Gazdasági szakemberek szerint az online pénztárgépek kötelezővé tétele növelheti az áfafizetési „kedvet” Romániában
Fotó: Haáz Vince
Újabb feketelistán sikerült vezető szerepet szereznie Romániának: itt a legmagasabb a be nem gyűjtött általános forgalmi adó (áfa/TVA) aránya az Európai Bizottság tanulmánya szerint.
2021. december 03., 12:312021. december 03., 12:31
2021. december 03., 12:352021. december 03., 12:35
A második helyen Görögországot találjuk 25,8 százalékkal, a szégyenlista bronzérmese pedig Málta 23,5 százalékkal.
Eközben Horvátország teljesít a legjobban, ahol az áfának mindössze az 1 százaléka nem gazdagítja az állami költségvetést, majd Svédország és Ciprus következik 1,4, illetve 2,7 százalékkal.
Abszolút értékben a legnagyobb áfaelkerülést Olaszországban (30,1 milliárd euró) és Németországban (23,4 milliárd euró) regisztrálták. Az akkor még 28 tagú Európai Unió országai összességében 134 milliárd eurót veszítettek, ami Paolo Gentiloni gazdasági ügyekért felelős biztos számításai szerint azt jelenti, hogy
ami véleménye szerint elfogadhatatlan. „Közös erőfeszítést kell hoznunk az áfacsalás felszámolása érdekében.
– húzta alá az uniós biztos.
A hegy alatt abrakol a romániai cégek mintegy 40 százaléka, miután az adóhatóság nem hosszabbította meg újfent azt a határidőt, ameddig az online pénztárgépeket rá kell csatlakoztatni az ANAF rendszerére.
2018-hoz viszonyítva 18 országnak sikerült javítania az áfabegyűjtés hatékonyságát, de Romániát nem találjuk azoknak az államoknak a listáján, ahol javult az adómorál.
Magyarországnak eközben tíz év alatt negyedére sikerült csökkenteni az adóelkerülést, míg 2010-ben 22,3 százalék volt az áfaelkerülés mértéke, addig tavaly 6,1 százalék, ami kétszer kedvezőbb a régiós átlagnál – irányította rá a figyelmet pénteki Facebook-bejegyzésében Varga Mihály pénzügyminiszter.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
A kormány deficitcsökkentő csomagjába foglalt intézkedések ellen tiltakoznak hétfőn a nyugdíjpénztárak, a román vízügyi igazgatóság (ANAR) és a mezőgazdasági minisztérium alkalmazottai.
szóljon hozzá!