Régi és új autópálya: fejlődik a romániai hálózat
Fotó: Gazda Árpád
Rég nem látott hosszúságú új autópálya- és autóút-hálózatot használhatott a Mikulás idén Romániában, ha netalántán ezt a közlekedési módot választotta, az angyal pedig már az évente átadott kilométerszámok tekintetében rekordot jelentő hosszon száguldozhat, ha sztrádán-gyorsforgalmin érkezne. Csütörtökön ugyanis csaknem 130 kilométeresre nőtt az idén megnyitott új autópálya-autóúthossz, év végéig pedig akár további 80-90 kilométerrel bővülhet az aszfaltháló.
2024. december 07., 09:522024. december 07., 09:52
A legfrissebb megvalósítást az A0-ás új autópálya Bukarest északi körgyűrűjét jelentő részén jegyezték: egy 2,3 kilométeres szakasz megépítésével használhatóvá tettek egy korábban elkészült 9 kilométeres aszfaltcsíkot is, 21 kilométeres összefüggő sztrádát teremtve az A0-s északi vonalán, a DN1, A3 és DN2 jelzésű utak között.
Mint ismeretes, ezt megelőzően idén 38 kilométernyi új aszfaltcsíkot adtak át a Craiova és Pitești között húzódó DEx12-es autóúton, 42 km-et az A7-es sztrádán Buzău–Focșani között, 24,23 km-t az A0-ás déli szakaszán, illetve – egyetlen idei erdélyi-partiumi megvalósításként – 13 kilométernyi gyorsforgalmi utat Nagyvárad és az észak-erdélyi autópálya (A3) között, a DEx16-os autóutat.
Már ez a teljesítmény is „rekordszagú” az egy évben átadott pályakilométereket tekintve (eddig 2012-ben és 2013-ban volt a legtöbb, csaknem 120 km megépített sztráda, ugyanakkor 2012-ben összesen 144-et nyitottak meg), de itt még messze nincs vége:
„A következő 10-15 napban megnyithatunk két szakaszt Ploiești és Buzău között, Dumbravától Pietroaseléig. A Buzău és Focșani közötti 3. szakaszt is át tudjuk adni a forgalomnak. Ugyanakkor Pitești-től Băiculești-ig, Curtea de Argeș közelében 16 kilométeres rész nyílhat meg határidő előtt. Ha ezeket összeadjuk, akkor 80-90 kilométer jön ki, amelyet a következő 15 napban átadnak a forgalomnak” – mondta a közlekedési miniszter.
Sok új autópályaszakasz épül jelenleg Romániában (narancssárgával), csaknem ugyanannyi már csupán kivitelezőre vár (fektével)
Fotó: Facebook/130km.ro
Emlékezetes, hogy Grindeanu 250 kilométernyi autópálya és autóút átadását ígérte két év (2023 és 2024) alatt. Mivel tavaly 81 kilométernyit adtak át, ha év végéig beigazolódnak a számítások, a megvalósítások valóban elérik, sőt meghaladják a célértéket, akár a 300 km-t is megközelíthetik.
Ugyanakkor azt se feledjük, hogy – az elmúlt 15 évben eddig átadott csaknem 900 kilométerhez képest – jelenleg mintegy 700 kilométeren dolgoznak és további 680 kilométerre licit van kiírva, miközben terv szintjén, papíron további aszfaltcsíkok vannak megrajzolva. A jelentős előrelépések javarészt az európai uniós forrásoknak köszönhetők: 2007 és 2027 között mintegy 20 milliárd eurót költhet Románia szállításügyi fejlesztésekre.
Friss fejlemény, hogy az útügyi hatóság (CNAIR) aláírta a megvalósíthatósági tanulmány elkészítését a Dolj megyei Filiași és a Temes megyei Lugos közötti autóút utolsó, negyedik szakasza esetében is, mely a Krassó-Szörény megyei Karánsebes és Lugos között húzódik 50 kilométeren át. A Filiași–Drobeta Turnu Severin (70 km), Drobeta Turnu Severin–Domașnea (65 km) és Domașnea–Karánsebes (45 km) közötti szakaszok esetében ez már korábban megtörtént.
A Lugosnál a magyar határig húzódó A1-es dél-erdélyi autópályával „találkozó” autóút a másik végén, Filiași térségében rákapcsolódik majd a kisvárostól délre fekvő Craiova felé tervezett autópályára (onnan pedig gyorsforgalmi lesz Pitești-ig), Filiași-tól északra pedig autóút épül Târgu Jiuig.
Amint arról beszámoltunk, a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke, Sorin Grindeanu szállításügyi miniszter novemberben úgy fogalmazott: az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie.
Az „óvatos forgatókönyv” szerint a romániai autópálya- és gyorsforgalmiút-hálózatnak a következő négy évben további 1000 kilométerrel kellene bővülnie – jelentette ki hétfői sajtótájékoztatóján a Szociáldemokrata Párt (PSD) első alelnöke.
Észszerű költekezésre, a kiadások csökkentésére, takarékoskodásra intik a romániai lakosságot elemzők, vállalkozók, akik szerint a második Ciolacu-kormány által foganatosított megszorítások sem lesznek elegendőek az államháztartási hiány pótlására.
Komolyabb fagyokra, tartós hidegre lenne szükség a kórokozók, kártevők számának csökkenéséhez – közölte agrometeorológiai elemzésében a HungaroMet. A következő 8-10 napban nincs kilátás tartós lehűlésre, így a kártevők túlélik az enyhe időjárást.
Szerda óta nem érkezik több orosz gáz Ukrajnán keresztül Európába. Ez egyelőre nem okoz problémát, azonban a jövő még bizonytalan, a legnagyobb bizonytalansági tényezőt pedig az árak jelentik – mutat rá elemzésében az olasz Avvenire című lap.
Jelentős mértékben megdrágult az üzemanyag az új év beköszöntével, Románia valamennyi töltőállomásánál megemelték a gázolaj és a benzin árát. Az üzemanyag-drágulás megannyi termék árának emelkedését vonja maga után.
Drágul a bukaresti metró, a jövedéki adó emelése miatt nő az üzemanyagok ára, illetve bizonyos adók is módosulnak idén január elsejétől – írja az Agerpres.
Az energiaügyi minisztérium még egy évvel, 2025. december 31-ig meghosszabbítja az egyéni radiátoros hőmennyiségmérő órák felszerelésének betartására vonatkozó határidőt.
Görcsös erőlködésnek tartja a Krónikának nyilatkozó energetikai szakértő a magyarországi MVM-nek az E.ON romániai kereskedelmi érdekeltsége felvásárlásával kapcsolatos bukaresti kormányzati megnyilatkozásokat és sajtóanyagokat.
A több mint 6 milliárd lejes tartozásának rendezéséig a fejlesztési minisztérium nem fogad új kifizetési kérelmeket az Anghel Saligny közművesítési program és a helyi fejlesztések országos programja (PNDL) keretében – közölte Cseke Attila tárcavezető.
Románia jövőre nem engedheti meg magának a ,,kilengéseket”, amit belefoglalnak a költségvetésbe, azt tiszteletben kell tartani – szögezte le a hétfői kormányülést követő sajtótájékoztatóján Tánczos Barna.
Egy év alatt több mint hárommilliárd italcsomagolást váltott vissza a lakosság a betétdíjas visszaváltási rendszeren keresztül – közölte hétfőn a rendszert működtető RetuRoű vállalat.
szóljon hozzá!