Fotó: Jakab Mónika
Miközben a Román Nemzeti Bank (BNR) a pénzpiaci instabilitás közepette segíteni próbálja az euró-árfolyam kedvező alakulását, a román deviza csak egy hajszálnyit erősödött csütörtökön az egységes európai fizetőeszközhöz képest, és az árfolyam továbbra is a kedden regisztrált történelmi csúcs közelében maradt.
2020. március 19., 16:482020. március 19., 16:48
A bukaresti jegybank ezúttal 4,8440 lej/eurós referencia-árfolyamot jelentett be, miután a délelőtti órákban a bankközi piacon az árfolyam a 4,87 lejes szintet is meghaladta. Mint ismeretes, a történelmi csúcs 4,8448 lej/euró, amit kedden, március 17-én jelentett be a bukaresti jegybank.
Ezúttal is gyengült ugyanakkor a lej a svájci frankhoz képest, megdöntve az előző napi 4,5911 lej/frankos történelmi csúcsot. A csütörtöki referencia-árfolyam 4,5934 lej/frank.
Az amerikai dollárhoz képest is esett a román deviza értéke: 4,4027 lej/dollárról 4,4864 lej/dollárra emelkedett az árfolyam, ami a múlt csütörtökön még 4,2539 lejen állt. A dollár különben a világ legtöbb devizájához képest erősödött, ugyanis biztos befektetésnek tekintik.
Közben tovább emelkedett csütörtökön is a fogyasztási hitelek és az Első otthon program keretében felvett bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR). A Román Nemzeti Bank (közöltése szerint a szerdán regisztrált 3,20 százalék után csütörtökön 3,24 százalékon állt a mutató. Múlt csütörtökön még 2,86 százalék volt.
A háromhavi irányadó bankközi kamatláb március 12-én – amikor Florin Cîţu visszaadta kormányfői mandátumát, illetve a koronavírus-járvány is elkezdett fokozódni, indult növekedésnek – olyan körülmények között, hogy február eleje óta csökkenő trend figyelhető meg.
A jelzáloghitelek havi törlesztőrészletek kiszámításánál alkalmazott hathavi ROBOR eközben 3,27 százalékról 3,30 százalékra emelkedett szerdán. Múlt csütörtökön ez a mutató még 3 százalékon állt.
Újabb, menetrendszerű tiltakozó akciókat hirdetett kedden az Országos Szakszervezeti Tömb (BNS) a kormány deficitcsökkentő intézkedései ellen.
Ilie Bolojan miniszterelnök kedd este azt nyilatkozta, ügyvivő államfőként meglepetéssel értesült arról, hogy a bírák és ügyészek átlagosan 48 éves korban vonulnak nyugdíjba és az átlagnyugdíjuk 5000 euró.
A költségvetési hiány korrekciója prioritás Románia számára – jelentette ki Alexandru Nazare pénzügyminiszter kedden, az uniós pénzügyminiszterek tanácsának (Ecofin) ülésén.
Az első deficitcsökkentő csomagról szóló törvénytervezet idén a GDP 0,6 százalékának, jövőre pedig a GDP 3,35 százalékának megfelelő összeggel javít a költségvetési egyenlegen – állapította meg a Költségvetési Tanács.
A benzin és a gázolaj jelentősen drágul augusztus 1-jétől, amikor mind az üzemanyagok jövedéki adója, mind az általános forgalmi adó (áfa/TVA) értéke emelkedik a Bolojan-kormány deficitcsökkentő intézkedéscsomagjának hatályba lépése nyomán.
A nyugdíjpénztárak alkalmazottai ezen a héten minden reggel kétórás munkabeszüntetéssel tiltakoznak a megszorító intézkedések ellen – közölte kedden a Társadalmi Szolidaritás Országos Szakszervezeti Szövetség elnöke.
Ilie Bolojan miniszterelnök szerint fennáll az a veszély, hogy Románia a jövő év közepéig nem tudja lehívni a rendelkezésére álló uniós helyreállítási forrásokat, ezért a kormánynak a megvalósítható beruházásokra kell összpontosítania.
Nicușor Dan kérte, hogy ne legyen áfaemelés, de az államháztartás helyzetének elemzése után a kormány döntése az volt, hogy ezt meg kell lépni – jelentette ki hétfőn este Ilie Bolojan miniszterelnök.
Kétszeresére emelték nemrég a Tarom román légitársaság igazgatótanácsi tagjainak illetményét. A döntést azzal magyarázzák, hogy a cég a 2024-ben profitot termelt, ami „példátlan” az elmúlt tíz évben.
A Romániai Prosumerek és Energiaközösségek Szövetsége (APCE) azzal vádolta meg Diana Buzoianu új környezetvédelmi minisztert, hogy a roncsprogramok és a Zöld ház program 2025-ös programjainak teljes leállítását tűzte ki célul.
szóljon hozzá!