A tavalyi lankadás után újra pörög a kiskereskedelmi forgalom Romániában
Fotó: Rostás Szabolcs
Az idei év első négy hónapjában a nyers adatok szerint 8,5 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 6,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2023 ugyanezen időszakához képest – közölte csütörtökön az Országos Statisztikai Intézet (INS).
2024. június 06., 12:372024. június 06., 12:37
Az első négy hónapban a nyers adatok szerinti 8,5 százalékos növekedéshez a nem élelmiszer jellegű termékek eladásának 14,8 százalékos, az üzemanyagok forgalmának 5,7 százalékos, valamint az élelmiszerek, italok és dohánytermékek értékesítésének 2,9 százalékos gyarapodása járult hozzá.
Márciushoz mérten áprilisban a nyers adatok szerint 6,2 százalékos, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 0,8 százalékos volt a román kiskereskedelmi forgalom növekedése.
Az első negyedévben, a nyers adatok alapján 6,4 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában éves összevetésben – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Éves összevetésben az idei negyedik hónapban a nyers adatok szerint 14,6 százalékkal, a szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 9,5 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában.
A fenti adatok a személygépkocsi- és a motorkerékpár-értékesítéseket nem tartalmazzák – húzza alá az Agerpres által idézett tájékoztatás.
A nyers adatok szerint 2023-ban 1,9 százalékkal nőtt a kiskereskedelmi forgalom Romániában 2022-höz képest – közölte kedden az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Táncos Barna miniszterelnök-helyettes csütörtöki sajtótájékoztatóján kijelentette, hogy a kormány által javasolt deficitcsökkentő intézkedések nélkül fenntarthatatlanná vált volna a költségvetési hiány.
Ilie Bolojan kormányfő csütörtökön a szakszervezeti szövetségek képviselőivel egyeztetett a Victoria-palotában a deficitcsökkentő intézkedésekről.
A romániai lakosság háromnegyede úgy véli, hogy az elmúlt évben romlott az ország gazdasági helyzete, és csaknem fele szerint romlott az életszínvonaluk. Ezek az INSCOP legfrissebb közvélemény-kutatásának következtetései.
Alighogy Ilie Bolojan miniszterelnök szerdán délután ismertette a tavalyi 9,3 százalékos költségvetési hiány lefaragására kidolgozott gazdasági megszorító intézkedéseket, azok máris bírálatok kereszttüzébe kerültek.
A romániai polgárok közel háromnegyede szerint az ország gazdasági helyzete rosszabb, mint egy éve – derül ki egy friss közvélemény-kutatásból.
Az Európai Bizottság az üvegházhatást okozó gázok nettó kibocsátásának 90 százalékos csökkentését javasolja 2040-ig – jelentette be a versenypolitikáért felelős biztos.
A romániaiak tavaly mintegy 40 milliárd eurót költöttek el a nagy kiskereskedelmi üzletláncokban, 7,1 százalékkal többet, mint 2023-ban – derül ki a Cushman & Wakefield Echinox szerdán közzétett tanulmányából.
A pénzügyminisztérium és az adóhatóság (ANAF) több mint 9 ezer alkalmazottja tiltakozik szerdán spontán munkabeszüntetéssel az ártalmas munkakörülményekért járó bérpótlék csökkentése ellen – közölte Vasile Marica, a Sed Lex elnöke.
A szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatok szerint 2025 májusában 5,8 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint áprilisban – közölte szerdán az Országos Statisztikai Intézet (INS).
Tönkretenné a közép-európai gazdákat az Ukrajnával megkötött brüsszeli alku, amely tovább könnyítené az ukrán mezőgazdasági termékek behozatalát – közölte Nagy István agrárminiszter. A tárcavezető szerint a magyar kormány ezt nem fogadja el.
szóljon hozzá!