Fotó: Jakab Mónika
Miközben a Román Nemzeti Bank (BNR) a pénzpiaci instabilitás közepette segíteni próbálja az euró-árfolyam kedvező alakulását, a román deviza csak egy hajszálnyit erősödött csütörtökön az egységes európai fizetőeszközhöz képest, és az árfolyam továbbra is a kedden regisztrált történelmi csúcs közelében maradt.
2020. március 19., 16:482020. március 19., 16:48
A bukaresti jegybank ezúttal 4,8440 lej/eurós referencia-árfolyamot jelentett be, miután a délelőtti órákban a bankközi piacon az árfolyam a 4,87 lejes szintet is meghaladta. Mint ismeretes, a történelmi csúcs 4,8448 lej/euró, amit kedden, március 17-én jelentett be a bukaresti jegybank.
Ezúttal is gyengült ugyanakkor a lej a svájci frankhoz képest, megdöntve az előző napi 4,5911 lej/frankos történelmi csúcsot. A csütörtöki referencia-árfolyam 4,5934 lej/frank.
Az amerikai dollárhoz képest is esett a román deviza értéke: 4,4027 lej/dollárról 4,4864 lej/dollárra emelkedett az árfolyam, ami a múlt csütörtökön még 4,2539 lejen állt. A dollár különben a világ legtöbb devizájához képest erősödött, ugyanis biztos befektetésnek tekintik.
Közben tovább emelkedett csütörtökön is a fogyasztási hitelek és az Első otthon program keretében felvett bankkölcsönök havi törlesztőrészletének kiszámításakor alkalmazott háromhavi irányadó bankközi kamatláb (ROBOR). A Román Nemzeti Bank (közöltése szerint a szerdán regisztrált 3,20 százalék után csütörtökön 3,24 százalékon állt a mutató. Múlt csütörtökön még 2,86 százalék volt.
A háromhavi irányadó bankközi kamatláb március 12-én – amikor Florin Cîţu visszaadta kormányfői mandátumát, illetve a koronavírus-járvány is elkezdett fokozódni, indult növekedésnek – olyan körülmények között, hogy február eleje óta csökkenő trend figyelhető meg.
A jelzáloghitelek havi törlesztőrészletek kiszámításánál alkalmazott hathavi ROBOR eközben 3,27 százalékról 3,30 százalékra emelkedett szerdán. Múlt csütörtökön ez a mutató még 3 százalékon állt.
Jóváhagyta pénteki ülésén a kormány a munkaügyi minisztérium rendelet-tervezetét, amely szerint a villanyáram hatósági árszabályozásának kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak.
Pénteki ülésén a kormány további három hónappal meghosszabbította az alapélelmiszerek kereskedelmi árrésének korlátozását.
A munkaügyi minisztérium társadalmi párbeszéd bizottságának pénteki ülésén a szakszervezetek képviselői a Háromoldalú Érdekegyeztető Tanács sürgős összehívását kérték a deficitcsökkentő csomag egészének megvitatására.
Az EU tagállamai közül tavaly Romániában voltak a legolcsóbbak az élelmiszerek és az alkoholmentes italok – közölte pénteken az Eurostat adataira hivatkozva az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A villanyáram hatósági árszabályozásának július elsejei kivezetése után a kiszolgáltatott fogyasztók havi 50 lej értékű elektronikus energiautalványra lesznek jogosultak – derül ki egy sürgősségirendelet-tervezetből.
A 2025-ös turisztikai év eddig rosszul alakult a vendéglátósok számára, az ágazatot az életszínvonal csökkenése és az áfa 19 százalékra emelése egyaránt fenyegeti – jelentette ki a Turisztikai Ügynökségek Országos Szövetségének (ANAT) alelnöke.
Dragoș Pâslaru miniszter szerint 7,8 milliárd euróra rúg azon projektek összege, amelyek az országos helyreállítási terv (PNRR) részeként kaptak uniós finanszírozást, ám jelenleg erősen kérdéses, hogy határidőre meg lehet-e őket valósítani.
Megkezdődött az aratás Arad megyében, de a szárazság miatt nem jók a kilátások. Nagy Zsolt falugazdász szerint örvendhetnek, ha nullszaldósok lesznek a gazdák a kevés gabonatermés, és az alacsony, tíz évvel ezelőtti szintű felvásárlási ár miatt.
Megadóztathatják a betegszabadságokat az új kormány tervei szerint. Az egészségügyi miniszter szerint sok ilyen kérés fiktív, hamis okokon alapul, a tervezett intézkedésnek pedig kettős haszna lenne.
Az európai autópiac az áprilisi zsugorodás után májusban visszatért a növekedés útjára, de a kontinensen Romániában esett vissza a legnagyobb mértékben a gépkocsi-beíratások száma az előző évhez képest.
szóljon hozzá!