Régi és új autópálya: fejlődik a romániai hálózat
Fotó: Gazda Árpád
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már az évente átadott kilométerszámok tekintetében rekordot jelentő hosszon száguldozhat, ha sztrádán-gyorsforgalmin érkezne. Csütörtökön ugyanis csaknem 130 kilométeresre nőtt az idén megnyitott új autópálya-autóúthossz, év végéig pedig akár további 80-90 kilométerrel bővülhet az aszfaltháló.
2024. december 07., 09:522024. december 07., 09:52
A legfrissebb megvalósítást az A0-ás új autópálya Bukarest északi körgyűrűjét jelentő részén jegyezték: egy 2,3 kilométeres szakasz megépítésével használhatóvá tettek egy korábban elkészült 9 kilométeres aszfaltcsíkot is, 21 kilométeres összefüggő sztrádát teremtve az A0-s északi vonalán, a DN1, A3 és DN2 jelzésű utak között.
Mint ismeretes, ezt megelőzően idén 38 kilométernyi új aszfaltcsíkot adtak át a Craiova és Pitești között húzódó DEx12-es autóúton, 42 km-et az A7-es sztrádán Buzău–Focșani között, 24,23 km-t az A0-ás déli szakaszán, illetve – egyetlen idei erdélyi-partiumi megvalósításként – 13 kilométernyi gyorsforgalmi utat Nagyvárad és az észak-erdélyi autópálya (A3) között, a DEx16-os autóutat.
Már ez a teljesítmény is „rekordszagú” az egy évben átadott pályakilométereket tekintve (eddig 2012-ben és 2013-ban volt a legtöbb, csaknem 120 km megépített sztráda, ugyanakkor 2012-ben összesen 144-et nyitottak meg), de itt még messze nincs vége:
„A következő 10-15 napban megnyithatunk két szakaszt Ploiești és Buzău között, Dumbravától Pietroaseléig. A Buzău és Focșani közötti 3. szakaszt is át tudjuk adni a forgalomnak. Ugyanakkor Pitești-től Băiculești-ig, Curtea de Argeș közelében 16 kilométeres rész nyílhat meg határidő előtt. Ha ezeket összeadjuk, akkor 80-90 kilométer jön ki, amelyet a következő 15 napban átadnak a forgalomnak” – mondta a közlekedési miniszter.
Sok új autópályaszakasz épül jelenleg Romániában (narancssárgával), csaknem ugyanannyi már csupán kivitelezőre vár (fektével)
Fotó: Facebook/130km.ro
Emlékezetes, hogy Grindeanu 250 kilométernyi autópálya és autóút átadását ígérte két év (2023 és 2024) alatt. Mivel tavaly 81 kilométernyit adtak át, ha év végéig beigazolódnak a számítások, a megvalósítások valóban elérik, sőt meghaladják a célértéket, akár a 300 km-t is megközelíthetik.
Ugyanakkor azt se feledjük, hogy – az elmúlt 15 évben eddig átadott csaknem 900 kilométerhez képest – jelenleg mintegy 700 kilométeren dolgoznak és további 680 kilométerre licit van kiírva, miközben terv szintjén, papíron további aszfaltcsíkok vannak megrajzolva. A jelentős előrelépések javarészt az európai uniós forrásoknak köszönhetők: 2007 és 2027 között mintegy 20 milliárd eurót költhet Románia szállításügyi fejlesztésekre.
Friss fejlemény, hogy az útügyi hatóság (CNAIR) aláírta a megvalósíthatósági tanulmány elkészítését a Dolj megyei Filiași és a Temes megyei Lugos közötti autóút utolsó, negyedik szakasza esetében is, mely a Krassó-Szörény megyei Karánsebes és Lugos között húzódik 50 kilométeren át. A Filiași–Drobeta Turnu Severin (70 km), Drobeta Turnu Severin–Domașnea (65 km) és Domașnea–Karánsebes (45 km) közötti szakaszok esetében ez már korábban megtörtént.
A Lugosnál a magyar határig húzódó A1-es dél-erdélyi autópályával „találkozó” autóút a másik végén, Filiași térségében rákapcsolódik majd a kisvárostól délre fekvő Craiova felé tervezett autópályára (onnan pedig gyorsforgalmi lesz Pitești-ig), Filiași-tól északra pedig autóút épül Târgu Jiuig.
Amint arról beszámoltunk, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter novemberben úgy fogalmazott: az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
Bár a Bolojan-kormány által az óriásira dagadt költségvetési hiány visszaszorítására kidolgozott megszorítások még csak ezután jönnek, a lakosság máris visszafogta a kiadásait.
Több módosító javaslatot nyújtott be a Szociáldemokrata Párt (PSD) a deficitcsökkentő intézkedésekről szóló törvénytervezethez, amelyért hétfőn készül felelősséget vállalni a kormány a parlamentben.
szóljon hozzá!