Fotó: Jakab Mónika
Miközben a Román Nemzeti Bank (BNR) a pénzpiaci instabilitás közepette segíteni próbálja az euró-árfolyam kedvező alakulását, a román deviza csak egy hajszálnyit erősödött csütörtökön az egységes európai fizetőeszközhöz képest, és az árfolyam továbbra is a kedden regisztrált történelmi csúcs közelében maradt.
2020. március 19., 16:482020. március 19., 16:48
A bukaresti jegybank ezúttal 4,8440 lej/eurós referencia-árfolyamot jelentett be, miután a délelőtti órákban a bankközi piacon az árfolyam a 4,87 lejes szintet is meghaladta. Mint ismeretes, a történelmi csúcs 4,8448 lej/euró, amit kedden, március 17-én jelentett be a bukaresti jegybank.
Ezúttal is gyengült ugyanakkor a lej a svájci frankhoz képest, megdöntve az előző napi 4,5911 lej/frankos történelmi csúcsot. A csütörtöki referencia-árfolyam 4,5934 lej/frank.
Az amerikai dollárhoz képest is esett a román deviza értéke: 4,4027 lej/dollárról 4,4864 lej/dollárra emelkedett az árfolyam, ami a múlt csütörtökön még 4,2539 lejen állt. A dollár különben a világ legtöbb devizájához képest erősödött, ugyanis biztos befektetésnek tekintik.
Közben tovább emelkedett csütörtökön is a fogyasztási hitelek és az Első otthon program keretében felvett bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR). A Román Nemzeti Bank (közöltése szerint a szerdán regisztrált 3,20 százalék után csütörtökön 3,24 százalékon állt a mutató. Múlt csütörtökön még 2,86 százalék volt.
A háromhavi irányadó bankközi kamatláb március 12-én – amikor Florin Cîţu visszaadta kormányfői mandátumát, illetve a koronavírus-járvány is elkezdett fokozódni, indult növekedésnek – olyan körülmények között, hogy február eleje óta csökkenő trend figyelhető meg.
A jelzáloghitelek havi törlesztőrészletek kiszámításánál alkalmazott hathavi ROBOR eközben 3,27 százalékról 3,30 százalékra emelkedett szerdán. Múlt csütörtökön ez a mutató még 3 százalékon állt.
A bukaresti törvényszék alapfokon elutasította a Greenpeace Románia keresetét, amelyben a környezetvédő szervezet a Neptun Deep beruházás leállítását kérte – számolt be hétfőn a Facebook-oldalán Sebastian Burduja energiaügyi miniszter.
Hétfőn a román deviza erősödött az euróval szemben, amelynek az értéke a Román Nemzeti Bank referencia-árfolyama szerint 1,72 banival (0,34 százalékkal) 5,0993 lejre csökkent a pénteki 5,1165 lejről.
Kölcsönös vámcsökkentésben állapodott meg az Egyesült Államok és Kína.
Műszaki problémák miatt a Környezetvédelmi Alap (AFM) hétfőn leállította a roncstraktorprogramot.
Rekordot döntött Románia első negyedévi külkereskedelmi mérleghiánya – derül ki az Országos Statisztikai Intézet (INS) hétfőn közzétett adataiból.
Jelentős összegű támogatást hirdetett meg a kormány erdőtelepítésre. Egy hektár tölgyfaerdő telepítése esetén az elérhető teljes támogatás közel húszezer euró, a programban résztvevők húsz éven át évi 640 euró támogatásban részesülnek.
A megismételt romániai elnökválasztás első fordulójának eredménye sokkolta a pénzpiacot, az egyre fokozódó aggodalmak erős érzelmi reakciókat váltottak ki a befektetők és a megtakarításokkal rendelkező lakosság körében is.
Úgy tűnik, péntekre valamelyest mérséklődött az elnökválasztás vasárnapi első fordulójának eredménye, majd az abból eredő kormányválság által okozott sokkhatás.
Az energiaügyi minisztérium ragaszkodik az országos helyreállítási terv újratárgyalásához és a széntüzelésű hőerőművek bezárásának elhalasztásához, mert a létesítmények leállása még nagyobb nyomást gyakorolna az energiaárakra – írta Sebastian Burduja.
Megjelent az ENSZ idei jelentése az emberi fejlettségi szintről, mely a hagyományos statisztikai mutatóknál komplexebb, pontosabb módon hivatott számszerűsíteni az emberi jólét mértékét egy index segítségével.
szóljon hozzá!