Étvágy. Petre Daea (balra) a rovarliszt helyett a hagyományos alapanyagokból készült termékeket támogatja
Fotó: Facebook/Petre Daea
Továbbra sem barátkozott meg Petre Daea román mezőgazdasági miniszter azzal a gondolattal, hogy rovarlisztből vagy egyéb, rovaroktól származó alapanyagból készült ételeket fogyasszanak az ország polgárai.
2023. február 17., 14:302023. február 17., 14:30
Mint ismeretes, a tárcavezető már többször is kifakadt a rovarból készült élelmiszerek ellen, amióta az Európai Bizottság engedélyezte a rovarlisztből készült élelmiszerek forgalmazását.
Daea pénteken a Prima TV-nek nyilatkozva leszögezte: következetesen ragaszkodik ahhoz, hogy meg kell őrizni, meg kell mutatni, egyúttal fejleszteni kell a romániai gasztronómiai örökséget.
A tárcavezető szerint „nem kell elindulnia a nyálkiválasztásnak minden javaslatra, amit egyesek vagy mások tesznek, csakis akkor indulhat el a nyálkiválasztás, ha nekünk is ízlik a termék”.
Arra a felvetésre, hogy annak fényében, hogy a bolygó népessége növekszik, az erőforrások pedig végesek, nem lehetne-e mégis megoldás a rovar alapú táplálék, Daea határozott nemet mondott.
„Egy teherautónyi sáskából még egy kanálnyi lisztet sem lehet készíteni, miért keringünk állandóan ekörül? Gondoljon bele: ahhoz, hogy sáskalisztből süssön kenyeret, egy vagonnyi sáska kell, amit le kell darálni, és el kell készíteni. Legyünk komolyak” – csattant fel Daea, hozzátéve: ha beruházók azzal keresnék meg, hogy sáska- vagy tücsökfarmot szeretnének létre hozni Romániában, akkor nem állna szóba velük.
Nem csupán Daea nem kedveli a műfajt: mint a hét elején megírtuk, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) szigorú szabályokat dolgozott ki arra vonatkozóan, hogyan hozhatók forgalomba azok az élelmiszerek, amelyek rovarból készültek, vagy rovarból származó összetevőt is tartalmaznak.
Eszerint az üzletekben tilos lesz az újfajta élelmiszernek minősülő rovarkészjtményeket a hagyományos összetevékből készült termékekkel azonos polcra helyezni.
Az ilyen élelmiszereket kötelező külön polcon kínálni, és jól látható, 20-as méretű Times New Roman betűtípussal írt tájékoztató felirattal ellátni, amelyen jelezni kell, hogy rovarból készült termékről van szó.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság az elmúlt évben több rovar élelmiszerként történő forgalmazását engedélyezte.
Legutóbb alombogár (Alphitobius diaperinus) lárvájának új élelmiszerként vagy élelmiszer-összetevőként való forgalmazását hagyták jóvá, miután az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánította azt.
Az alombogár a negyedik rovar, amelyet emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánítanak, a házi tücsök (Acheta domesticus), a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) és az európai vándorsáska (Locusta migratoria) után.
Jövő héten újabb egyeztetésekre kerül sor a Romániában feldolgozott hazai élelmiszertermékek árrésének korlátozásáról – jelentette be csütörtökön a mezőgazdasági miniszter.
A Kolozs megyeiek veszik fel a legnagyobb törlesztőrészletű és a legmagasabb összegű jelzáloghiteleket, de ők is fizetnek a legtöbbet az országban az ingatlanokért, míg a Konstanca megyeiek igénylik a legkisebb összegű jelzáloghiteleket.
Az Európai Bizottság csütörtökön kétmilliárd lej (400 millió euró) értékű román állami támogatási programot hagyott jóvá a 2023 szeptembere és 2024 augusztusa közötti súlyos aszály által érintett romániai gazdák kártalanítására.
A Romániából induló járatokra a legolcsóbban vasárnap, ezt követően pedig szombaton lehet repülőjegyet foglalni, a legolcsóbb lehetőségek pedig 30, sőt 45 nappal az indulás előtt elérhetőek – erre a következtetésre jutottak a Vola.ro szakemberei.
A kormány jóváhagyja a sör jövedéki adójának fokozatos emelésére vonatkozó ütemtervet – közölte szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Egy két felnőttből és két gyermekből álló család tisztességes megélhetéséhez szükséges minimális fogyasztói kosár havi értéke a 2023. szeptemberi 9978 lejről 4,7 százalékkal 10 450 lejre nőtt idén szeptemberre.
A kormány 2026. január elsejéig elhalasztja az ingatlanadók piackutatásokon alapuló kiszámítási módjának alkalmazását – jelentette be szerdán Marcel Ciolacu miniszterelnök.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) az áprilisi 2,8 százalékról 1,9 százalékra módosította a román gazdaság idei növekedésére vonatkozó előrejelzését a kedden közzétett, Világgazdasági kilátások (World Economic Outlook) elnevezésű jelentésében.
A minimálbér kiszámításának uniós irányelvekhez igazodó új mechanizmusáról fogadott el kedden törvénytervezetet a képviselőház. A jogszabályjavaslat a megfelelő európai uniós minimálbérekről szóló 2022/2041-es irányelvet ülteti át a román jogrendbe.
Az Eurostat kedden közzétett adatai szerint az EU tagállamainak átlagos GDP-arányos költségvetési hiánya a 2022-es 3,2 százalékról 3,5 százalékra nőtt 2023-ban.
szóljon hozzá!