A legkelendőbb elektromos autónak a Renault bizonyult
Fotó: Pinti Attila
Úgy tűnik, nem kell aggódniuk azoknak, akik idén szeretnék újra váltani régi autójukat, és ehhez állami támogatást remélnek, mint ahogy azoknak sem, akik hibrid vagy elektromos autó vásárlásához szeretnének kormányzati segítséget. Ludovic Orban kormányfő ígéri, idén is folytatódnak a roncsprogramok. Szakértők szerint amúgy a programnak köszönhetően bővült 50 százalékkal a „zöld” autó értékesítése.
2020. január 08., 10:312020. január 08., 10:31
2020. január 08., 11:112020. január 08., 11:11
Az idén is finanszírozni fogja a kormány a Roncsautó- és Roncsautó Plusz programot, amelyek valószínűleg márciusban rajtolnak el újra – jelentette be Ludovic Orban kormányfő. „Világos, hogy szükség van erre az impulzusra, főleg a romániai gyártók számára. A gépjárműipar jelentős százalékkal járul hozzá a bruttó hazai termékhez (GDP). Ugyanakkor nagyban hozzájárul Románia exportjához is, tehát szükség van erre az ösztönzésre a belföldi termelés növelése érdekében” – fogalmazta meg a miniszterelnök a Digi 24 hírtelevíziónak adott interjúban.
A számok különben valóban azt mutatják, hogy nagy sikere van a programoknak, szakértők szerint pedig az állami támogatás nélkül korántsem találna gazdára annyi környezetkímélő autó. Mint ismeretes, a Roncsautó Plusz program az elektromos és hibridautók vásárlását finanszírozza. A programhoz való hozzáférés nem függ attól, hogy a vásárló leadott-e egy használt autót, de a klasszikus roncsprogram keretében kínált kiselejtezési díj összevonható a Roncsautó Plusz kiterjesztés által biztosított ökoértékjeggyel.
A tavaly például úgy működött, hogy ha a kérelmező törölt a forgalomból egy nyolc évnél régebbi járművet, és úgy döntött, hogy új elektromos autót vásárol, egy 6500 lejes selejtezési díjra és a 45 000 lejes ökoértékjegyre volt jogosult. Ugyanez érvényes plug-in hibrid jármű megvásárlása esetén, amikor a vásárló mind a 6 500 lej kiselejtezési díjat, mind pedig a 20 000 lej értékű ökoértékjegyet megkapta.
A Gépkocsigyártók és Importőrök Egyesületének (APIA) legfrissebb adatai pedig azt mutatják, hogy
Az összes eladott új gépjármű számához viszonyítva a környezetkímélő járművek aránya 3,8 százalék, míg a tavalyi első 11 hónapban 2,8 százalékra volt tehető.
A hivatalos statisztikák szerint a január és november közötti időszakban értékesített környezetkímélő autók közül 4260 – azaz 34,4 százalékkal több, mint a tavalyi első tizenegy hónapban – hibrid meghajtású volt, 1402 tisztán elektromos autó (+150,4 százalékos növekedés tavalyhoz képest), 353 pedig plug-in típusú autó (+22,6 százalék).
A legkelendőbb elektromos autónak a Renault bizonyult, amelyből 378-at adtak el januártól novemberig, ezt a Nissan követi 375 darabbal, majd BMW (214), a Volkswagen (203), a Smart (161), a Jaguar (34), az Audi (18) és a Mercedes-Benz (3) következik a sorban. A hibridautók piacát továbbra is a Toyota vezeti 3624 eladott járművel, a második helyen a Lexus áll 226 darabbal, majd a Suzuki (109), a Ford (88), a Honda (79), a Kia (67), a Hyundai (64) és a Land Rover (3) jön. A plug-in típusú járművek közül a Mitsubishi volt a legkelendőbb 133 eladott darabbal, amelyet a Volvo (74 darab), a BMW (50), a Land Rover (38), a Porsche (35), a Mercedes-Benz (10), a Toyota (9) és a Mini (4) követ.
Donald Trump elnök döntése, hogy 10 százalékos vámot vet ki az Egyesült Államokba importált legtöbb árura, valamint magasabb vámokat vet ki több tucat országra a riválisoktól a szövetségesekig, felerősítette a globális kereskedelmi háborút.
Nehezen teljesíthető adóemelés nélkül a 2025-ös évi állami költségvetésben rögzített 7 százalékos hiánycél – jelentette ki a Krónika megkeresésére Rácz Béla Gergely, a BBTE Közgazdaság- és Gazdálkodástudományi Karának docense.
Jelenleg két forgatókönyv van terítéken a sokat vitatott különleges nyugdíjak reformjára, ami mérföldkőként szerepel az országos helyreállítási tervben, vagyis 231 millió euró úszhat el, ha nem sikerül rendezni a kérdést.
Az Országos Katasztrófavédelmi Alap április elsején elindított a „Nem a katasztrófa, hanem a felkészültség hiánya az igazi tragédia” elnevezésű figyelemfelkeltő kampányt, amelynek célja felhívni a figyelmet a természeti katasztrófák pusztító hatásaira.
Finn cég vásárolta fel a legnagyobb romániai egészségügyi magánszolgáltatót, a Regina Mariát – írja az economedia.ro a cég közleménye alapján.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) kedden közzétett szezonális és naptárhatásoktól megtisztított adatai szerint 2025 februárjában 5,6 százalék volt a munkanélküliségi ráta Romániában, 0,1 százalékponttal nagyobb, mint januárban.
Teljesen új vasúti koncepcióval kötnék össze Európa valamennyi országát: egy dán agytröszt olyan szupergyors vonat hálózatának tervezetét dolgozta ki, mely 400 kilométer/órás sebességgel száguldó szerelvényeket képzel el.
A finn Nokian Tyres megkezdi a gumiabroncsok szállítását abból a gyárból, amelyet hivatalosan 2024 szeptemberében nyitottak meg Nagyváradon, 650 millió eurós beruházás nyomán.
Egy év alatt több mint 22 százalékkal nőtt az átlagnyugdíj Romániában. Érdekesség, hogy a 2024-ben országos szinten a legnagyobb összeget felmutató dél-erdélyi megyében az átlagnyugdíj értéke nincs messze az átlagfizetéstől.
Meghaladta a 200 ezret a romániai napelemes áramtermelő-fogyasztók, azaz a prosumerek száma, akik egy évvel korábban még csak 114 ezren voltak. A prosumerré válás „motorja” az állami támogatást nyújtó Zöld ház program.
szóljon hozzá!