Étvágy. Petre Daea (balra) a rovarliszt helyett a hagyományos alapanyagokból készült termékeket támogatja
Fotó: Facebook/Petre Daea
Továbbra sem barátkozott meg Petre Daea román mezőgazdasági miniszter azzal a gondolattal, hogy rovarlisztből vagy egyéb, rovaroktól származó alapanyagból készült ételeket fogyasszanak az ország polgárai.
2023. február 17., 14:302023. február 17., 14:30
Mint ismeretes, a tárcavezető már többször is kifakadt a rovarból készült élelmiszerek ellen, amióta az Európai Bizottság engedélyezte a rovarlisztből készült élelmiszerek forgalmazását.
Daea pénteken a Prima TV-nek nyilatkozva leszögezte: következetesen ragaszkodik ahhoz, hogy meg kell őrizni, meg kell mutatni, egyúttal fejleszteni kell a romániai gasztronómiai örökséget.
A tárcavezető szerint „nem kell elindulnia a nyálkiválasztásnak minden javaslatra, amit egyesek vagy mások tesznek, csakis akkor indulhat el a nyálkiválasztás, ha nekünk is ízlik a termék”.
Arra a felvetésre, hogy annak fényében, hogy a bolygó népessége növekszik, az erőforrások pedig végesek, nem lehetne-e mégis megoldás a rovar alapú táplálék, Daea határozott nemet mondott.
„Egy teherautónyi sáskából még egy kanálnyi lisztet sem lehet készíteni, miért keringünk állandóan ekörül? Gondoljon bele: ahhoz, hogy sáskalisztből süssön kenyeret, egy vagonnyi sáska kell, amit le kell darálni, és el kell készíteni. Legyünk komolyak” – csattant fel Daea, hozzátéve: ha beruházók azzal keresnék meg, hogy sáska- vagy tücsökfarmot szeretnének létre hozni Romániában, akkor nem állna szóba velük.
Nem csupán Daea nem kedveli a műfajt: mint a hét elején megírtuk, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) szigorú szabályokat dolgozott ki arra vonatkozóan, hogyan hozhatók forgalomba azok az élelmiszerek, amelyek rovarból készültek, vagy rovarból származó összetevőt is tartalmaznak.
Eszerint az üzletekben tilos lesz az újfajta élelmiszernek minősülő rovarkészjtményeket a hagyományos összetevékből készült termékekkel azonos polcra helyezni.
Az ilyen élelmiszereket kötelező külön polcon kínálni, és jól látható, 20-as méretű Times New Roman betűtípussal írt tájékoztató felirattal ellátni, amelyen jelezni kell, hogy rovarból készült termékről van szó.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság az elmúlt évben több rovar élelmiszerként történő forgalmazását engedélyezte.
Legutóbb alombogár (Alphitobius diaperinus) lárvájának új élelmiszerként vagy élelmiszer-összetevőként való forgalmazását hagyták jóvá, miután az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánította azt.
Az alombogár a negyedik rovar, amelyet emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánítanak, a házi tücsök (Acheta domesticus), a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) és az európai vándorsáska (Locusta migratoria) után.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
szóljon hozzá!