvátország teljesít a legjobban, ahol az áfának mindössze az 1 százaléka nem gazdagítja az állami költségvetést, majd Svédország és Ciprus következik 1,4, illetve 2,7 százalékkal.
Abszolút értékben a legnagyobb áfaelkerülést Olaszországban (30,1 milliárd euró) és Németországban (23,4 milliárd euró) regisztrálták. Az akkor még 28 tagú Európai Unió országai összességében 134 milliárd eurót veszítettek, ami Paolo Gentiloni gazdasági ügyekért felelős biztos számításai szerint azt jelenti, hogy
ami véleménye szerint elfogadhatatlan. „Közös erőfeszítést kell hoznunk az áfacsalás felszámolása érdekében.
– húzta alá az uniós biztos.
A hegy alatt abrakol a romániai cégek mintegy 40 százaléka, miután az adóhatóság nem hosszabbította meg újfent azt a határidőt, ameddig az online pénztárgépeket rá kell csatlakoztatni az ANAF rendszerére.
2018-hoz viszonyítva 18 országnak sikerült javítania az áfabegyűjtés hatékonyságát, de Romániát nem találjuk azoknak az államoknak a listáján, ahol javult az adómorál.
Magyarországnak eközben tíz év alatt negyedére sikerült csökkenteni az adóelkerülést, míg 2010-ben 22,3 százalék volt az áfaelkerülés mértéke, addig tavaly 6,1 százalék, ami kétszer kedvezőbb a régiós átlagnál – irányította rá a figyelmet pénteki Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
A jelzáloghitelt igénylők vagy felvevők mintegy 63 százaléka 2010 után elkészült vagy még épülő lakásokat választ, 40 százalékuk multinacionális vállalatnál dolgozik – derül ki egy friss elemzésből.
A kormány szerdai ülésén kiegészíti 100 millió lejjel a gazdasági minisztérium költségvetését; az összeget a Start-up Nation programra fordítják.
A Mezőgazdasági Kifizetési és Intervenciós Ügynökség (APIA) október 16–29. között 546 172 gazdának utalta át a mezőgazdasági támogatások előlegét.
A Dante International céget az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) összesen 439 500 lejes bírsággal sújtotta 2024. január 1. és szeptember 1. között, a fogyasztók által benyújtott panaszok, illetve az intézmény ellenőrzései nyomán.
Bár előre sejteni lehetett, hogy az idei választási szuperévben minden eddiginél nagyobb összegeket emészt fel a folyamatos kampányadakozás, a becsültnél is több pénzt költött el a kormány – vallja Bálint Csaba, a BNR igazgatótanácsának régi-új tagja.
Bár az utóbbi hónapokban nőtt a betétdíjas csomagolások visszaváltási aránya, az éves átlag azt mutatja, hogy az összes csomagolás több mint fele a hulladéklerakóban vagy a természetben végzi.
Az első munkagépek már elkezdték a munkát a Nagyszeben és Fogaras között épülő, A13-as jelzésű leendő autópálya nyomvonalán – jelentette be az országos közútkezelő vállalat (CNAIR) közút- és hídkarbantartó főosztályának (DRDP) Brassó megyei kirendeltsége.
Marcel Ciolacu kormányfő hétfőn ismételten leszögezte, hogy nem emelik jövőre az általános forgalmi adó (áfa/TVA) szintjét.
A gáz- és villamosenergia-árak idén télen nem lesznek magasabbak a tavalyi év azonos időszakához képest, mivel az energiaár-sapka 2025. április elsejéig érvényes – jelentette ki hétfőn egy konferencián Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
A kormány ezen a héten elfogadja a bruttó minimálbért 4050 lejre emelő jogszabályt – jelentette be hétfőn Marcel Ciolacu miniszterelnök.
szóljon hozzá!