Gazdasági szakemberek szerint az online pénztárgépek kötelezővé tétele növelheti az áfafizetési „kedvet” Romániában
Fotó: Haáz Vince
Újabb feketelistán sikerült vezető szerepet szereznie Romániának: itt a legmagasabb a be nem gyűjtött általános forgalmi adó (áfa/TVA) aránya az Európai Bizottság tanulmánya szerint.
2021. december 03., 12:312021. december 03., 12:31
2021. december 03., 12:352021. december 03., 12:35
A második helyen Görögországot találjuk 25,8 százalékkal, a szégyenlista bronzérmese pedig Málta 23,5 százalékkal.
Eközben Horvátország teljesít a legjobban, ahol az áfának mindössze az 1 százaléka nem gazdagítja az állami költségvetést, majd Svédország és Ciprus következik 1,4, illetve 2,7 százalékkal.
Abszolút értékben a legnagyobb áfaelkerülést Olaszországban (30,1 milliárd euró) és Németországban (23,4 milliárd euró) regisztrálták. Az akkor még 28 tagú Európai Unió országai összességében 134 milliárd eurót veszítettek, ami Paolo Gentiloni gazdasági ügyekért felelős biztos számításai szerint azt jelenti, hogy
ami véleménye szerint elfogadhatatlan. „Közös erőfeszítést kell hoznunk az áfacsalás felszámolása érdekében.
– húzta alá az uniós biztos.
A hegy alatt abrakol a romániai cégek mintegy 40 százaléka, miután az adóhatóság nem hosszabbította meg újfent azt a határidőt, ameddig az online pénztárgépeket rá kell csatlakoztatni az ANAF rendszerére.
2018-hoz viszonyítva 18 országnak sikerült javítania az áfabegyűjtés hatékonyságát, de Romániát nem találjuk azoknak az államoknak a listáján, ahol javult az adómorál.
Magyarországnak eközben tíz év alatt negyedére sikerült csökkenteni az adóelkerülést, míg 2010-ben 22,3 százalék volt az áfaelkerülés mértéke, addig tavaly 6,1 százalék, ami kétszer kedvezőbb a régiós átlagnál – irányította rá a figyelmet pénteki Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
A világ eddig kitermelt aranykészlete több ezer tonna, de elosztva csupán néhány gramm fejenként.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
Az Európai Parlament csütörtökön elfogadta az új autók és kishaszongépjárművek szén-dioxid-kibocsátási teljesítményszabványaira vonatkozó célzott módosítást.
Marcel Boloș európai beruházásokért és projektekért felelős miniszter úgy véli, szóba se jöhet egy hitelmegállapodás a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), ami szerinte az országos helyreállítási tervben foglaltaknál „fájdalmasabb” reformokat vonna maga után.
Az év első három hónapjában 2,496 millió vendéget fogadtak a romániai kereskedelmi szálláshelyeken (beleértve a kiadó apartmanokat és szobákat is), alig 1 százalékkal többet a 2024 januárja és márciusa között jegyzettnél.
Csütörtökön is folytatta lejtmenetét a román fizetőeszköz: a Román Nemzeti Bank (BNR) által 13 órakor kiközölt referencia-árfolyam 5,12 lej/euró volt a szerdai 5,0991 után, ami 0,0231 százalékos növekedést jelent.
szóljon hozzá!