2007. november 02., 00:002007. november 02., 00:00
Florea szerint annak függvényében határoznak majd, hogy a következő hónapokban hány ügyféllel sikerül szerződést kötniük. Az ügyféltoborzásban az OTP Fond de Pensii eddig alaposan lemaradt, ugyanis mindössze 3256 személlyel kötött szerződést. Az OTP-sek azonban remélik, hogy az év végéig elérik majd az 50 ezer ügyfelet. Mint ismeretes, a 35 évnél fiatalabb román állampolgárok az év végéig választhatnak biztosítót, amely 2008-tól nyugdíjjárulékuk 2 százalékát kezeli, de az összeg évente 0,5 százalékkal nő, amíg az államtól átkerül a befizetett teljes összeg 6 százaléka. Romániában a több mint négy millió potenciális ügyfélnek több mint 30 százaléka csatlakozott már a piacon működő 18 magánbiztosítóhoz, az eddig regisztrált alkalmazottak 86 százalékát öt biztosító gyűjtötte öszsze. Ez a piac koncentrációját vetíti előre. Mircea Oancea, a magánnyugdíj-biztosítókat ellenőrző hatóság vezetője közölte: törvénymódosítást terveznek annak érdekében, hogy ne csökkenjen le túlságosan a piaci szereplők száma, ugyanis ez korlátozná az ügyfelek szabad választási lehetőségét. Éppen ezért csak a körülbelül azonos számú ügyféllel rendelkező cégek összeolvadását teszik majd lehetővé – mondta Oancea, akit a Ziarul Financiar című napilap idézett. Hírösszefoglaló
Az elmúlt évek súlyos aszályai és szélsőséges időjárása jelentősen visszavetette a romániai bortermelést, amely 2024-ben 20 százalékkal esett vissza. A tendencia globális: a szőlőültetvények rendkívül érzékenyek az éghajlatváltozásra.
A Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (NÉBIH) újabb felhívást tett közzé a magyarországi állattartó gazdák felé a ragadós száj- és körömfájás terjedésének megakadályozására.
Idén januárban és februárban 1,26 millió tonna kőolaj-egyenértékű (toe) földgázt termelt Románia, 1,9 százalékkal (23 800 toe) kevesebbet, mint 2024 első két hónapjában – közölte az Országos Statisztikai Intézet (INS).
A kedvezőtlen klímaviszonyok, a jégeső és az aszály miatt 2023-hoz képest mintegy 19,8 százalékkal 3,7 millió hektoliterre csökkent tavaly Románia bortermelése; ez volt az egyik legjelentősebb visszaesés európai uniós viszonylatban.
Megvásárolná a román kormány a Moldovai Köztársaság egyetlen dunai kikötőjét – írta az economedia.ro. Az olajterminállal is rendelkező giurgiulești-i kikötő tengeri hajók fogadására is alkalmas.
Románia nincs olyan helyzetben, hogy a Nemzetközi Valutaalaphoz (IMF) kelljen fordulnia segítségért, és kormányválságra utaló jelek sincsenek – közölte szerdán az elnöki hivatal.
Amerikai vállalatok új romániai beruházásainak lehetőségéről is tárgyalt Marcel Ciolacu miniszterelnök az Egyesült Államok kongresszusi delegációjának tagjaival kedden a Victoria-palotában. Erről a szerdai kormányülés elején beszélt.
Az Európai Unió éves inflációs rátája márciusban tovább csökkent, 2,5 százalékra a februári 2,7 százalékról, Románia viszont ismét a legmagasabb inflációval rendelkező ország lett, 5,1 százalékos éves áremelkedéssel – közölte az Eurostat.
Bár a román hatóságok váltig állítják, nem áll fenn a teljes áramszünet veszélye húsvétkor, a példátlan óvintézkedések hallatán sejteni lehet, hogy ilyen közel ritkán kerül az ország a rettegett „blackouthoz”.
Nyolc hónapos késéssel, de az illetékesek szerint most már tényleg a végéhez közeledik a nyugdíjak újraszámítása.