Rekordév volt a tavalyi a romániai üzemanyag-forgalmazók számára, az egyetlen kivétel a Mol

•  Fotó: OMV

Fotó: OMV

Igencsak jól jártak tavaly a romániai finomítókkal és benzinkutakkal rendelkező vállalatok, 2022 rekordév volt számukra, mivel az energiaárak robbanásszerű emelkedése és az európai államok gazdaságpolitikájának következményei az ukrajnai háború kitörése után egyaránt az ő malmukra hajtották a vizet.

Balogh Levente

2023. június 07., 18:442023. június 07., 18:44

2023. június 07., 18:462023. június 07., 18:46

A Profit.ro gazdasági portál összeállítása szerint az OMV Petrom, a Rompetrol Rafinare és a Lukoil értékesítése és nyeresége 2022-ben rekordszintet ért el, ami egyrészt a nemzetközi árszint alakulásának, másrészt a regionális, különösen az ukrán kereslet növekedésének köszönhető. Az egyetlen kivétel a Mol, amely

a magyarországi keresletet felpörgető árszabályozási politika következtében 6 éve a legalacsonyabb nettó nyereséget érte el Romániában.

A piacvezető OMV Petrom 53 százalékkal növelte a finomításból és üzemanyag-forgalmazásból származó nettó nyereségét 2021-hez képest, és elérte a 4 milliárd lejes rekordot. A 2020-as évhez képest az OMV Petrom ezen tevékenységekből származó nyeresége négyszeresére nőtt.

A Petrobrazi finomítót üzemeltető osztrák-román vállalat forgalma is ennek megfelelően alakult, 2022-re 62,3 százalékkal, több mint 31 milliárd lejre nőtt.

Ez több mint kétszerese a 2020-as 13,6 milliárd lejes értéknek.

Az OMV Petrom fő versenytársa, a Petromidia finomítót üzemeltető Rompetrol Rafinare 2022-ben 666 millió lejes nyereséget ért el, miután az előző három évben több mint 1,4 milliárd lejes halmozott veszteséget termelt. A kazahsztáni KMG csoport által ellenőrzött vállalat forgalma is látványosan nőtt, 2022-ben 2021-hez képest csaknem megduplázódott, és meghaladta a 23 milliárd lejt.

Ami a benzinkutak értékesítéseit illeti, a Rompetrol Downstream, a cég romániai kiskereskedelmi üzletága 2022-re

16 milliárd lejes nettó forgalmat jelentett, ami 31 százalékos növekedést jelent, és 190 millió lejes nyereséget, ami az előző évinek a kétszerese.

Az orosz Lukoil csoport csak az egyik, tulajdonában levő romániai cég, a benzinkúthálózatot működtető Lukoil Romania révén 235 millió lejes rekordnyereséget könyvelhetett el, 42 százalékkal többet, mint 2021-ben.

A magyarországi Mol csoport azonban kivételt jelent: a cég 2016 óta a legrosszabb pénzügyi évet zárta Romániában. Így, bár a forgalom 2022-ben rekordszintű, 9,3 milliárd lejes mértéket ért el, a magyar csoport romániai leányvállalatának (Mol Petroleum Products SRL) nettó nyeresége mindössze 161 millió lej volt, ami még a felét sem érte el a 2021-es 349 millió lejes értéknek.

Ez a legalacsonyabb nettó nyereség 2016 óta, amikor a magyar csoport 153 millió lejes romániai nettó nyereséget jelentett.

A másik három céggel ellentétben a Mol nem üzemeltet finomítót Romániában.

Az OMV Petrom eközben nem csak pénzügyi szempontból számolt be rekordadatokról. 2022-ben rekordmennyiségű üzemanyagot értékesített, mind összességében (5,5 millió tonna), mind kiskereskedelmi szinten (2,58 millió tonna a romániai töltőállomásokon). Az előző rekord 2019-ből származik, amikor az összértékesítés 5,46 millió tonna, a kiskereskedelmi pedig 2,38 millió tonna volt. Az OMV Petrom az idei első negyedévben 3 százalékkal csökkentette a benzinkutakon értékesített benzin és gázolaj mennyiségét az előző év azonos időszakához képest, ugyanakkor az export, különösen az Ukrajnába irányuló kivitel, és a repülőgép-üzemanyag értékesítési volumene szilárd növekedést mutatott. A Rompetrol Rafinare is megközelítette a tavalyi, 2019-es rekordértékeket, amikor a feldolgozott 4,1 millió tonnából 2,4 millió tonnát értékesített Romániában,

annak ellenére, hogy a Petromidia finomítóban két hónapos általános nagyjavítás zajlott.

Így a finomító kihasználtsága 2022-ben csak 87 százalékos volt, alacsonyabb, mint a Petrobrazi 95 százalékos kihasználtsága. A Rompetrol Rafinare 2022-ben mintegy 1,7 milliárd dollár értékű exportot ért el. A Petromidia, a Vega és a Rompetrol Rafinare petrolkémiai részlegének finomítói által exportált teljes mennyiség mintegy 1,8 millió tonnát tett ki. A Lukoil nem tesz közzé működési eredményeket romániai bontásban, csak a csoport egészére lebontva.

Az üzemanyag-kiskereskedelmi piac másik nagy szereplője,

a Mol Románia az elmúlt évek legalacsonyabb üzemanyag-eladásait produkálta Romániában 2022-ben,

leszámítva a világjárványt, amikor a lakosság karanténba zárása és a takarékoskodás miatt a kereslet bezuhant.

Mindez annak ellenére alakult így, hogy a működtetett töltőállomások száma nőtt, és a belföldi kereslet is emelkedett. A magyar cégcsoport gázolajeladásai 2022-ben 30 ezer tonnával, 5 százalékkal 562 ezer tonnára, a benzineladás pedig 11 ezer tonnával, 6,2 százalékkal 166 ezer tonnára csökkent az előző évhez képest. A Mol töltőállomások száma Romániában 4,5 százalékkal nőtt, a 2021. év végi 244 töltőállomásról tavaly év végére 255-re.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Hírlevél

Iratkozzon fel hírlevelünkre, hogy elsőként értesüljön a hírekről!

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei

2025. július 02., szerda

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag

A kormánykoalíció várhatóan szerdán véglegesíti a deficitcsökkentő intézkedéscsomagot, amelyet július 7-ig kell „törvénybe önteni” – jelentette be Dragoș Anastasiu reformokért felelős miniszterelnök-helyettes kedd este.

Újabb rettegett salátarendelet: érkezik a deficitcsökkentő intézkedéscsomag
2025. július 02., szerda

Nazare: szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének blokkolásáról

Szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének elhalasztásáról vagy blokkolásáról, ahogyan az a nyilvánosságban felmerült – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter.

Nazare: szó sincs a nyugdíjak és a bérek kifizetésének blokkolásáról
2025. július 01., kedd

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást

Jelenleg 900 ezer romániai munkavállaló él a nyugdíjrendszer harmadik pillére, a fakultatív magánnyugdíjalap adta megtakarítási lehetőséggel, míg további mintegy 96 ezren már megkapták az itt felgyűlt pénzüket az első 18 év után.

Segíts magadon: tovább ösztönöznék a nyugdíj-megtakarítást
2025. július 01., kedd

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek

Drágul a hitelfelvétel az év második felében – figyelmeztetnek szakemberek.

Megiramodnak a kamatlábak, drágulnak a jelzáloghitelek
2025. július 01., kedd

Drágulásokkal köszöntött be a július

Bár az alapélelmiszerek ára egyelőre nem nő – legalábbis nem az árrés megemelése miatt –, számos területen hozott drágulásokat az év második fele. A legnagyobb áremelkedés a villamosenergia esetében lesz.

Drágulásokkal köszöntött be a július
2025. július 01., kedd

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében

A fejlesztési és közigazgatási minisztérium ma közvitára bocsátott egy jogszabálytervezetet, amely szerint szigorú, teljesítményalapú feltételekhez kötik az európai uniós forrásokból finanszírozott beruházásokon dolgozó közalkalmazottak bérpótlékát.

A teljesítményhez kötnék a bérpótlékokat egyes közalkalmazottak esetében
2025. július 01., kedd

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért

Lesújtó képet vázolt fel Alexandru Nazare pénzügyminiszter a román gazdaság helyzetéről.

Pénzügyminiszter: irreális költségvetéseket dolgoztak ki, tovább nyújtózkodtunk, mint ameddig a takarónk ért
2025. július 01., kedd

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről

Ismét egy aszályos nyárra kell számítani, ami nagyon megnehezíti a gazdák dolgát. Miközben a Kárpátokon túli területeken – ha lassan is, de – bővülnek az öntözhető mezőgazdasági területek, Erdély egyelőre kimaradt a román állami irrigációs beruházásokból.

Lemaradt Erdély az államilag támogatott új öntözőrendszerek kiépítéséről
2025. június 28., szombat

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány

Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.

Kizárólag online igényelhető a kisjövedelmű fogyasztóknak járó energiautalvány
2025. június 27., péntek

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját

Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.

A kormány szeptember 30-ig meghosszabbította az alapélelmiszerek árrésstopját