Trükköztek a bankok? Csaknem megkétszereződtek az év eleje óta azok a havi törlesztőrészletek, amelyeket a ROBOR alapján határoznak meg
Fotó: Jakab Mónika
Lezárult az előzetes bejelentés nélküli ellenőrzés annál a tíz romániai banknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) értékének meghatározásában – jelentette be csütörtökön a Versenytanács. Jelezték egyúttal: szakemberek vizsgálják a begyűjtött anyagokat.
2022. november 03., 12:422022. november 03., 12:42
2022. november 03., 12:472022. november 03., 12:47
A Versenytanács a közleményben emlékeztetett: a vizsgálat célja megállapítani, hogy létezett-e megállapodás a bankok között arról, hogy minél magasabb szinten tartják a 2019. május 2. előtt felvett lejalapú lakossági hitelek, illetve a jogi személyeknek adott kölcsönök havi törlesztőrészletének megállapításakor használt mutatót.
A bejelentés nélküli ellenőrzéseket amúgy a bukaresti táblabíróság engedélyezi, és – mint az illetékesek a napokban több ízben is hangsúlyozták – ezek a vizsgálatok nem jelentik azt, hogy a hatóság szerint a vizsgált vállalatok bűnösek lennének.
Közben reagált a történtekre a Romániai Bankok Egyesülete (ARB) is. Szerdai közleményükben kiemelték,
„A pénzpiac szabadpiac, amelyen az árak – a kamatlábak – a likviditás (a kereslet és a kínálat viszonya) függvényében alakulnak, és egyaránt tükrözik a pillanatnyi piaci viszonyokat és a piac szereplőinek előrejelzéseit, jelenleg pedig a kontextust nagyfokú volatilitás és többszörös bizonytalanság jellemzi” – nyilatkozta Bogdan Neacșu, az állami tulajdonban levő CEC Bank elnök-vezérigazgatója.
Vizsgálódik a fontosabb romániai bankoknál a Versenytanács a bankközi hitelkamatláb (ROBOR) megállapításával kapcsolatban – erősítette meg szerdán Bogdan Chiriţoiu, az intézmény elnöke.
Mint ismeretes, a ROBOR azoknak a kamatoknak az átlagát jelenti, amelyen a bankok egymásnak hitelt nyújtanak, alakulása pedig főként a piacon levő likviditás szintjétől függ.
Az év elején eközben még 3,02 százalékos volt. A jelzáloghitelek esetében alkalmazott hat hónapos bankközi hitelkamatláb az előző napi 8,31 százalékról 8,30 százalékra csökkent, míg a 12 hónapos ROBOR 8,44 százalékon stagnált.
Vizsgálatot indított kedden a Versenytanács azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintekről.
Amint arról beszámoltunk, kedden a Profit.ro gazdasági portál számolt be elsőként arról, hogy vizsgálatot indított aznap a Versenytanács azoknál a romániai bankoknál, amelyek részt vesznek a bankközi kamatlábak (ROBOR) szintjének meghatározásában, miután arra gyanakszanak, hogy megállapodtak a kamatszintekről. Az értesülések szerint a Transilvania Bank, a BCR, a BRD–Societe Generale, az ING Bank, a Raiffeisen Bank, a CEC Bank, az UniCredit Bank, az OTP Bank Románia, az EximBank és az Intesa Sanpaolo Románia érintett.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
A romániai lakosság az elmúlt három évben kezdett ráérezni az aranybefektetések ízére – állapította meg Victor Dima, a nemesfémek és devizák értékesítésével foglalkozó Tavex Románia igazgatója.
A romániai sörértékesítés kilencven százaléka a hipermarketekben, szupermarketekben és kisboltokban zajlik, míg a vendéglátóhelyek – éttermek, bárok és kávézók – csupán tíz százalékos részesedéssel bírnak.
Az Egyesült Államok a jelenleg tervezettnél „jóval nagyobb” mértékű vámokat vethet ki az Európai Unióra és Kanadára, ha közösen próbálnak fellépni az amerikai vámok ellen – közölte Donald Trump amerikai elnök a saját közösségi oldalán csütörtökön.
Beruházási és Fejlesztési Bank (Banca de Investiții si Dezvoltare – BID) néven megkezdte működését az új román állami bank.
Év eleje óta több mint 670 millió italcsomagolást váltottak vissza a fogyasztók Romániában a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül, a rendszert működtető RetuRO vállalat pedig 50 000 tonna csomagolást már átadott az újrahasznosító állomásoknak.
Az elhúzódó választási ciklus valószínűleg legalább 2025 második feléig késleltetni fogja a további költségvetési konszolidációs intézkedéseket, és további intézkedések nélkül a 2025-re a GDP 7,5 százalékára várt hiánycélt kockázatok terhelik.
A nagy adófizetők közül 44-nek volt adóhátraléka 2024 végén, összesen 3,23 milliárd lej értékben – közölte szerdán az Országos Adóhatóság (ANAF).
A közalkalmazottaknak várhatóan idén is kártyára utalják az üdülési támogatást – számolt be Adrian Voican, a Utazási Irodák Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Kivonul Romániából a Karl Mayer, a világ egyik vezető textilipari gépgyártója, emiatt az ország jelentős beruházástól esik el – írta az Economedia.ro a Máramaros megyei munkaerő-elhelyező ügynökség tájékoztatása alapján.
szóljon hozzá!