Fotó: OMV
Igencsak jól jártak tavaly a romániai finomítókkal és benzinkutakkal rendelkező vállalatok, 2022 rekordév volt számukra, mivel az energiaárak robbanásszerű emelkedése és az európai államok gazdaságpolitikájának következményei az ukrajnai háború kitörése után egyaránt az ő malmukra hajtották a vizet.
2023. június 07., 18:442023. június 07., 18:44
2023. június 07., 18:462023. június 07., 18:46
A Profit.ro gazdasági portál összeállítása szerint az OMV Petrom, a Rompetrol Rafinare és a Lukoil értékesítése és nyeresége 2022-ben rekordszintet ért el, ami egyrészt a nemzetközi árszint alakulásának, másrészt a regionális, különösen az ukrán kereslet növekedésének köszönhető. Az egyetlen kivétel a Mol, amely
A piacvezető OMV Petrom 53 százalékkal növelte a finomításból és üzemanyag-forgalmazásból származó nettó nyereségét 2021-hez képest, és elérte a 4 milliárd lejes rekordot. A 2020-as évhez képest az OMV Petrom ezen tevékenységekből származó nyeresége négyszeresére nőtt.
A Petrobrazi finomítót üzemeltető osztrák-román vállalat forgalma is ennek megfelelően alakult, 2022-re 62,3 százalékkal, több mint 31 milliárd lejre nőtt.
Az OMV Petrom fő versenytársa, a Petromidia finomítót üzemeltető Rompetrol Rafinare 2022-ben 666 millió lejes nyereséget ért el, miután az előző három évben több mint 1,4 milliárd lejes halmozott veszteséget termelt. A kazahsztáni KMG csoport által ellenőrzött vállalat forgalma is látványosan nőtt, 2022-ben 2021-hez képest csaknem megduplázódott, és meghaladta a 23 milliárd lejt.
Ami a benzinkutak értékesítéseit illeti, a Rompetrol Downstream, a cég romániai kiskereskedelmi üzletága 2022-re
Az orosz Lukoil csoport csak az egyik, tulajdonában levő romániai cég, a benzinkúthálózatot működtető Lukoil Romania révén 235 millió lejes rekordnyereséget könyvelhetett el, 42 százalékkal többet, mint 2021-ben.
A magyarországi Mol csoport azonban kivételt jelent: a cég 2016 óta a legrosszabb pénzügyi évet zárta Romániában. Így, bár a forgalom 2022-ben rekordszintű, 9,3 milliárd lejes mértéket ért el, a magyar csoport romániai leányvállalatának (Mol Petroleum Products SRL) nettó nyeresége mindössze 161 millió lej volt, ami még a felét sem érte el a 2021-es 349 millió lejes értéknek.
A másik három céggel ellentétben a Mol nem üzemeltet finomítót Romániában.
Az OMV Petrom eközben nem csak pénzügyi szempontból számolt be rekordadatokról. 2022-ben rekordmennyiségű üzemanyagot értékesített, mind összességében (5,5 millió tonna), mind kiskereskedelmi szinten (2,58 millió tonna a romániai töltőállomásokon). Az előző rekord 2019-ből származik, amikor az összértékesítés 5,46 millió tonna, a kiskereskedelmi pedig 2,38 millió tonna volt. Az OMV Petrom az idei első negyedévben 3 százalékkal csökkentette a benzinkutakon értékesített benzin és gázolaj mennyiségét az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor az export, különösen az Ukrajnába irányuló kivitel, és a repülőgép-üzemanyag értékesítési volumene szilárd növekedést mutatott. A Rompetrol Rafinare is megközelítette a tavalyi, 2019-es rekordértékeket, amikor a feldolgozott 4,1 millió tonnából 2,4 millió tonnát értékesített Romániában,
Így a finomító kihasználtsága 2022-ben csak 87 százalékos volt, alacsonyabb, mint a Petrobrazi 95 százalékos kihasználtsága. A Rompetrol Rafinare 2022-ben mintegy 1,7 milliárd dollár értékű exportot ért el. A Petromidia, a Vega és a Rompetrol Rafinare petrolkémiai részlegének finomítói által exportált teljes mennyiség mintegy 1,8 millió tonnát tett ki. A Lukoil nem tesz közzé működési eredményeket romániai bontásban, csak a csoport egészére lebontva.
Az üzemanyag-kiskereskedelmi piac másik nagy szereplője,
leszámítva a világjárványt, amikor a lakosság karanténba zárása és a takarékoskodás miatt a kereslet bezuhant.
Mindez annak ellenére alakult így, hogy a működtetett töltőállomások száma nőtt, és a belföldi kereslet is emelkedett. A magyar cégcsoport gázolajeladásai 2022-ben 30 ezer tonnával, 5 százalékkal 562 ezer tonnára, a benzineladás pedig 11 ezer tonnával, 6,2 százalékkal 166 ezer tonnára csökkent az előző évhez képest. A Mol töltőállomások száma Romániában 4,5 százalékkal nőtt, a 2021. év végi 244 töltőállomásról tavaly év végére 255-re.
A romániai autópályák összhosszának egyötödét az utóbbi két évben adták át a forgalomnak – jelentette ki vasárnap Sorin Grindeanu közlekedésügyi miniszter.
Az államnak az áramszolgáltatókkal szembeni tartozásai az energiaár-szabályozási rendszer alkalmazása után 2024-re mintegy 1 milliárd euróra becsülhetők, de ezt az összeget az Országos Energetikai Szabályozó Hatóság (ANRE) nem ismerte el.
A Versenytanács valószínűleg arra fogja kérni a Mega Image üzletláncot, hogy értékesítse valamivel kevesebb mint száz üzletét a Profi átvétele érdekében azokon a településeken, ahol a két üzletlánc átfedésben van.
A KBK Kraft Kraft Project Kovászna megyében építi fel Románia első fotovoltaikuspanel-gyárát – a vállalat csütörtökön írt alá szerződést az energiaügyi tárcával, hogy 19,3 millió eurós támogatást kapjon a helyreállítási tervből – közölték.
A Román Nemzeti Bank (BNR) árfolyama szerint pénteken a csütörtöki 394,4609 lejről 5,4592 lejjel (1,38 százalékkal) 399,9201 lejre nőtt egy gramm arany ára, ami újabb rekordot jelent.
Sokan érdeklődnek a kormány roncstraktorvásárlási programja iránt. Hírek szerint a novemberre tervezett start helyett december elején indítanák. Hatvanöt százalékos állami támogatás mellett az 500 millió lejes keret 2800 traktor vásárlására elegendő.
Az augusztusi 2,4 százalékról szeptemberben 2,1 százalékra csökkent az éves infláció az Európai Unióban; a tagállamok közül ezúttal is Romániában volt a legmagasabb az inflációs ráta – derül ki az Eurostat csütörtökön közzétett adataiból.
Nagy bajban van az európai autóipar – annak részeként a romániai is –, és ha az Európai Bizottság nem lép közbe, még súlyosabbá válhat a helyzet, akár tömeges elbocsátások is jöhetnek – jelentette ki csütörtökön Marcel Ciolacu miniszterelnök.
Nem kellett volna megemelni az országos bruttó minimálbért, mert ez már a második emelés volt az elmúlt hat hónapban – jelentette ki szerdán Sterică Fudulea, a Kis- és Közepes Vállalkozások Országos Tanácsának (CNIPMMR) főtitkára.
A nagy hiánnyal küzdő román államkassza arra készteti a hatóságokat, hogy több pénzt szedjenek be az adófizetőktől. Országszerte megszaporodtak a céges ellenőrzések, de az engedély nélküli, feketemunkából élő természetes személyekre is lecsap a hatóság.
szóljon hozzá!