Étvágy. Petre Daea (balra) a rovarliszt helyett a hagyományos alapanyagokból készült termékeket támogatja
Fotó: Facebook/Petre Daea
Továbbra sem barátkozott meg Petre Daea román mezőgazdasági miniszter azzal a gondolattal, hogy rovarlisztből vagy egyéb, rovaroktól származó alapanyagból készült ételeket fogyasszanak az ország polgárai.
2023. február 17., 14:302023. február 17., 14:30
Mint ismeretes, a tárcavezető már többször is kifakadt a rovarból készült élelmiszerek ellen, amióta az Európai Bizottság engedélyezte a rovarlisztből készült élelmiszerek forgalmazását.
Daea pénteken a Prima TV-nek nyilatkozva leszögezte: következetesen ragaszkodik ahhoz, hogy meg kell őrizni, meg kell mutatni, egyúttal fejleszteni kell a romániai gasztronómiai örökséget.
A tárcavezető szerint „nem kell elindulnia a nyálkiválasztásnak minden javaslatra, amit egyesek vagy mások tesznek, csakis akkor indulhat el a nyálkiválasztás, ha nekünk is ízlik a termék”.
Arra a felvetésre, hogy annak fényében, hogy a bolygó népessége növekszik, az erőforrások pedig végesek, nem lehetne-e mégis megoldás a rovar alapú táplálék, Daea határozott nemet mondott.
„Egy teherautónyi sáskából még egy kanálnyi lisztet sem lehet készíteni, miért keringünk állandóan ekörül? Gondoljon bele: ahhoz, hogy sáskalisztből süssön kenyeret, egy vagonnyi sáska kell, amit le kell darálni, és el kell készíteni. Legyünk komolyak” – csattant fel Daea, hozzátéve: ha beruházók azzal keresnék meg, hogy sáska- vagy tücsökfarmot szeretnének létre hozni Romániában, akkor nem állna szóba velük.
Nem csupán Daea nem kedveli a műfajt: mint a hét elején megírtuk, az Országos Fogyasztóvédelmi Hatóság (ANPC) szigorú szabályokat dolgozott ki arra vonatkozóan, hogyan hozhatók forgalomba azok az élelmiszerek, amelyek rovarból készültek, vagy rovarból származó összetevőt is tartalmaznak.
Eszerint az üzletekben tilos lesz az újfajta élelmiszernek minősülő rovarkészjtményeket a hagyományos összetevékből készült termékekkel azonos polcra helyezni.
Az ilyen élelmiszereket kötelező külön polcon kínálni, és jól látható, 20-as méretű Times New Roman betűtípussal írt tájékoztató felirattal ellátni, amelyen jelezni kell, hogy rovarból készült termékről van szó.
Mint arról beszámoltunk, az Európai Bizottság az elmúlt évben több rovar élelmiszerként történő forgalmazását engedélyezte.
Legutóbb alombogár (Alphitobius diaperinus) lárvájának új élelmiszerként vagy élelmiszer-összetevőként való forgalmazását hagyták jóvá, miután az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA) emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánította azt.
Az alombogár a negyedik rovar, amelyet emberi fogyasztásra alkalmasnak nyilvánítanak, a házi tücsök (Acheta domesticus), a közönséges lisztbogár (Tenebrio molitor) és az európai vándorsáska (Locusta migratoria) után.
Nagy nyomás nehezedik az új otthonban gondolkodókra, hiszen a deficitcsökkentés miatt augusztus elsejétől megszűnik a kedvezményes áfakulcs, és 21 százalékosra emelkedik az új építésű lakások értékesítésekor felszámolt általános forgalmi adó.
A román vízügyi igazgatóság (ANAR) átszervezése veszélyezteti a vízgazdálkodási infrastruktúrát és pusztító hatása lesz az alkalmazottakra és családjaikra – közölte egy nyílt levélben az intézmény szakszervezete (SMAR).
A hosszas csődeljárás után a bíróság döntött az első román fapados légitársaság, a Blue Air felszámolásáról – írta a Profit.ro a csődbiztos közleménye alapján.
Az Európai Bizottság a következő pénzügyi ciklusban gyökeresen átalakítaná a területalapú mezőgazdasági támogatások rendszerét, amelynek legnagyobb vesztesei a kelet-európai gazdák lennének. Ez ellen gyűjtenek aláírásokat a romániai gazdaszervezetek is.
Májusban áprilishoz képest 139 lejjel, azaz 2,5 százalékkal 5508 lejre csökkent a nettó átlagbér Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A májusi 5,45 százalékról júniusban 5,7 százalékra nőtt az éves infláció Romániában – közölte pénteken az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A Moody's szerint a kormány első deficitcsökkentő csomagja fontos lépés a költségvetési egyensúly megteremtéshez, ám a felvállalt céloktól való bármilyen eltérés Románia leminősítéséhez vezethet.
Akár ötszörösére is megemelték egyes állami cégek vezetőinek a juttatásait az elmúlt hónapokban, miközben a kormány a takarékossági intézkedéseken dolgozott – közölte Radu Miruță gazdasági miniszter.
A bruttó hazai termék (GDP) az idei első negyedévben az előző negyedévhez képest stagnált, 2024 első negyedévéhez képest pedig 0,3 százalékkal nőtt – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) csütörtökön közzétett előzetes adataiból.
Anyagilag egyre megerőltetőbb lesz gépkocsit fenntartani, vezetni, hiszen akár havi több száz lejes pluszköltséget generálhatnak az autótulajdonosoknak a kormány megszorító intézkedései, melyek egyéb drágulásokkal karöltve érkeznek.
szóljon hozzá!